Růst českého exportu zpomaluje. Za poslední dva roky kleslo tempo meziročního růstu vývozů z 15,4 procenta na 3,9 procenta. Výrazně roste závislost tuzemského vývozu na Německu a na automobilovém průmyslu. Jejich zakolísání by znamenalo výrazně větší propad vývozu i celé ekonomiky, než se dosud předpokládalo. V tiskové zprávě to v úterý uvedla Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

"Očekávání nenaplňuje zatím ani import, jehož míra růstu činí za prvních osm měsíců necelé procento. Po dvou třetinách roku je tak zatím mezinárodní obchod za očekáváním," uvedla asociace.

Export do Německa vzrostl od ledna do srpna o 5,5 procenta. "S exportním výsledkem do Německa se tak potvrzuje rčení kolující v českých průmyslových kruzích, tedy že jsme v podstatě další spolkovou zemí," uvedla místopředsedkyně asociace Pavla Břečková. Vývoz českých firem do Francie vzrostl o šest procent, do Británie o 3,7 procenta.

V případě Německa je ale podle Břečkové namístě opatrnost a snaha o rozložení rizika, neboť ve chvíli propadu německé ekonomiky tamní firmy výrobu stahují zpět do Německa, bez ohledu na finanční výhodnost.

Meziročně klesl letos zatím i vývoz do Polska o 0,9 procenta. Negativně se vyvíjí i export do Číny, a to o výrazných 5,5 procenta. Velmi špatná je v posledních několika letech exportní bilance s Ruskem, kde po 30procentním pádu za minulý rok letos klesá vývoz o dalších téměř deset procent, uvedla asociace.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v září uvedlo, že dál podporuje myšlenku dobývání perspektivních trhů mimo EU, nástroje podpory exportu jsou zaměřeny především tímto směrem. "Jsme řízeni poptávkou podniků, které v současné době na evropském trhu nalézají dostatek zakázek i solidní konkurenceschopnost. Současný trend tedy považujeme vzhledem ke shora uvedené situaci na mnoha mimoevropských trzích za přirozený," uvedl náměstek ministra průmyslu Vladimíra Bärtl.