Čeští exportéři mají největší strach ze zpomalení ekonomiky eurozóny, brexitu se ale nijak neobávají. Také je trápí blížící se konec slabé koruny, překvapivé je, že skoro polovina z nich si myslí, že intervence budou pokračovat i po roce 2017. Česká národní banka uvedla, že intervence neskončí dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Loni dosáhl celkový vývoz tuzemských firem 3,89 bilionu korun. "Loňský rok byl pro českou ekonomiku a exportéry skutečně rekordní, a tak je určitý pokles v očekávání vývozců pochopitelný," říká Luděk Drnec, obchodní ředitel společnosti DHL Expres, která průzkum mezi exportéry prováděla.

Za zemi, kde vývozci v budoucnu vidí největší exportní příležitost považuje třetina firem Německo. Přes dlouhodobý pokles exportu má 11 procent firem pozitivní očekávání i ohledně Ruska. Zájem o Čínu meziročně poklesl ve prospěch Indie.

Zájem o Indii potvrzuje také oznámení výrobce ložisek ZKL na strojírenském veletrhu v Brně, který chce v indickém státě Gudžarát příští rok otevřít nový výrobní závod. Investici za 241 milionů korun uskuteční se svým indickým partnerem. Ten do něj vloží svou továrnu a ZKL ji vybaví technologií. Pro českou firmu představuje vývoz do Indie pětinu tržeb a dosahuje ročně asi osm milionů dolarů.

"Ukazuje se, že vliv vlády a prezidenta je malý, určitě se snaží, ale efekt není příliš vidět," řekl k českému exportu do Číny Luděk Drnec. Vstup na tamní trh je podle něj stále spojen s řadou překážek, čínský ekonomický růst je také menší než dříve. Podobně i v případě Ruska vidí Drnec jako hlavní problém ekonomický pokles.

V aktuálním výzkumu DHL Expres byla poprvé zařazena jako samostatný region Afrika, kam zvýšilo vývoz 14 procent firem. V celkových číslech je však export pořád velmi malý. Jako velmi nadějný naopak vidí exportéři v příštím roce Blízký východ a hlavně Írán. Uvolňování vztahů s Íránem zatím letos ještě k velké obchodní výměně s Českou republikou nevedlo. Výjimkou je firma Energo-Pro, která do země dodá vodní turbíny za 400 milionů korun.

Obavy z posílení koruny

Největší obavy vývozcům podle ankety mezi nimi způsobuje možné posílení české koruny po ukončení intervencí ČNB. Téměř polovina exportérů se domnívá, že intervence proti silné koruně nebudou ukončeny ani v roce 2017. Více než třetina očekává jejich ukončení, zbytek neví. Intervence ČNB uvedlo jako stimul 31 procent exportních firem, o osm procentních bodů méně než loni.

Podle Asociace exportérů přispěly intervence ČNB za poslední dva roky k růstu exportu až o 450 miliard korun.

Brexit a terorismus

Čtyři pětiny vývozců považují nynější podmínky pro export za stejné jako před rokem, 11 procent exportérů dokonce očekává zlepšení podmínek. Růstu exportu podle nich nejvíce pomáhá vlastní aktivita firem, vyšší poptávka, nárůst zakázek nebo nový obchodní partner. Třetina exportérů mezi častěji zmiňované stimuly zahrnuje také investice do nových technologií výroby.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Za hlavní rizika pro export považují exportéři zpomalení ekonomiky EU, které by mělo dopad i na Česko. Podle exportérů je pravděpodobnost, že k tomu dojde, 60 procent. Oslabení eura očekává 44 procent vývozců.

Exportéři obecně i ti, kteří hodně vyváží do Velké Británie, se naopak příliš nebojí dopadů brexitu. Do Velké Británie vyváží třetina oslovených firem, export na ostrovy představuje pětinu vývozů všech firem, které tam vyvážejí.

Jen 15 procent firem má obavy z bezpečnostních rizik. Luděk Drnec z DHL ale vidí rizika spojená s terorismem v Evropě jako velmi důležitá, hlavně pro dopravu a logistiku, kde se může projevit většími kontrolami kamionů. "Zvýšilo by to čas i náklady pro dodání zboží, které by nesli vývozci," řekl.