Zemětřesení o síle 6,8 stupně zasáhlo ve středu střední Barmu. Otřesy vycházely z poměrně velké hloubky 84 kilometrů a rozechvěly budovy po celé zemi. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americký geologický ústav USGS. Podle barmské policie zemětřesení poškodilo několik slavných pagod ve městě Pugam. Čeští turisté by podle Asociace cestovních kanceláří v zemi nyní být neměli.

Barmské úřady zatím nemají žádné zprávy o případných obětech a vážně zraněných. Řada budov ale byla poničena, včetně známých pagod v Pugamu, který je oblíbeným cílem turistů. Španělská turistka při otřesech v Pugamu utrpěla lehké zranění.

Zemětřesení postihlo především město Čauk, pocítili je ale i lidé v největším barmském městě Rangúnu i obyvatelé thajské metropole Bangkoku, jenž se nachází východně od Barmy, a Bangladéše, který leží na západ od Barmy.

Jižně od Čauku zahynuly dvě nezletilé dívky, pod nimiž se odloupl kus břehu do místní řeky. Další osoba přišla o život a jedna utrpěla zranění při zřícení dílny na zpracování tabáku.

"České cestovní kanceláře v této době do Barmy klienty nevozí, protože je tam období dešťů. Většina cestovních kanceláří pořádá zájezdy až od října," uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Zatím od našich zaměstnanců víme, že v Čauku se zřítila třípatrová budova," sdělil představitel hasičů v oblasti. Místní obyvatelé rovněž uvedli, že spadly některé stromy a sloupy elektrického vedení. "Můj dům se při zemětřesení rozkýval. Spousta lidí se vyděsila a vybíhala z budov," řekl Maun Maun Ťjo, místní představitel vládnoucí Národní ligy pro demokracii. "Šel jsem zkontrolovat situaci ve městě. Některé budovy jsou popraskané a téměř se zřítily, ale neviděl jsem žádné lidi, kteří by byli otřesy vážně zasaženi," dodal.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo 143 kilometrů západně od města Meittchila, které má asi 100 000 obyvatel.