"Je to obrovské plýtvání penězi, které by mohli být investovány do růstu a pracovních míst. Je na čase získat tyto peníze zpět," prohlásil eurokomisař pro hospodářské otázky, daně a cla Pierre Moscovici.

Akční plán představený Evropskou komisí má být prvním krokem na cestě ke sjednocení systému sazeb DPH napříč unií, v němž by přeshraniční daňové úniky už nebyly možné. Od ambiciózního cíle je však na hony vzdálen. Pro začátek počítá jen se změnami u snížených sazeb DPH.

Součástí plánu jsou dvě varianty, o nichž bude komise jednat s Evropským parlamentem i zástupci jednotlivých členských zemí. První možností je zachovat minimální základní sazbu 15 procent a pravidelně na základě informací z členských států revidovat seznam zboží a služeb ve snížené sazbě. Druhou možností, se kterou komise přišla, je nynější seznam zcela zrušit. Podmínkou však musí být v takovém případě existence záruk, že to nebude znamenat podvody a nekalou soutěž na jednotném trhu. 

Podle obou možností by zůstala zachována aktuálně použitelná nulová i snížená sazba. Moscovici dal dnes jasně najevo, že osobně preferuje druhou z nabídnutých možností, která je podle něj pružnějším řešením. Zachránit z rukou podvodníků by se díky tomu mohlo až 80 % sumy z přeshraničních daňových úniků, tedy asi 40 miliard eur.

Česko plán Evropské komise vítá. "Jsem rád, že i Evropská Komise konečně přiznává, že stav, v němž se nachází DPH v EU, zejména pak to, že nejvýznamnější evropská daň vykazuje v některých členských státech mezeru ve výběru přes 30 %, je zcela nepřijatelný, a systém je naléhavě nutné reformovat," řekl k tomu ministr financí Andrej Babiš (ANO). 

Na plánu Evropské komise oceňuje zejména to, že položky, u nichž bude možné uplatnit sníženou sazbu, by měly být k dispozici všem členským státům, nikoliv pouze některým z nich. Nemělo by tak už docházet k tomu, že např. sníženou sazbu na dětské potřeby či oblečení může legálně zavést pouze jeden nebo dva členské státy.

Babiš v Bruselu uspěl i s reverse charge. Prozatím

Největší přínos však český ministr vidí v dočasném řešení, které budou moci členské státy využít, než se podaří jednu z navržených variant uvést do života. Jde o tzv. reverse charge, tedy přenesení daňové povinnosti z dodavatele zboží na odběratele u přeshraničních obchodů. To zatím evropská legislativa umožňovala jen v omezené míře. Tuzemské ministerstvo financí ale dlouhodobě na poli EU prosazovalo rozšíření využití této možnosti.

A právě tomu akční plán otevírá dveře. V co nejkratší lhůtě by mělo dojít k přijetí dočasných pravidel, která by umožnila zavedení přenesení daňové povinnosti na zdanitelná plnění nad 10 tisíc eur. "Reverse charge je jednoduchým a efektivním řešením problému s karuselovými podvody a organizovaným zločinem, jejichž řešení patří k mým hlavním prioritám. Jsem rád, že Komise tuto možnost připustila a věřím, že se ji brzo podaří uvést v život," zdůraznil Babiš. Komise počítá s tím, že předloží opatření, která umožní rozšíření arzenálu aktuálně využívaného členskými zeměmi pro boj s daňovými úniky, ještě letos.

Česko reverse charge v omezené míře využívá už od loňského dubna. Týká se dodávek telefonů, integrovaných obvodů, herních konzolí, notebooků i obilovin a technických plodin. Přenesená daňová povinnost platí u těch obchodů, kde celková částka daně překročí sto tisíc korun.

Finální pravidla pod hrozbou veta

Rozšířené využívání reverse charge má být jen dočasným řešením. Otázkou však je, jak dlouho bude ono dočasné mezidobí trvat. "Dá se očekávat, že se na konečném řešení členské státy jen tak neshodnou. Česká republika není jediná, kdo si myslí, že navrhovaný one-stop-shop mechanismus není ideální. Dočasnost reverse charge může být stejně jako kdysi pobyt ruských vojsk v Československu záležitostí mnoha let," řekl Právnímu rádci ředitel odboru Strategie daňové politiky, spolupráce a správy ministerstva financí Zdeněk Hrdlička.

Pro schválení finální daňové legislativy je totiž nutný souhlas všech členských států. Pokud jej jediný stát odmítne, může to znamenat, že veškerá pravidla nově navrhovaná Evropskou komisí spadnou se stolu.

Odhady Evropské komise hovoří o tom, že státy EU ročně přijdou kvůli daňovým únikům u DPH o 170 miliard eur. Jde zhruba o 15 % celkových příjmů z DPH. Česká republika patří k zemím s vyššími daňovými úniky. Podle loňské zprávy Evropské komise ji každoročně podvodníci připraví zhruba o 20 % příjmů. Přitom v zemích, které dosahují v potírání úniků nejlepších výsledků, jako je Finsko, Švédsko či Lucembursko, se odhadované ztráty pohybují pod 5 %.

Související