Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Alena Schillerová, od počátku ledna nová Babišova náměstkyně pro daně, možná před výběrovou komisí ministerstva uspěla i proto, že předložila další opatření na zlepšení výběru peněz do veřejných rozpočtů - především pak návrh na samovyměření prakticky všech daní, které má umožnit převést kapacity berních úřadů na kontrolní činnost. A také ambiciózní záměr napsat nový a hlavně daleko jednodušší zákon o daních z příjmů a vymýtit z něj většinu výjimek.

Samovyměření daně by byla byla obrovská změna týkající se jak daňového řádu, tak souvisejících zákonů. Podstata tkví v tom, že daň je automaticky stanovena ve výši, kterou uvede plátce ve svém daňovém přiznání. A pokud ho nepodá, je stanovena v nulové výši. Odpadá tak čekání na to, jak se úřad s daňovým přiznáním vypořádá, což uvítají zejména plátci čekající na stanovení nadměrných odpočtů," říká Schillerová v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Spolu s tím by se měla snížit administrativa spojená s vydáváním platebních výměrů. Logickým důsledkem toho je však vyšší odpovědnost plátců za to, že jimi spočítaná a zaplacená daň je správná. Berní úřady by ji v podezřelých případech vymáhaly v patřičné výši a to včetně penále, které dnes činí 20 procent z částky.

Ke změně v práci berních úřadů by ovšem došlo až začátkem roku 2020. "Nestačí jen napsat zákon, je nutné zvažovat jeho dopady do IT technologií a mít na zřeteli personální záležitosti. Nutná bude nejméně roční legisvakanční lhůta (doba mezi okamžikem platnosti a účinnosti právní normy, pozn. red.)," vysvětluje nová náměstkyně.

Během na dlouhé trati bude také příprava nového zákona o daních z příjmů. "I o něm jsme už s panem ministrem Babišem diskutovali a o jeho potřebnosti jsme se shodli. Chtěli bychom ho napsat úplně znovu a nepokračovat v nekonečných novelizacích od roku 1993. Neměl by obsahovat takové množství výjimek a dalších věcí, kvůli kterým dnes není přehledný. Jedna věc by byla jeho vlastní konstrukce, základ, v němž jde o koncepci a jednoduchost. Ostatní, hlavně výše sazeb, by byla věc politické dohody," zdůraznila Schillerová. Ta za sebou má více než dvacetileté praktické i teoretické zkušenosti se správou daní a po dlouhou dobu vedla i finanční úřad v Brně. Od roku 2009 je rovněž členkou pracovní komise legislativní rady vlády.

Za svoji prioritu nicméně označila dokončení již rozběhnutých projektů. Tedy elektronické evidence tržeb, boje proti karuselovým podvodům kolem daně DPH za pomoci přenesení daňové povinnosti z dodavatele na odběratele (tzv. reverze charge) a plynulého náběhu kontrolního hlášení.

obalka Eknom 2016 4* Jak náměstkyně Schillerová vychází se svým šéfem Andrejem Babišem?

* A proč ministerstvo financí stále trvá na elektronické evidenci tržeb?

Odpovědi najdete v exkluzivním rozhovoru s Alenou Schillerovou v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. Číslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.