Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Z nabídky

Mušle svatého Jakuba s topinamburovým pyré a zimními houbami "Pioppini"    290 korun

Tatarák z tuňáka "Punta di Coltello" a řasy Wakame     320 korun

Tip

Ochutnejte vyhlášené sekty tradiční piemontské značky Contratto, která připravuje vína tradiční šampaňskou metodou a příští rok oslaví již 150. výročí. V nabídce je několik druhů, od klasického ročníkového sektu přes růžové až po speciální Blanc de Noir či Blanc de Blanc.

Jmenuje se Emanuele Ridi, Češi mu ale říkají jinak. Pro širokou veřejnost je Italem v kuchyni, hrdinou oblíbeného kuchařského seriálu, pro přátele pak Manú. A právě jméno Manú si zvolil jako název nové restaurace, kterou před několika týdny otevřel v horním cípu Dětského ostrova.

Tuňákový tatarák s řasou

Vypadá to, že mu všechny trumfy hrají do karet. Excelentní lokace s letní terasou nabízí úžasný výhled na secesní Masarykovo nábřeží, z interiéru vyzařuje šarm i pohoda a vzorně připravený jídelní lístek slibuje špičkové delikatesy připravené v kreativní až lehce rafinované podobě. Na menu je zhruba deset jídel, dalších pár specialit, hlavně čerstvých ryb, představí obsluha z denní nabídky. Mezi předkrmy bodují obě verze tataráků, jak hovězí tatarák v piemontském stylu, zlehka dochucený pouze olivovým olejem a mizivým množstvím soli, díky čemuž vynikne famózní chuť masa, tak šťavnatý tatarák z tuňáka, který je servírován s jemnými a křupavými řasami wakame. Krásná kombinace.

Perfektně vyzrálé maso

A spanilá jízda pokračuje také v teplých předkrmech, kde bodují lahodné pečené jakubky podávané v kombinaci s topinamburovým pyré a zimní houbičkou polničkou topolovou, kterou milovali už staří Římané, stejně jako velmi povedení kalmaři plnění směsí mozzarelly s mortadellou. Doporučit můžeme také výtečné pečené artyčoky či sépiové ravioli, opět plněné sýrovým duem ricottou a mozzarellou.

Na závěr připojíme dva "tajné" tipy. První z nich představuje fantastický steak připravený z výrazně stařeného a tukem prorostlého masa, které pochází z japonského skotu chovaného v Polsku. Pokud bude v nabídce, neváhejte ani minutu. Podobně skvostný kulinární zážitek, byť z opačného pólu chuťového spektra, nám zajistil mimořádně lahodný dortík ze sicilských pistácií dochucený bílou čokoládou. Pokud bude Manú tímto způsobem pokračovat, o hosty se bát nemusí.

Podívejte se, jak kuchaři Emanuel Ridi a Roman Tourek připravují křepelka s kapustou a pomerančovým pyré:

Křepelka od Emanuela Ridiho z italské restaurace Manú
Krepelka_od_Emanuela_Ridiho_z_italske_restaurace_Manu

Klavírista z Etny

Z bohaté nabídky italských vín ze všech významných oblastí od jižního Tyrolska až po Sicílii vám doporučíme velmi zajímavého vinaře právě ze žhavého italského jihu. Giuseppe Russo zaujme už svým netypickým příběhem, neboť je skvělým pianistou a má doktorát z literatury. V roce 2004 ovšem převzal rodinné vinařství s vinicemi umístěnými na svazích Etny a začal připravovat velmi zajímavá vína, o kterých se bude ještě hodně mluvit.

Ročně dělá pouhých 15 tisíc lahví, což je velmi malý počet, ale zakládá si na mimořádné kvalitě a ohlídá si veškerou práci na vinici i ve sklepě. Jeho červená vína z vinic ve výškách kolem 800 metrů nad mořem nejsou tak uhlazená jako třeba vína z předních sklepů Toskánska, jsou ale krásně ovocná, jiskřivá a hluboká a nabízejí mimořádný gurmánský zážitek, především víno Etna Rosso San Lorenzo (v současné době je v nabídce ročník 2012).

Rozhovor se šéfkuchařem: Roman Tourek

TMA3055 kopieJaká zajímavá surovina je v české gastronomii stále nedoceněná a málo používaná?

Červená řepa, i když ji můžete univerzálně využít na celém menu. Od předkrmu po samotný vrchol v podobě dezertu. Dobře se kombinuje s masem i s rybami, skvěle se hodí do salátu nebo do polévky. V české gastronomii se ovšem objevuje monotónně jen s kozím sýrem.

Jaká kombinace chutí či surovin vás v poslední době nejvíce zaujala či překvapila?

Obecně rád pracuji se syrovými mořskými plody. Díky našim dodavatelům můžeme mít vše v top čerstvé kvalitě, což je první předpoklad. Velice rád kombinuji tyto ingredience s různými sorbety. Momentálně třeba nabízíme lehce zauzenou mušli svatého Jakuba se sorbetem z krvavých pomerančů.

Do jaké restaurace rád chodíte a co si tam obvykle dáváte?

Díky velkému vytížení nezbývá moc času na tolik potřebné návštěvy jiných restaurací. Nicméně z poslední doby mohu jmenovat restauraci SaSaZu, kde jsem byl velice mile překvapen. Stejně jako my dbají na autentickou kuchyni s prvotřídní surovinou. A to je podle mého to nejdůležitější. Trošku z jiného soudku je pak restaurace Na Hradčanské, kde si s oblibou dávám vepřové koleno a pivo.