Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Z nabídky

Pečené mléčné jehňátko s listovým špenátem a šťouchaným bramborem  265 korun

Pečené mléčné kůzle s mangoldem, medvědím česnekem a šťouchaným bramborem    295 korun

Jarní salát s kozím sýrem, pošírovaným křepelčím vejcem a šalotkovým dresinkem    160 korun

Tip

Návštěvníci milují místní dezerty. Za ochutnání stojí smažená zmrzlina v ořechové krustě, potěší také čerstvý ananas podávaný s jahodovým krémem z mascarpone.

Šéfkuchař a majitel Hliněné bašty Hynek Vávra klade důraz na sezonní pokrmy, proto po zimě mizí z menu zvěřina a přichází čas jedné z největších delikates, jakou představují mléčná kůzlata a jehňata, která se pravidelně konzumují v době kolem Velikonoc.

Kůzlečí játra i řízek

Zvláště kůzlata krmená mateřským mlékem jsou v celé Evropě považována za mimořádnou delikatesu. Kůzlečí maso má navíc výtečné nutriční vlastnosti, neboť obsahuje málo tuku a málo cholesterolu a naopak vysoké množství bílkovin. Boduje však hlavně svou lahodnou, jemnou a delikátní chutí. Při úpravě je nejlepší šetrné pečení, které ponechá masu jeho křehkost. V Hliněné baště pečené mléčné kůzle servírují s mangoldem a medvědím česnekem, zatímco mléčné jehně šéfkuchař podává v jednoduché kombinaci s listovým špenátem a šťouchaným bramborem. V denní nabídce se objevují také restovaná kůzlečí játra či kůzlečí řízek připravený ve vídeňském stylu na přepuštěném másle. Ještě připomeňme, že mléčné jehněčí nemá klasickou chuť jehněčího masa, a tudíž si na něm pochutnají i ti, kterým jinak lehce navinulá chuť u staršího jehněčího vadí.

Ryby v kreativních verzích

Vedle sezonní nabídky se Hliněná bašta již tradičně zaměřuje na kreativní prezentaci ryb a mořských plodů. Mezi předkrmy tak kralují krevety restované na zázvoru s mangem a kokosovým mlékem, které jsou podávané na rozpálené pánvi a potěší zajímavým prolnutím orientálních chutí. Na pánvi se servírují také pečená husí játra foie gras, na vegetariány pak čeká svěží jarní salát s kozím sýrem, pošírovaným křepelčím vejcem a šalotkovým dresinkem. Ale zpátky k rybám. Oblíbenou variací je losos marinovaný v chilli a servírovaný s pikantní pomerančovou omáčkou, stejně jako grilovaný steak z tuňáka podávaný s wasabi omáčkou a opečenou cuketou.

Fantastická terasa

Pokud hosté neholdují pikantním tónům, mohou vyzkoušet grilovaného lososa na liškách či lahodného mořského ďasa v parmezánové krustě, která udrží rybí maso krásně šťavnaté. Velkým lákadlem je také nabídka živých humrů, kteří plavou v akváriu u vchodu do restaurace a hosté si mohou na místě vybrat, který kus si nechají připravit. Dalším velkým zážitkem jsou obědy či večeře na prostorné terase stojící na břehu malebného rybníčku, která bude od jara opět naplno sloužit všem romanticky založeným hostům.

Podívejte se, jak se v Hliněné baště připravuje humr s kokosovým mlékem:

Pochutnejte si na humrovi s kokosovým mlékem
Pochutnejte_si_na_humrovi_s_kokosovym_mlekem.jpg

Z Kamptalu do Toskánska

Z vinné karty restaurace Hliněná bašta jsme pro vás vybrali čtyři zajímavá vína. Prvním z nich je zástupce tuzemského vinařství, a sice povedený Tramín červený od Josefa Dufka ze Svatobořic. Dalším velmi hezkým a svěžím vínem je tradiční Riesling 2012 z rakouského vinařství Schloss Gobelsburg z Kamptalu, které obhospodařuje staré cisterciácké sklepy.

Za červeným vínem se vydáme do Toskánska, konkrétně do vinařství Luca Tiberini, jež se specializuje na špičková vína Nobile di Montepulciano (Sangiovese), která jsou sice méně známá než slavnější chianti (opět odrůdově Sangiovese), ale ve své kvalitě vína chianti hravě překonávají. Posledním tipem je Sauvignon blanc z vinařství Walter Skoff, které sídlí jižně od Štýrského Hradce kousek od hranic se Slovinskem a kde vznikají velmi zajímavá dezertní vína.

Rozhovor se šéfkuchařem: Hynek Vávra

363Jaká zajímavá surovina je v české gastronomii stále nedoceněná a málo používaná?

Hodně mě v poslední době baví batáty, se kterými se dá skvěle pracovat. Oblíbené je třeba batátové pyré s dýní, ale výtečné jsou také batáty pečené na olivovém oleji jen se solí a pepřem, které se hodí jako skvělý doprovod k různým druhům masa.

Jaká kombinace chutí či surovin vás v poslední době nejvíce zaujala či překvapila?

Úplně jsem propadl chuti jarních závitků, hlavně těch nesmažených. Do rýžového papíru totiž můžete zabalit nejrůznější kombinace zeleniny, bylinek, především koriandru, a také masa, což přináší úžasné chuťové zážitky.

Do jaké restaurace rád chodíte a co si tam obvykle dáváte?

Mám hodně rád asijské speciality, proto chodím často do Sapy, kde si u jednoho stánku dávám kousky grilované kachny s nudlemi a s bylinkami. Často chodím do Woker bistra v Karlíně a také do thajské restaurace Kiin Modern v Michli.