Nová tarifní struktura Energetického regulačního úřadu, která nově vázala velkou část platby za elektřinu na velikost jističe, a ne na spotřebu, v současné podobě neprojde. Šéfka úřadu Alena Vitásková po veřejné diskusi a také silné vlně odporu a připomínek rozpustila tzv. Řídící výbor projektu a nové tarify poslala do pracovní skupiny k novému propočítání.

S největší pravděpodobností se tak již nestihne termín spuštění platby podle velikosti za jistič, který byl původně stanovený na leden 2017. "Malá šance tu stále je, ale jako příliš pravděpodobné bych to neviděl," řekl HN zdroj blízký jednání.

Vedoucím týmu byl bývalý první místopředseda ERÚ Jan Nehoda, který návrh nové tarifní struktury předkládal ke schválení a který byl odvolán letos v lednu z funkce. Členy byli mimo jiné náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská a zástupci distribučních i výrobních firem.

Změny tarifního systému se týkají takzvaných regulovaných cen. ERÚ je stanovuje každoročně. Zahrnují například platby za přenos a distribuci elektřiny. Vitásková už dříve řekla, že nové tarify, které by měly začít platit od příštího roku, by mohly vydržet 10 až 15 let.

Vitásková zároveň upozornila, že bude pravděpodobně nutné upravit aktualizovanou státní energetickou koncepci a národní akční plán pro chytré sítě, které již schválila vláda.

Původní návrh tarifních změn, který ERÚ připravil, odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle jeho vyjádření by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro víc než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou. Návrh je podle něj třeba přepracovat a se změnou není třeba spěchat, měla by jí předcházet rozsáhlá debata.

Návrh nepodpořila podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka ani koaliční rada. Změna by prý neměla mít dopad na malé odběratele.