Ve Švédsku žije poprvé v moderní historii více mužů než žen. Muži převážili nad opačným pohlavím poprvé loni v březnu, kdy jich bylo o 277 více, a nyní se nový trend podle agentury AP potvrdil. V severské zemi žije už dokonce o zhruba 12 000 mužů více než žen. Od roku 1749, kdy Švédsko podobné statistiky vede, tomu přitom vždy až do loňska bylo naopak.

"V Evropě je to nový fenomén," komentoval vývoj demograf z univerzity v Oxfordu Francesco Billari, podle něhož pro něj odborníci ještě nemají jasné vysvětlení.

Prakticky v celé Evropě v novodobých dějinách převažují ženy nad muži. I když se průměrně rodí zhruba 105 chlapců na každých 100 holčiček, dožívají se ženy v průměru vyššího věku. Ve většině zemí Evropské unie by si sice i v dalších dekádách měly uchovat většinu, vzájemný poměr obou pohlaví se ale bude postupně měnit, v některých severských nebo německy mluvících zemích pak výrazně rychleji než na zbytku kontinentu.

V Norsku žije více mužů už od roku 2011, vyrovnanému poměru se blíží Dánsko a Švýcarsko. Výrazné změny jsou vidět ale třeba i v Německu. Zatímco ještě v roce 1960 v zemi žilo 87 mužů na každých 100 žen, loni už jich bylo 96 na 100 žen.

Odborníci si zatím nejsou jisti, jakým způsobem takový vývoj může změnit společnost. Tomáš Sobotka z vídeňského institutu pro demografii je přesvědčen, že nerovnováha by mohla ženy posílit v tom, že díky ní budou mít větší výběr partnerů. Zároveň by ale mohla zvýšit riziko sexuálního obtěžování od mužů, kteří nebudou schopni najít partnerku, míní.

Hlavní příčinou zvětšujícího se podílu mužů v populaci unijních zemí je vyšší věk, kterého se dožívají. V případě Švédska pak výraznou roli hraje také příliv uprchlíků, z nichž většina jsou muži.

V EU nyní žije celkem o 12 milionů žen více než mužů. Podle odhadů Eurostatu by se rozdíl měl snížit pod jeden milion do roku 2080. O tom, jak nepřesné ale takové odhady mohou být, svědčí i to, že ve Švédsku ještě v roce 2003 odhadovali, že více mužů v zemi bude až v roce 2050.