Čínská centrální banka začala vyšetřovat bitcoinové burzy v Pekingu a Šanghaji pro podezření z manipulace s trhem, praní špinavých peněz a další trestné činy. Banka to uvedla v úterním sdělení. Kurz bitcoinu na evropském trhu po zprávě výrazně klesl.

Centrální banka vyšetřuje bitcoinové burzy BTCC, Huobi a OKCoin. Podle agentury Reuters uvedla, že cílem vyšetřování je minimalizovat tržní rizika.

Hodnota bitcoinu se po zprávě na evropské burze Bitstamp propadla zhruba o pět procent na 863 dolarů. Už minulý týden se bitcoin po prudkém růstu za loňský rok propadl o více než 20 procent a vrátil se pod hranici tisíc dolarů. Za celý loňský rok bitcoin získal 125 procent.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Kurz bitcoinu je ale ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Na rozdíl od běžných měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán.

V loňském roce kurz bitcoinu podpořila silnější poptávka v Číně, která byla do značné míry důsledkem oslabování čínského jüanu. Ten loni ztratil proti dolaru sedm procent a vedl si nejhůře za více než 20 let.

Podle analytika Martina Vlčka z firmy BH Securities jsou za nedávným poklesem bitcoinu mimo jiné obavy, že čínské úřady se na tuto měnu více zaměří. Bitcoin totiž Číňané často používají k obcházení limitu na převody čínské měny do amerického dolaru.

Pro část investorů je bitcoin pouze prostředkem, jak dostat čínské jüany ze země, proto je mění dál do dolarů. Obchodování s bitcoinem v Číně podle různých - těžko ověřitelných - údajů představuje většinu světového objemu obchodování s touto měnou, sdělil  Vlček.