V centrále Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v Jihlavě zasahovala v úterý dopoledne policie. Mluvčí ERÚ Michal Kebort sdělil, že policisté požadovali originály vybraných dokumentů. Úřad podle něj poskytl plnou součinnost a dokumenty na místě předal. Mluvčí policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej informace ERÚ nechtěl komentovat.

Zásah policie podle úřadu začal krátce před tiskovou konferencí, kterou měl ERÚ v Praze a na které jeho předsedkyně Alena Vitásková zveřejnila výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2017. Policejní mluvčí Ibehej nechtěl potvrdit, zda policisté v sídle úřadu byli. "Obecně mohu říci, že dílčí úkony trestního řízení, které dennodenně provádíme, nikdy nekomentujeme," řekl.

"Chtěli originály některých dokumentů. Jednalo se o zápisy z porad vedení úřadu z let 2011 a 2012 a pak nějaké materiály k podpoře obnovitelných zdrojů. Poskytli jsme plnou součinnost," řekla Vitásková. "Jaké kauzy se ty materiály tykají netuším. "dodala.

Úterní zásah policie nebyl v ERÚ první. Loni v květnu zasahovala protikorupční policie ve všech třech pobočkách úřadu. Kromě Jihlavy je má ERÚ ještě v Ostravě a Praze. Kriminalisté tehdy mimo jiné hledali jmenovací dekret tehdejší místopředsedkyně úřadu a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která údajně byla jmenována v rozporu s energetickým zákonem. Vesecká už na ERÚ v současnosti nepracuje.

Kontroverzím čelí i Vitásková. Letos v únoru ji poslal Krajský soud v Brně na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku měly získat v roce 2010 neoprávněně licenci na provoz. Předsedkyně ERÚ vinu popírá a kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek není pravomocný.