Náskok ANO před ČSSD se podle volebního modelu CVVM v květnu po dubnovém sblížení opět zvýšil. Výrazně posílila KSČM. TOP 09 a KDU-ČSL naopak po dubnovém navýšení voličské přízně zaznamenaly nyní její pokles.

Téměř beze změny si udržela stabilní pozici ODS. Jiné strany by se do dolní komory nedostaly. Vyplývá to z volebního modelu CVVM.

V ANO jsou i prospěcháři, musíme se jich zbavit, prohlásil Babiš na předvolební konferenci - čtěte ZDE

ANO by získalo 28 procent hlasů a v porovnání s dubnovým průzkumem si o jeden procentní bod polepšilo. Sociální demokraté si stejnou měrou pohoršili a dostali by 25,5 procenta hlasů. KSČM se naopak z dubnových 11,5 procenta vyšplhala na 15 procent, čímž téměř vyrovnala svůj výsledek z počátku roku.

ODS meziměsíčně ztratila jen půl procentního bodu a získala by osm procent hlasů, obhájila by ale čtvrtou příčku. TOP 09 a KDU-ČSL si shodně pohoršily o dva procentní body. Se ziskem šesti procent a 5,5 procenta by si místa ve sněmovně udržely.

Další současné sněmovní strany, tedy Úsvit - Národní koalice a Svoboda a přímá demokracie, by se do dolní komory nedostaly. Podle CVVM by SPD získala 2,5 procenta a Úsvit méně než jedno procento hlasů. Z dalších stran se pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny nejvíc přiblížili zelení a piráti. Stranu zelených by volilo 3,5 procenta lidí, Českou pirátskou stranu 2,5 procenta.

Předpokládaná volební účast by v dubnu činila 60 procent, a byla by tedy zhruba stejná jako při posledních sněmovních volbách v říjnu 2013.

Volební model CVVM vycházel z výsledků průzkumu stranických preferencí, který se uskutečnil od 2. do 16. května a zúčastnilo se ho 1015 lidí. Volební model zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. V zásadě jde tedy o stranické preference bez nerozhodnutých a nevoličů, uvádí CVVM.

CVMM