Část spotřební daně z nafty se pravděpodobně bude vracet také zemědělcům v živočišné výrobě, nejen ve výrobě rostlinné. Senát to ve čtvrtek schválil navzdory námitkám pravicových senátorů, jimž se rozšíření výjimky nelíbilo.

Novela, kterou dostane k podpisu prezident, má vracení daně rozšířit také na rybníkáře a firmy hospodařící v lesích.

Rozšíření tzv. zelené nafty má podpořit zemědělce věnující se chovu.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má být vratka odstupňována podle intenzity chovu dobytka, takzvané dobytčí jednotky na hektar. Zemědělci v rostlinné výrobě by nejprve dostávali zpět 40 procent daně a v živočišné výrobě 90 procent daně. Tento princip by měl fungovat do konce června 2017, od 1. července 2017 se vratka bude odvíjet od intenzity chovu zvířat.

Nejméně by měly dostávat firmy bez živočišné výroby. Čím vyšší poměr živočišné výroby bude, tím vyšší bude vratka daně. Důvodem úpravy je podle předkladatelů to, že vyšší produkce živočišných hnojiv získaných z krav a dalších hospodářských zvířat pomáhá úrodnosti půdy.

Od 1. ledna 2019 se vratky daně mají podle návrhu sjednotit pro všechny činnosti v zemědělské výrobě na 4,38 koruny za litr.

O vratku by mohli zemědělci žádat až šest měsíců zpětně.

Změna podle kritiků z řad pravice zvýhodní určitou část podnikatelů. Podle senátora Jana Horníka (za STAN) výjimka nebude platit ani pro obce, ani pro záchranáře. ODS neúspěšně usilovala o snížení daně pro všechny. "Chceme podporovat zejména malé zemědělce, nikoliv velké koncerny, proto jsme proti rozšíření dotací na zelenou naftu," uvedl místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Systému zelené nafty oponenti vytýkají administrativní náročnost a možnost daňových úniků. Novela se nelíbí ani ministerstvu financí, státní rozpočet podle Jurečky přijde o 0,9 miliardy korun ročně.