Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Čachry s dispozicemi nemovitosti, špatný odhad ceny nebo uvalená exekuce na nemovitost, o které makléř "zapomněl" informovat. To je jen zlomek praktik, kterými klientům škodí realitní makléři a připravují je o peníze.

Podle odhadů realitních kanceláří má neblahou zkušenost až každý třetí Čech, který se rozhodne koupit nebo prodat nemovitost za pomoci makléře. A není divu, realitní zprostředkovatelská činnost v českém prostředí totiž postrádá jakákoliv psaná pravidla. Makléřem může být úplně kdokoliv bez jakéhokoliv vzdělání, jakýchkoliv schopností a praxe.

"V rámci České republiky neexistoval ještě počátkem devadesátých let žádný trh nemovitostí. Nefungovaly žádné procesy a standardy toho, jak má nabídka a poptávka vypadat. Nebyl žádný tlak na způsob prodeje. De facto se bez problémů prodala každá nemovitost," vysvětluje spolumajitel realitní kanceláře RE/MAX Daniel Kotula.

Po roce 2008, kdy začala převažovat nabídka nemovitostí nad poptávkou, se ovšem situace změnila. "Najednou bylo potřeba, aby makléř uměl mnohem víc věcí, aby měl nějaké kvality," dodává Kotula. Chyběla nicméně jakákoli zákonná úprava, které by říkala, co musí realitní makléř umět a jaké služby musí klientovi nabízet. Tento stav trvá prakticky doposud.

To, že se realitní zprostředkovatelská praxe řadí mezi volné živnosti, a tudíž může živnostenské oprávnění získat kdokoli, kdo dosáhl plnoletosti a má čistý trestní rejstřík, přitáhlo k výdělečnému oboru obrovské množství lidí.

Podle údajů Českého statistického úřadu vykonává v tuzemsku profesi realitního makléře více než 14 500 lidí. Pokud bychom tento počet přepočetli na hlavu, vychází, že na jednoho makléře připadá 727 obyvatel, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropské unii.

Stát chce nyní počet realitních makléřů snížit a co možná nejvíc eliminovat nepoctivce. "Sílící stížnosti klientů, které jsme tlumočili už před lety jednomu z poslanců, rozhýbaly vůli se současným stavem něco dělat. Původní snaha sice padla s pádem vlády Petra Nečase, i nová vláda ale změnu zařadila do svého legislativního plánu," říká Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří, která se na přípravě nové regulace podílí.

Hotov je zatím věcný záměr zákona, který nastiňuje hlavní oblasti regulace. Materiál schválila minulý týden vláda. Podle něj by se měla z volné makléřské živnosti stát živnost vázaná. Aby mohl tedy člověk v tomto oboru dostat "živnosťák", bude muset mít minimálně středoškolské vzdělání a složit odborné zkoušky.

V některých případech bude k výkonu samostatné makléřské činnosti nutná určitá praxe. Návrh zákona počítá také s povinným pojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu. Diskuse se ještě povede o tom, zdali budou moci realitní makléři uchovávat peníze klientů. Ministerstvo a další resorty v současné době spolu s oborovými asociacemi, advokáty či bankami pracují na paragrafovém znění zákona. Podle nových pravidel by se nemovitosti mohly začít prodávat už v závěru roku 2017.

obalka Eknom 2016 4* Co všechno se od roku 2017 pro makléře změní?

* Jaké triky realitní makléři vůči klientům nyní používají.

*A jak je dokáže zákon eliminovat?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. Číslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související