Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Komisi norského parlamentu udělující každý rok Nobelovu cenu za mír, se pro letošní rok vyloupl nový potenciální kandidát: německá kancléřka Angela Merkelová. Pravda, sice pro mír nic moc neudělala, ale dojemné fotografie s přijatými syrskými uprchlíky, kteří ji nazývají svou matkou, mají velkou sílu. Navíc oceňování lidí, kteří také nic moc neudělali, ale zato velmi vzletně hovořili, se v posledních letech stalo jakousi tradicí. Merkelová by mezi laureáty z minulých let dobře zapadla. Všimne si jí komise?

Německá kancléřka v záchvatu sebemrskačského humanismu předvedla několik těžko pochopitelných kroků a otoček v otázce uprchlíků. Ty sice nepřispějí k řešení uprchlické krize, nezmenší utrpení drtivé většiny skutečných uprchlíků před válkou ani nezabrání utonutí dalších "Ajlanů". V důsledku mohou dokonce způsobit pravý opak. Ale velmi dobře znějí.

Kancléřka jednostranně a bez jakékoliv diskuse s dalšími evropskými politiky veřejně porušila dublinské dohody a otevřela dveře do Evropy desítkám tisíc (nejen) syrských imigrantů bez jakékoliv kontroly. Na první pohled do vypadá hezky. Proč by si tedy cenu nezasloužila? Tady je šest důvodů:

1) Angela Merkelová své zemi nemohla udělat v uprchlických táborech na východě lepší reklamu. Byla to faktická pozvánka podpořená navíc osobním srdečným vítáním prvních hromadně a nelegálně přijatých uprchlíků. Kancléřka vyslala jasný vzkaz těm, kteří dosud váhali s riskantní cestou přes moře z tureckého pobřeží na některý z řeckých ostrovů: neváhejte utratit své poslední úspory a riskněte to! Čekáme na vás s otevřenou náručí. Výsledek? Desítky dalších utonulých lidí, a to včetně dětí, které tentokrát jen neměly to "štěstí", že je někdo našel na pobřeží, vyfotil a udělal z nich mučedníky evropské krutosti. Nikdo se tak nad nimi nedojímá.

2) Angela Merkelová svým pozváním dosud nerozhodných uprchlíků podpořila uprchlický byznys. De facto urychlila přesun úspor syrské střední a vyšší třídy k lidským hyenám, které objevily lepší byznys, než je pašování drog. Prodejci vody či nabíječi mobilních telefonů, otrlejší obchodníci s plovacími vestami, padělatelé žádaných syrských pasů i samotní "námořníci" vydělávající tím nejodsouzeníhodnějším způsobem si musejí mnout ruce a smát se její naivitě.

3) Angela Merkelová potvrdila hořkou pravdu, že jedině peníze rozhodují. Hodlá v Německu investovat zatím deset miliard eur (později jistě už několik desítek miliard) na podporu imigrantů, na které si ale počkala doma - veskrze tedy těch bohatších a schopnějších, kteří měli tisíce dolarů na "lodní lístek" do Evropy. Konspirátor by skoro řekl, že tím jen využila přírodní filtr v duchu hesla: Jen silní přežijí, a Německu tak zajistila přijetí těch schopnějších z milionů uprchlíků.

Ti nejvíce potřební a strádající jsou ale jinde; nemají ani pět tisíc dolarů na cestu, možná ani pět set nebo padesát dolarů... Zůstali v uprchlických táborech v Turecku, Jordánsku nebo Libanonu. Nejsou tolik vidět, ani nad nimi se tedy nikdo příliš nedojímá a pomoc pro ně je směšná. Přitom pokud srovnáme efekt desítek miliard eur investovaných do migrantů v Německu a do uprchlíků ve výše zmiňovaných (levnějších) zemích, je otázkou, jestli by poměr investic neměl být obrácený - vyšší na místě a nižší doma.

4) Angela Merkelová svým lavírováním podpořila obavy mnoha lidí z toho, že Evropská unie absolutně nemá situaci pod kontrolou a že dopustí to, čeho se nejvíce obávají: v krátké době umožní do Evropy přijít klidně desítkám milionů lidí bez jakékoliv kontroly. Ačkoliv by to třeba největším z humanistů bylo milé, na většinu domácích taková bezbřehá, až sebevražedná solidarita působí negativně. A když se lidé budou bát, poroste jejich odpor a nevraživost k imigrantům. Ta bude pochopitelně oboustranná a jen se zopakuje scénář z francouzských a švédských předměstí.

5) Angela Merkelová svou nerozhodností poskytuje prostor politikům typu Viktora Orbána, o které by si ještě před rokem či dvěma většina lidí ani kolo neopřela. Orbán je jedovatě kritizován jako rasista či rovnou Hitler, a to jen kvůli tomu, že se snaží dodržovat platnou evropskou legislativu. Stává se tak přijatelným i pro lidi, kterým jeho předchozí autoritářské kroky typu zavírání bezdomovců do vězení rozhodně nevoněly. Rozhodnost masy přitahuje, a to mohou přijít brzy ještě mnohem rozhodnější politici.

6) Angela Merkelová připustila, že vůbec první věc, kterou migranti na evropské půdě udělali, bylo porušení hned několika zákonů. Odmyslíme-li fakt, že si díky tomu vyzkoušeli, že dostatečně početný a hlasitý dav si v Evropě může vymoci výjimky z pravidel, má to neblahé důsledky i na "domácí" Evropany. Pokud takové porušování pravidel bude pokračovat, začnou pochybovat o tom, zda zákony opravdu platí pro všechny.

V posledních dnech zřejmě Merkelové došlo (byť to asi nikdy nepřizná), jak nerozvážné prohlášení o bezpodmínečném přijímání Syřanů bylo. Německo obnovilo kontroly na hranicích, vyvíjí stále větší tlak na odpůrce kvót, aby do budoucna mělo otevřené dveře pro přerozdělování migrantů do jiných zemí, začíná hovořit o nutnosti pomoci v uprchlických táborech. Přesvědčit potenciální migranty, že to s pozváním vlastně bylo myšleno jinak, ale potrvá dlouho.

Ano, mělo by být samozřejmostí pomoci trpícímu, který zaklepe na dveře. Zároveň je ale mimořádně hloupé u toho stavět slavobrány, nafukovat pestrobarevné balónky, mávat vlajkami a v opojném pocitu vlastního mesiášství zvát další kolemjdoucí, když vím, že mám omezený počet postelí. Nelze pomoci všem potřebným tím, že si je do jednoho nastěhuji k sobě domů.

Napadlo by snad někoho dát si do novin inzerát: "Ubytuji u sebe zdarma neomezený počet bezdomovců a postarám se o ně. Zn. Kapesné zahrnuto?" Ostatně i syrský chargé d’affaires v Praze Bašár Akbik v rozhovoru pro server Novinky.cz prohlásil: "Prostředky, které poskytují evropské státy na jednoho uprchlíka, pokryjí potřeby minimálně šesti až sedmi uprchlíků v jejich vlasti. Kdyby jim adresně pomohly, mohli by zůstat ve své kultuře, ve své vlasti."

Související