Vysoká škola není hlavním zdrojem dovedností, které úspěšným manažerům, podnikatelům či specialistům pomohly. V průzkumu pro společnost J&T skončila až na druhém místě, zvolilo ji 24 procent dotázaných. Pro třetinu dotázaných bylo nakonec hlavním zdrojem úspěchu samostudium.

Kdo chce uspět a předčit ostatní uchazeče o danou pozici, většinou musí nabídnout "něco navíc". Personalisty sice pořád nejvíce zajímá praxe a zahraniční pracovní nebo studijní pobyt. Zohledňují ale třeba i brigády, protože je vnímají jako důkaz toho, že se o sebe lidé umějí postarat.

Hned potom se dívají na členství ve studentských organizacích či spolcích. To má dokonce stejnou váhu jako praxe mimo obor. Vystudování více vysokých škol je podle personalistů stejně důležité jako záliby, z nichž jsou patrné organizační schopnosti.

To může být i zkušenost vedoucího oddílu na letním dětském táboře, psaní vlastního blogu nebo přispívání do studentského rádia na koleji 

Důležitou vlastností pro úspěch je podle oslovených specialistů nepřekvapivě komunikativnost. "Doptávali jsme se na to a respondenti nám řekli, že to není jen o umění mluvit. Je to hlavně o naslouchání, umění dát smysluplnou zpětnou vazbu," uvádí analytik Jan Schmid ze společnosti Perfect Crowd, která průzkum dělala.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pomáhá prý ale i četba knih, jako důležitý předpoklad k úspěchu ji vidí 36 procent lidí. "Překvapilo mě to, ale ukazují to i zahraniční výzkumy. Čtení beletrie lidem otevírá svět a pomáhá pochopit jeho složitost. Navíc čtenářská gramotnost je hodně vyžadovaná schopnost," komentuje výsledky Tomáš Feřtek, odborný konzultant společnosti EDUin, která se na výzkumu také podílela.

Podle výzkumu uchazeči u pohovorů špatně mluví, nejsou sví, přehánějí, či si dokonce vymýšlejí. Obecně podle personalistů nejsou dobře připraveni, myslí si to třetina z nich. Téměř čtyřicet procent se pak domnívá, že mají přehnané nároky.

"Opravdu se stává, že mají v motivačních dopisech gramatické chyby. Některé věci přikrašlují. Vadí nám také, že se na pohovory nepřipravují. A to ani na běžnou otázku, co vědí o naší společnosti nebo proč by v ní měli pracovat," říká Nešetřil.

Průzkum on-line dotazníkem oslovil 115 úspěšných osobností. Motivací zadavatele bylo zjistit, co ve skutečnosti vede k profesnímu úspěchu.