Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Na konci října se katolická Malta stala světovým centrem hazardu, neboť do města St. Julian se na deset dnů nastěhovala elita hráčů pokeru. V moderním komplexu Portomaso s nejvyšším domem na Maltě se konal předposlední letošní turnaj Evropské pokerové tour (EPT založená v roce 2004 je nejpopulárnější světovou pokerovou akcí), který na ostrov přivedl několik tisíc hráčů z desítek zemí světa.

A je zajímavou náhodou, že následující díl 12. ročníku EPT se v prosinci odehraje v Praze (celý turnaj vyvrcholí velkým finále na přelomu dubna a května v Monaku).

Pokerový byznys

Pokerová světová komunita je velmi vítanou turistickou skupinou, neboť hráči pokeru rádi objevují nové destinace a pokerová turistika se ve 21. století stala globálním fenoménem. Na Maltě už se jeden turnaj zmíněné série odehrával v loňském roce a podle odhadů přinesl do lokální ekonomiky města zhruba 300 milionů korun, neboť vedle samotných hráčů přijíždějí také jejich rodiny či přátelé a samozřejmě velký zájem o celou akci mají také média.

Účast v turnaji je tak pro St. Julian a Sliemu reklamou, která v budoucnu přivede na středozemní ostrov další hosty. Malta je navíc sídlem velmi početné pokerové komunity a také zde má své evropské sídlo společnost Amaya Inc., která je světovým lídrem pokerového byznysu a vedle největší pokerové on-line soutěže s 90 miliony hráči pořádá i evropskou tour. Navíc její sídlo ve Sliemě zaměstnává na 150 lidí.

Poslední cesta královny

Další velkou událostí letošního roku bude listopadový summit zemí Commonwealthu, který je dobrovolným sdružením 53 států (bývalých zemí Britské koruny) s celkovým počtem přes dvě miliardy obyvatel. Na ostrov přijíždí na konci tohoto měsíce také devětaosmdesátiletá britská královna Alžběta, která je pro Maltu již po desetiletí velmi vítaným reklamním tahákem.

Alžběta totiž na Maltě žila (od roku 1949 do roku 1951) se svým mužem princem Philipem, který zde sloužil jako důstojník britského námořnictva, a předtím na ostrov mnohokrát za svým partnerem jezdila (spekuluje se, že zde byl dokonce počat následník trůnu princ Charles).

Podle britských novinářů by výlet na Maltu měl být úplně poslední zahraniční cestou britské královny, neboť lékaři jí už několik let nedoporučují létat. Podle Buckinghamského paláce však svou poslední návštěvou královna vyjadřuje svou lásku k Maltě, která byla dlouhá léta součástí britského impéria a zvláště v době druhé světové války sehrála mimořádnou roli při obraně proti hitlerovskému Německu. Společně s královnou přijede na summit také její manžel Philip, princ Charles a jeho manželka.

Atraktivní po celý rok

Dlouhé spojení s Británií zanechalo na ostrově řadu stop. Na Maltě se jezdí vlevo, v restauracích servírují anglickou snídani a angličtina je společně s arabskou maltštinou druhým oficiálním jazykem. I díky tomu je Malta populární jako letní destinace právě pro Angličany, neboť z jednoho a půl milionu turistů, kteří ostrov každý rok navštíví, pochází třetina ze Spojeného království.

Zvláštností turistiky na Maltě je skutečnost, že zde neexistuje pouze letní sezona, ale počet návštěvníků ostrova je rozložen do celého roku a i v lednu či v únoru přijíždí na ostrov více než 60 tisíc lidí, což je zhruba třetina ve srovnání s nejvytíženějšími měsíci v době letních prázdnin.

Příčinou není jen příjemné klima, neboť ještě v listopadu je možné se koupat a v lednu se teploty pohybují přes den kolem 10 až 15 stupňů, ale především výuka angličtiny, která je jedním z pilířů maltského turismu. Studentů angličtiny přijíždí zhruba kolem 80 tisíc za rok, oproti běžným turistům s týdenní délkou pobytu zde ovšem většina studentů zůstává tři až čtyři týdny, což jejich význam pro maltskou ekonomiku výrazně posiluje.

Související