Státní zástupce Jiří Pražák v pátek podal obžalobu na devět lidí a osm firem ve druhé větvi kauzy bývalého poslance Davida Ratha. Obžaloba se týká zejména přijetí úplatků, podplácení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletich při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Státní zástupce to uvedl ve zprávě na webu

Rath na zprávu reagoval tak, že žalobci jen předstírají práci. Nová obžaloba je podle něj téměř totožná s předmětem už běžícího soudu.

Obvinění se podle obžaloby podíleli celkem v osmi případech na manipulování veřejných zakázek z oboru stavebnictví a zdravotnictví. Mezi zadavatele tendrů patřily Středočeský kraj, středočeská krajská nemocnice, kolínská, kladenská a mladoboleslavská oblastní nemocnice a Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje.

Protikorupční policie obvinila lidi i firmy v říjnu 2013 a vyšetřování ukončila loni v srpnu. Mezi stíhanými je vedle Ratha i největší česká stavební společnost Metrostav, stíhání opět čelí i bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (dříve Pancová) a její manžel, exposlanec za ODS Petr Kott. Kauzu bude řešit středočeský krajský soud.

"Žalují prakticky totéž, co je předmětem běžícího soudu. Nerozumím tomu, proč to nespojí. Předstírají práci a tváří se, že je to něco nového. Není," napsal Rath.

"K vyšetřovaným, případně aktuálně probíhajícím kauzám doktora Ratha se nevyjadřujeme," odpověděl na žádost o reakci mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Doplnil, že obžaloba zatím nebyla firmě doručena a o jejím podání Metrostav ví jen z tiskové zprávy vrchního státního zastupitelství.

Podle vyšetřovatelů požadovala část obviněných v této kauze úplatky ve výši 66,4 milionu korun, přičemž stihli převzít jen 3,4 milionu - údajně u tendru na sanitky.

Z dalších podezřelých v případu média v minulosti zmínila manažery Metrostavu Pavla Piláta a Jiřího Anděla nebo šéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka. Věc se údajně týká také některých podnikatelů nepravomocně odsouzených v první části Rathovy korupční kauzy. Spis má přes 20 tisíc stránek.

Z obviněných hrozí nejvyšší tresty - až 12 let vězení - těm, kteří jsou stíháni za přijímání úplatků. Za pokus o poškození zájmů EU a za pletichy lze v tomto případě uložit až desetileté odnětí svobody, za sjednání výhody až osm let, o dva roky méně pak za podplácení a za podílnictví. Firmám hrozí peněžité tresty, zákaz činnosti či zákaz plnění veřejných zakázek, propadnutí majetku nebo v krajním případě i zrušení celé společnosti.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Rath i manželé Kottovi byli loni nepravomocně odsouzeni v první části korupční kauzy. Někdejší středočeský hejtman má jít do vězení na 8,5 roku, Kottovi dostali o rok nižší trest. Odvolací řízení začne u pražského vrchního soudu 31. října. Podle verdiktu Kottovi jakožto organizátoři přizpůsobovali za Rathova vědomí i aktivní podpory veřejné zakázky "velkým hráčům", kdy jednoho ze soutěžitelů za úplatek zvýhodnili.