Finanční správa letos ke konci září přijala celkově 2,35 milionu kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Z toho přišlo finančním úřadům téměř 114 tisíc hlášení po termínu. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Kontrolní hlášení bylo zavedeno od letošního roku jako opatření v boji proti daňovým únikům. Podle Babiše pomohlo lepšímu výběru DPH.

Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba půl milionu poplatníků.

Po zavedení kontrolních hlášení finanční správa podle Janečka zaznamenala okamžitý preventivní účinek na poklesu fiktivních faktur. "Kontrolní hlášení opravdu významně pomáhá vybírat daně," uvedl Janeček.

Finanční úřady musely dosud podle statistik ministerstva k 9. září zaslat výzvu k podání hlášení v necelých 13 tisících případech. Z toho 4900 poplatníků nereagovalo. Výzev k odstranění nesrovnalostí poslaly finanční úřady téměř 59 tisíc, bez reakce zůstalo 2600 výzev. "Jelikož plátců DPH je kolem půl milionu, tak naprostá většina plátců výzvami nebyla oslovována," uvedl Janeček.

V souvislosti s kontrolním hlášením přitom hrozí poplatníkům řada pokut. Nejnižší pokuta, 1000 korun, za pozdní podání hlášení bez výzvy úřadu je plátci jedenkrát ročně prominuta automaticky bez nutnosti podávat žádost na finanční úřad. Dále správa může dát pokutu 10 tisíc korun, pokud poplatník hlášení podá v náhradní lhůtě poté, co jej finanční úřad vyzval. Pokuta 30 tisíc korun hrozí plátcům, kteří nevyhověli výzvě úřadu na změnu, doplnění nebo potvrzení údajů v hlášení. Postih 50 tisíc korun hrozí firmě, která by kontrolní hlášení nepodala ani v náhradní lhůtě. Pokuty ve výši 10 tisíc, 30 tisíc a 50 tisíc korun může finanční správa na základě letní novely zákona o DPH promíjet.

Existuje i pokuta 500 tisíc korun, a to v případech, kdy plátce závažně ztěžuje nebo maří správu daní.

Celostátní inkaso DPH bylo ke konci září 246,6 miliardy korun, meziročně o 13,6 miliardy více. Samotný státní rozpočet na DPH získal ke konci září 173,6 miliardy korun, tedy o 6,8 miliardy více. DPH patří ke sdíleným daním, kdy část z jejího výnosu získávají také obce a kraje.

Nespolehlivých plátců DPH je 6288

Počet nespolehlivých plátců v registru plátců DPH byl k 5. říjnu 6288. Na počátku letošního roku bylo v registru 3151 firem. Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než půl milionu korun. Celkový počet plátců DPH se v Česku dlouhodobě pohybuje kolem půl milionu.

Za nespolehlivou je přitom považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň půl milionu korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od loňského ledna přibylo další zpřísnění, které postihuje zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.

Podle analýz společnosti Bisnode je nejvíc nespolehlivých plátců mezi společnostmi s ručením omezeným a živnostníky. Největší podíl nespolehlivých plátců mezi plátci DPH z pohledu právní formy podnikatelského subjektu však vykazují evropské společnosti, společnosti s ručením omezeným a družstva.