Vyplatí se podle vás Česku elektronická evidence tržeb? Měla se vláda zaměřit na jiný způsob efektivnějšího výběru daní?

Odpovědi osobností na otázku

Platit daně by se mělo vyplatit. Stát selhává v přesvědčení občanů, že má smysl daně platit. Je zoufalé, že parlament uloží podnikatelům novou povinnost, aniž by byl ochoten sdílet náklady s tím spojené například formou daňových bonusů.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

Dopady a přínosy EET lze posoudit až v budoucnu. Nicméně nejvíce efektivní je malý stát s minimálními daněmi, který co nejvíce peněz ponechává lidem. Čím vyšší přerozdělování, tím vyšší riziko toho, že stát tyto peníze utratí za nesmysly.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Je potřeba využívat jednoduché možnosti, které kontrolní orgány dávno mají! Tak mně napadá, co kdyby každý zaměstnanec FÚ měl za povinost jednou denně cestou z práce udělat kontrolní nákup a pokud by nedostal paragon, tak okamžitě udělit pokutu!
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Těžko radit. Obecně si z byznys praxe i ze soukromého života myslím, že čím víc regulace a kontroly, tím naštvanější jsou ti regulovaní a kontrolovaní.
Kateřina Kratina Černovská Kateřina Kratina Černovská

předsedkyně představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů

Daně se platit mají, ale kontrolní hlášení DPH i EET přinášejí komplikace a zvýšení nákladů firmám I živnostníkům. Zarážející je neschopnost a neochota státu alespoň kompenzovat tyto zvýšené náklady, když už nedokáže zajistit efektivní výběr daní.
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

Všichni využíváme služby, ze kterých podnikatelé neodvádějí daně. A trh zajistil, že o zkrácené daně se snížila koncová cena, takže hodnotím, že Česko nic netratí, protože lidé umí alokovat své disponibilní finance efektivněji než stát.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Chtělo by to vymyslet něco jednoduchého, po vzoru startupů a moderních technologií (nedokážu nyní říci co), ale kontrolní hlášení, EET a podobné nebude asi ta správná cesta.
Robert Vojáček Robert Vojáček

ředitel LidskáSíla.cz

Myslím si, že přivře vrátka podvodníkům a narovná podmínky pro podnikání. Třeba by v souvislosti s tím šlo daňovou sazbu snížit.
Petr Choulík Petr Choulík

generální ředitel Linde Gas

EET považuji za správnou věc, která zmenší šedou ekonomiku, pomůže vymáhat dodržování zákona a zvýší produktivitu tím, že živnostníci existující jen díky tomu, že neplatí daně, zaniknou.
Lumír Al-Dabagh Lumír Al-Dabagh

ředitel Beneš a Lát

Vyplatí? Nevyplatí? Neznáme náklady státu a firem a ani tržby navíc přiznané. Ve firmách pokládáme evidenci tržeb za normální a mohli by si zvyknout všichni. Kontrolní hlášení DPH? Když unikne informace z Rady obrany a prezidenta, neunikne od FÚ?
Jan Kučera Jan Kučera

jednatel Bohemia Cargo

Celkový efekt těžko předvídat, asi mírné plus pro státní pokladnu (sníží se krácení daňových příjmů) a nezanedbatelné minus (výdaje na techniku). Rozuzlení nepřinese ani budoucnost, domnělý přínos EET odpůrci přisoudí růstu spotřebitelské poptávky.
Jan Žůrek Jan Žůrek
EET je špatný krok. Business má fungovat na důvěře obou stran. Stát mi tímto dává najevo, že důvěru ke mně nemá. Správným krokem je zjednodušení a snížení daní na takovou mez, kdy je levnější je zaplatit, než se vůbec pokusit je optimalizovat.
Vladimír Lazecký Vladimír Lazecký

výkonný ředitel Viavis

Podle zatím dostupných informací vidím převažující negativa - špatně připravený systém, problematické prosazení parlamentem, neprůhledné shromažďování dat o podnikatelích a rezignace na zlepšování fungování již existujících kontrolních institucí.
Vítězslav Bican Vítězslav Bican

ředitel Channel Crossings

EET je nesystémový nesmysl, který nepoužívá žádná jiná vyspělá evropská ekonomika. Z podnikatelů dělá automaticky podezřelé, aby se příjem státního rozpočtu navýšil o 1 % (možná), které stát okamžitě utratí za ptákoviny typu nové radary na silnicích.
Václav Dejčmar Václav Dejčmar

podnikatel, burzovní makléř

Evidence tržeb by měla být samozřejmostí pro každého, kdo něco prodává nebo kupuje. Doplatit by na EET měli ti, kteří se zatím pohybují v "šedé zóně" obcházení zákonů. Přínosem by mělo být omezení švindlování.
Šárka Litvinová Šárka Litvinová

spolumajitelka společnosti Asiana

EET nemá být jen další zdroj příjmu státního rozpočtu. Má být hlavně vyjádřením principu, že daně mají platit všichni. A pak se mají starat o to, jak je s těmito daněmi nakládáno. Zda se EET vyplatí, je tedy až druhotné.
Radim Bureš Radim Bureš

programový ředitel Transparency International ČR

Myslím si, že je to správné, v Itálii dostanete automaticky ke každému kopečku zmrzliny účet a nikdo to neřeší. Jen ať mají podmínky všichni stejné. To, co to přinese mimo peněz, je i eliminace podvodníků, což je správné.
Radomír Klofáč Radomír Klofáč

jednatel Moris design

Naprosto správná věc. Když musí fabriky s miliardovými obraty prodat krabičku sirek přes fakturu a do haléře zdanit, tak jak můžou jiní daně krátit a neplatit?!
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Je to věc zvyku jako u všeho nového, kdyby to platilo už 20 let, tak se o tom nebude diskutovat. Jako u každé novinky jsou vždy dva tábory. Vláda je tady od toho, aby určovala pravidla a hlavně v oblastech, o kterých se obecně ví, že nefungují.
Jiří Hlavatý Jiří Hlavatý

majitel textilní společnosti Juta

Správná věc pro restaurace. Nezřídka neplatí DPH, sociálku, zdravotní, DP, mzdy vyplácí z černých tržeb. Ať mají stejné podmínky, jako ostatní. Mínus je, že zdraží. Roční tržbu restaurací jen za obědy odhaduji na 50 mld., získáme 7 mld.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Teoreticky může v dlouhodobém horizontu zlepšit celonárodní "ochotu" platit daně, ale moc tomu nevěřím. Bohužel je to další komplikace pro start drobného podnikání. Negativa podle mě převažují, včetně způsobu výběru dodavatele na příslušný IT systém.
Tomáš Pavlík Tomáš Pavlík

výkonný ředitel Profinit

Zda se to někomu vyplatí, nebo nevyplatí (zejména státu) není asi rozhodující otázka. Jedná se o další zbytečné házení klacků malým a středním podnikatelům.
Damir Špoljarič Damir Špoljarič

generální ředitel VSHosting