Zástupci Evropské komise, europarlamentu a jednotlivých členských zemí se v úterý večer dohodli na reformě ochrany dat uživatelů internetu. Nové nařízení, o kterém s odvoláním na lucemburské předsednictví EU informovala agentura DPA, by mělo nahradit pravidla stará dvacet let. Uživatelé internetu mají napříště získat mnohem větší kontrolu nad svými osobními údaji.

K dohodě zástupci institucí a členských zemí Evropské unie dospěli po čtyřech letech diskusí. Nová pravidla by měla vstoupit v platnost v roce 2018 a nahradit tak pravidla platná od roku 1995, která však už neodpovídají současnému stavu technologií.

Velcí internetoví hráči jako Google či Facebook budou muset podle nových pravidel žádat své uživatele o výslovný souhlas s užitím jejich osobních dat. Uživatelé získají díky novým pravidlům také takzvané "právo být zapomenut", měli by tedy mnohem snadněji dosáhnout vymazání svých osobních dat. Dalším pilířem reformy je takzvaná portabilita, což znamená, že uživatelé budou moci své údaje snadněji přenášet od jednoho poskytovatele služeb k druhému.

Novými pravidly se nebudou muset řídit jen evropské firmy, ale například i společnosti z USA, jako jsou Google, Apple či Facebook. Pokud se proti nařízením poskytovatel služeb proviní, budou mu hrozit pokuty ve výši až čtyř procent ročního obratu.

Bude-li mít uživatel problém s poskytovatelem služeb v jiné členské zemi Evropské unie, bude se moci napříště obrátit na nejbližší regulační autoritu, tedy většinou tu ve své zemi, což dosud neplatilo. Například rakouský právník Max Schrems, který nedávno žaloval Facebook kvůli porušování ochrany soukromí, musel své nároky uplatňovat v Irsku, kde je evropská centrála společnosti.

Úterní kompromis musí potvrdit ještě Evropská rada a Evropský parlament. Podle agentury DPA se ale jedná už pouze o formalitu.