Z nabídky

Tatarák z chobotnice       120 korun

"Chlupaté krevety" gambas v tenkém vlasovém těstíčku kataifi, pikantní jogurtovo-zázvorový dip       250 korun

Bonbonek z foie gras v prosciuttu a těstíčku   110 korun

Tip

Překvapí originální domácí zmrzliny, třeba zmrzlina z kozího mléka ochucená vanilkou a fíky, zmrzlina z pryskyřice masticha či zmrzlina z kandovaných lístků růže.

Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Fine dining se může časem okoukat, pohodová a příjemná atmosféra nezačne nudit nikdy. Zvlášť když je doplněna pestrou nabídkou zábavných a chuťově odlišných jídel. Tímto heslem se řídí zkušený pražský restauratér Janis Asarlidis, který už 15 let vede jako majitel a šéfkuchař dejvickou restauraci Kavala. A proto se v poslední době přesunul od vybroušené aténské haute cuisine k největšímu řeckému gastronomickému pokladu, kterým jsou mezze. A to je trefa do černého.

Omáčka z tresčích jiker

Pestrá kolekce zhruba čtyř desítek zábavných předkrmů překvapí svou fantazií a především skvostnou chutí. Prostě radost vybírat, byť hosté během jedné návštěvy nemohou ochutnat ani polovinu z nich. V nabídce nechybějí známé řecké stálice, jako je pomazánka z jiker taramasalata, svěží vinné listy, hummus či grilované sardinky.

Nás ale více zajímají originální mezze vytvořené šéfkuchařem, které překvapují svou odvahou a nápaditostí. Stálicí na menu se již dávno staly kalamáry s omáčkou z tresčích jiker, stejně jako famózní „chlupaté krevety“, tedy krevety gambas obalené a osmažené v tenkém vlasovém těstíčku kataifi, které se jinak používá hlavně na řecké dezerty. Krevety se podávají s pikantním orientálním dipem a patří k největším hitům restaurace.

Jehněčí tatarák s tahini

Podobně rafinovaný je také bonbonek plněný foie gras, které je obalené v prosciuttu a osmažené v těstíčku. Kombinace několika chutí a textur je mimořádně zábavná. Příjemně překvapí lahodné chobotničky dušené v červeném víně smíchaném s medem či delikátní jehněčí kebab servírovaný v bránici.

A nesmíme zapomenout ani na svěží a zajímavě namíchaný tatarák z chobotnice, milovníci výraznějších chutí naopak ocení jehněčí tatarák z pravé svíčkové, který je dochucený sezamovou pastou tahini. Vegetariány potěší tatarák z pečených lilků, kozí feta sýr pečený v testíčku "fyllo" a servírovaný s červenou řepou či slavný kyperský sýr challoumi lehce opečený na grilu.

Udělejte si plněnou papriku na řecký způsob:

Udělejte si plněnou papriku na řecký způsob
Udelejte_si_plnenou_papriku_na_recky_zpusob.jpg

Krásná vína z ostrovů

V restauraci Kavala sice najdete jen řecká, ale zato velmi zajímavá vína, často připravená z odrůd, které se jinde v Evropě nepěstují. Máme pro vás tři tipy v kategorii bílých vín. Tím prvním je víno Santorini připravené na stejnojmenném ostrově z odrůdy Assyrtiko. Sopečné podloží ostrova dodává vínu výraznou mineralitu, noční vlhkost zase přináší lehký nádech soli. Výsledkem je originální víno s relativně vysokým obsahem alkoholu (14 %) a výrazně minerální chutí.

Druhý z našich tipů je úplně odlišný, víno odrůdy Malagousia, která jako zázrakem přežila na jednom z ostrovů beze změny dva a půl tisíce let, a je tudíž doslova vínem z časů antiky, má krásnou vůni květin a zralého ananasu, zatímco v chuti se mísí tóny zralého ovoce. I třetí víno bude úplně jiné, tentokrát se jedná o víno Robola, které se připravuje pouze na ostrově Kefalonia. Je lehké, má příjemnou kyselinku a hlavně je ve svém projevu velmi subtilní až křehké, což ocení hlavně znalci, kteří už mají něco nachutnáno.

Rozhovor se šéfkuchařem: Janis Asarlidis

20160218 151224Jaká zajímavá surovina je v české gastronomii stále nedoceněná a málo používaná?

Okra, tedy mladý plod ibišku jedlého, který je rozšířen po celé Asii. Má specifickou chuť i poněkud slizkou konzistenci, ale jde o skvělou přílohu k masu, ať už jehněčímu či hovězímu.

Jaká kombinace chutí či surovin vás v poslední době nejvíce zaujala či překvapila?

Stále mě baví jeden kuchařský trik. Když rozšleháte žloutek s kávovou lžičkou kukuřičného škrobu a citronovou šťávou, krásně tím zahustíte polévku či omáčku bez mouky a bez jíšky. V Řecku se to hodně používá a má to výhodu, že je to vhodné pro lidí s bezlepkovou dietou.   

Do jaké restaurace rád chodíte a co si tam obvykle dáváte?

Mám málo příležitostí na návštěvy restaurací, protože stále vařím v Kavale. Ale když už si najdu čas, rád chodím do indických či libanonských restaurací, jednou z mých oblíbených je Tandoor na Bělohorské. Mají tam jídla od jedné do sedmi hvězdiček, ale stačí mi dvě a už mě pálí pusa.