Letošní rok bude pro investory podle bankovních analytiků a brokerů, obdobně jako ten loňský, spíše ve znamení nízkých výnosů. Dluhopisy, komodity nebo americké akcie, to jsou segmenty, od kterých odborníci radí držet se dál. Najde se ale řada oblastí, kde si mohou i konzervativní investoři přijít na své. Například volbou správně namixovaného podílového fondu lze dojít k 10procentním výnosům. Vyplatit se po dlouhé době může i sázka na ropu. Její ceny se mohou vyšplhat k 60 dolarům za barel. Slušné zisky mají šanci na konci roku počítat ti, kteří se zaměří na země eurozóny. Prostor k výdělkům je podle odborníků i na domácím trhu, a to zejména u dividendových titulů pražské burzy. Týdeník Ekonom v anketě oslovil 10 investičních specialistů z tuzemských bank i brokerských firem. Nechte se inspirovat jejich tipy.

1. Kam se podle vás letos vyplatí investovat?
2. Jaký je váš osobní tip na konkrétní investici?
3. Na čem investoři loni nejvíce pohořeli a kde naopak počítali zisky?

 

Milan Tomášek, investiční stratég ČP Invest

Milan Tomášek

1. V oblasti akciových investic bych doporučoval investovat do fondů, které jsou zaměřeny na západoevropské akcie. Zde očekávám zhodnocení v pásmu pět až deset procent. V oblasti konzervativních investic vidím prostor pro zhodnocení u dluhopisových fondů, které investují do kvalitních korporátních dluhopisů, kde bych v letošním roce očekával výnos nad jedno procento.

2. Zhodnocení o minimálně 10 procent předpokládám u těžařů zlata, konkrétně u titulů Newmont Mining a Barrick Gold, akcií farmaceutické firmy Akorn, maloobchodní společnosti TJX Companies nebo ropných a energetických firem Chevron či Chesapeake Energy. Z domácích titulů bych sázel na Pegas Nonwovens. V oblasti komodit na růst drahých kovů, jako je zlato nebo stříbro.

3. Investoři většinou zaznamenali těžký a ztrátový rok. U akciových pozic se nedostavilo zhodnocení amerických akcií, což bylo všeobecné zklamání. Negativním překvapením byl i razantní pokles cen ropy a energií, což se promítlo do výrazného poklesu cen těžařských firem a výrobců energií. Pozitivním překvapením byl růst biotechnologických firem.

 

Josef Němý, analytik Komerční banky

Josef Němý

1. V dlouhodobém horizontu - nejlépe pět let a více - bych doporučil investici do akciového trhu. Evropské akcie by podle našich odhadů mohly dlouhodobě přinést výnos v průměru okolo šesti procent ročně. Kdo chce vložit peníze na krátkou dobu, buď se musí smířit s velmi nízkým výnosem, anebo s tím, že provádí spekulativní operaci. Na akciovém trhu je v krátkodobém horizontu za každých okolností nutné počítat s možností vysokých zisků i ztrát.

2. Pro letošní rok máme optimistický výhled pro ceny ropy, a to zejména pro druhou polovinu roku, kdy by se měla postupně vyrovnávat nerovnováha mezi vysokou nabídkou a nedostatečnou poptávkou. Do karet může cenám ropy hrát i případný růst geopolitického napětí na Blízkém a Středním východě. Investovat lze jak do finančních kontraktů, které kopírují samotný vývoj cen ropy, tak do akcií ropných společností, z nichž nejvíce doporučujeme Royal Dutch Shell. Z vyšších cen ropy by těžily také některé měny, zejména ruský rubl.

3. Pro hlavní akciové i dluhopisové trhy rok 2015 celkově přinesl podprůměrné zisky. Vlastníkům dolarových aktiv ovšem loňskou výkonnost jejich investic značně zlepšilo posílení amerického dolaru - oproti české koruně o devět procent. Propadákem naopak byly ceny komodit, které v dolarovém vyjádření odepsaly zhruba 25 procent. Pokles cen zlata a stříbra jsme očekávali, překvapil nás však volný pád cen energetických komodit - hlavně ropy, uhlí nebo železné rudy a základních kovů, například niklu.

 

Ján Hájek, manažer akciových fondů Investiční společnosti ČS

Jan Hájek

1. Pro krátkodobou investici doporučujeme klientům produkt Konzervativní mix s 10procentním podílem akcií, který ale může kolísat mezi 5 až 15 procenty. Pro dlouhodobou investici doporučujeme pravidelně investovat do Vyváženého nebo Dynamického mixu s 30procentním, respektive 50procentním podílem akcií.

2. V průběhu roku očekáváme, že se může otevřít dobrá příležitost pro investice do některých rozvíjejících se trhů. Akcie na vyspělých trzích jsou už plně oceněny a jejich další pohyb bude spíše kopírovat růst zisků.

3. Domnívám se, že téměř nikdo nepočítal s dalším poklesem výnosů státních dluhopisů. Co se týká doporučení akciových analytiků investovat mimo USA, ta se ukázala jako správná, pokud investoři měli měnové riziko zajištěné. Za celý rok 2015 si americký akciový index připsal mírnou ztrátu ve výši 0,7 procenta. Lepší byl výnos z investic v eurozóně, kde index přidal 6,1 procenta.

 

David Brzek, makléř Fio banky

David Brzek

1. Přes aktuální nervozitu na akciových trzích a citelné poklesy v úvodu roku bych nadále jak pro krátkodobé, tak dlouhodobé investory doporučoval zaměřit se na akcie. Zvýšená volatilita, kterou v průběhu roku očekávám, může vyhovovat spíše krátkodobým investicím, aktuální pokles je zajímavý pro akumulaci i pro dlouhodobější investory. Nepředpokládám, že jsme na akciových trzích na počátku výraznějšího poklesu, tak jako jsme toho byli svědky v roce 2008.

2. Mezi mé favority nadále patří sektor stavitelů domů v USA. Na trhu lze kupovat jednotlivé stavební firmy nebo celé sektorové burzovní fondy s tickerem ITB. Úrokové sazby sice půjdou mírně nahoru, nadále však budou na velmi nízkých úrovních a nemělo by to být překážkou k vyšším prodejům nemovitostí. Svoji roli hraje i podpora Obamovy administrativy pro pořizování nového bydlení.

3. Jednoznačným poraženým roku 2015 jsou komodity a na jejich cenách závislé těžařské a energetické společnosti. Akcionáře naopak rozhodně potěšila výkonnost velkých globálních firem typu McDonald's (+26 %), General Electric (+23 %) či Microsoft (+20 %).

 

Aleš Mátl, manažer investičních produktů UniCredit Bank

Aleš Mátl

1. Na atraktivní úrovně se dostaly některé evropské blue-chip akcie a tady bych i hledal investiční příležitosti - ať již přímou investicí, nebo prostřednictvím akciového fondu. Dlouhodobě se lze zaměřit také na investice do nemovitostí a půdy, které ale vyžadují vyšší částky často v řádu milionů korun.

2. Pro letošní rok věřím akciím starého kontinentu, ale například i těm japonským. Pro delší investiční horizont jsou stále populárnější odpovědí na extrémně nízké výnosy spořicích účtů a dluhopisů investiční certifikáty. Jejich atraktivita spočívá v kombinaci zajímavého výnosu mezi 5 a 10 procenty a vysoké pravděpodobnosti dosažení takového výnosu. A alternativou může být i umění. Moderna zde přitom vede nad staršími díly, mezi nejoblíbenějšími jmény najdeme Emila Fillu, Jana Zrzavého nebo Václava Špálu, roste zájem i o méně známé současné umělce.

3. V první polovině roku 2015 vystřelily vzhůru o 15 až 20 procent akciové indexy v Evropě a Japonsku. Ještě daleko dynamičtějším vývojem pak prošly čínské akcie, kde se v prvních šesti měsících roku akciová bublina přifoukla o dalších 50 procent. Následné splasknutí této bubliny v srpnu a září mělo dopad na trhy napříč světem, a tak zisky ze začátku roku rychle mizely.

 

Jaroslav Vybíral, investiční analytik ČSOB Asset Management

Jaroslav Vybíral

1. Při dlouhodobém investování jsou, na základě historických dat, příhodnou formou zhodnocování prostředků akcie. Letos věříme v růst zisků na evropských trzích, naše geografická preference tudíž představuje akcie ze zemí západní Evropy. Při dodržení doporučovaného horizontu pět až sedm let můžeme realisticky očekávat pětiprocentní výnos ročně.

2. V současném prostředí cen levné ropy je zajímavým titulem vertikálně integrovaný ropný producent Royal Dutch Shell. Kromě samotného růstového potenciálu akcie, který by se pravděpodobně započal realizovat s rostoucí cenou ropy, jde o titul, jenž vyplácí pravidelnou a stabilní dividendu. Letos očekáváme dividendový výnos blížící se osmi procentům.

3. Dobrá výkonnost přišla z některých západoevropských trhů. I když volatility bylo nadmíru, především v druhé polovině loňského roku, investoři do evropských či německých akcií si mohli sáhnout na celkový výnos v pásmu osm až devět a půl procenta. Jednalo se o historicky nadprůměrné zhodnocení. Americké akcie fakticky stagnovaly, ale český investor mohl vydělat na posílení dolaru vůči koruně. Akcie ze spolku rozvíjejících se zemí byly propadákem, což ještě více podtrhlo velké oslabování lokálních měn těchto zemí. Pád komodit nabral nečekaných rozměrů. Řada komodit se na současných cenových úrovních prodává značně pod svými těžebními náklady. Komoditní cykly jsou však velmi dlouhé, situace může ještě setrvat a rychlá změna není pravděpodobná.

 

Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank

Pavel Drahotský

1. Pokud bych měl vybrat jeden krátkodobý instrument pro letošní rok, byla by to pravděpodobně volatilita měřená indexem VIX. Zde očekávám nárůst v řádu desítek procent stejně tak jako u posílení ceny stříbra vůči zlatu. V delším časovém horizontu bych preferoval akcie rozvíjejících se ekonomik.

2. Mým osobním tipem je brazilský bankovní sektor.

3. V roce 2015 více profitovali krátkodobí tradeři v porovnání s dlouhodobými investory. To bylo a bude dáno rostoucí nervozitou na trhu. Prudké výkyvy dávají krátkodobým obchodům úžasné příležitosti, bez nutnosti přítomnosti trendu.

 

David Kufa, makléř Conseq Investment Management

David Kufa

1. Běžný retailový investor by neměl vkládat peníze pouze do jednoho investičního nástroje nebo jednoho konkrétního trhu. Měl by sázet na široce diverzifikované portfolio, ve kterém budou zastoupeny nejen akciové a dluhopisové nástroje, ale také alternativní investice typu nemovitostí. V případě takto rovnoměrně rozloženého portfolia lze v dlouhém období pěti let očekávat výnosy okolo pěti procent ročně. Pro následující rok věříme více akciím než dluhopisům, v rámci akcií se nám nejvíce líbí rozvíjející se trhy zejména střední Evropy, které již déle než pět let ztrácejí proti akciím rozvinutých zemí. Hitem by mohly být po dlouhé době české akcie. Část prostředků nyní doporučujeme nechat v hotovosti a čekat na příležitosti, které se v nadcházejících měsících určitě objeví.

2. Akcie ČEZ, které se po velkém cenovém poklesu obchodují s dividendovým výnosem okolo 9 až 10 procent. Pro odvážné mohou být v omezeném objemu a při rozložení nákupu do více částí zajímavé fondy investující do asijských akcií, které by mohly za příznivé konstelace přinést zhodnocení nad 10 procent ročně. Stabilizaci akciových trhů tohoto regionu ale spíše očekáváme v období delším než rok.

3. Loni dopadli nejhůře investoři do akcií v Asii a Latinské Americe, kteří zaznamenali dvojciferné roční ztráty. Dobře si nevedly ani akcie americké, které z mírné roční ztráty pro korunového investora dostal pouze silně posilující dolar. Spokojení mohli být investoři do evropských akcií, kterým však radost z enormního růstu na počátku roku zkazily následné velké propady cen. I přesto si udržely kladné roční zhodnocení. Velmi slušně si vedly některé fondy zaměřené na náš region střední a východní Evropy - zhodnocení okolo šesti až sedmi procent. Nadprůměrné výsledky přinesly akcie japonských společností, jejichž roční výnos v korunovém vyjádření v průměru přesáhl 15 procent.

 

Marek Hatlapatka, hlavní analytik Cyrrus

Marek Hatlapatka

1. Preferuji evropské akcie před americkými, doporučuji zatím ještě stále zdrženlivost při investování do rozvíjejících se trhů. Ze sektorového hlediska doporučuji především ty, které mají pozitivní historickou korelaci s výnosy na US vládních dluhopisech (např. finanční sektor, technologie). U takových investic očekávám letos zhodnocení kolem 10 až 15 procent. Zároveň ovšem také předpokládám zvýšenou volatilitu trhů.

2. V roce 2016 bude pro mnoho investorů tématem číslo jedna měnové riziko. My sice v hlavním scénáři pracujeme s předpokladem, že intervence ČNB vydrží po celý letošní rok (nebo přinejmenším jeho velkou část), přesto je třeba portfolia postupně na možný konec intervence připravovat. Proto jsme pro naše klienty nachystali nové produkty na bázi portfoliové investice do evropských a amerických blue-chip titulů zajištěné do koruny. Na zahraničních trzích preferuji vybrané technologické firmy z USA, ideálně formou investice přes ETF do celého sektoru. V Evropě pojišťovny a firmy, které mají vyšší podíl tržeb v amerických dolarech. Konkrétně například akcie NN Group či Allianz. Po delší době vidíme také několik příležitostí na pražské burze, především mezi dividendovými tituly, jako je Komerční banka, Pegas Nonwovens a po posledních poklesech i ČEZ.

3. Žebříček výkonnosti aktiv v roce 2015 je výmluvný. Na prvních místech jsou evropské a japonské akcie a americký dolar. Mezi poraženými jsou potom všechny trhy a odvětví, které jsou citlivé na vývoj čínské ekonomiky, komodit a energií.

 

Jiří Tyleček, analytik X-Trade Brokers

Jiří Tyleček

1. Letošní rok by mohl být z pohledu investic nejvíce náročný za posledních několik let. Mění se zásadní fundamenty, které budou mít na trhy výrazný dopad. Postupné utahování měnové politiky v USA společně s nejistotou v Číně patří mezi ty nejdůležitější. Z dlouhodobého pohledu mi přijde rozumné hledat strategická odvětví na akciových titulech. Ať se to někomu líbí nebo ne, například zbrojaři potenciál nabízejí. K dlouhodobé držbě naopak stále nedoporučuji komodity.

2. Za zajímavé a náročné považuji akcie těžařů. Je ale třeba pečlivě vybírat kapitálově silné firmy a být si vědom toho, že minima na komoditách jsou stále pravděpodobně ještě před námi. V průběhu roku očekávám také obrat negativního vývoje norské koruny a kanadského dolaru. Divokou kartu na tento rok bych dal japonskému jenu. V dlouhodobém horizontu považuji za vhodné k nákupu také zlato. Konzervativní investoři by ale měli být opatrnější než dříve, pokud se někdo rozhodne pro cash, neměl bych mu to za zlé.

3. Velcí investoři si pravděpodobně nejvíce vylámali zuby na výrazném propadu cen ropy. Trh dle pozic hedgeových fondů očekával značnou část roku odraz od rozmezí 40 až 50 dolarů za barel. Výrazně negativně zakončila rok také naprostá většina dalších komodit. A vniveč přišly některé sázky na americký dolar.

Foto: Archiv

Související