Máte tři minuty. Přesvědčte nás, že je váš nápad opravdu zajímavý. Tak by se dalo shrnout zadání soutěž Falling Walls Lab, jejíž finále proběhne v listopadu v Berlíně. Mladí výzkumníci, inovátoři, začínající podnikatelé nebo studenti musí porotu během krátkého vystoupení zaujmout a srozumitelně vysvětlit, proč je jejich myšlenka tak dobrá. Šanci mají projekty z různých oborů, od zemědělství přes medicínu a techniku až po humanitní vědy.

V porotě zasedají přední badatelé a zástupci firem. Takže i autoři nápadů, které nevyhrají, mohou získat cenné kontakty. Navíc i setkání inovátorů z různých oborů a zemí může pomoci cestě nápadů do praxe. "Je pěkné pozorovat, jak si účastníci vyměňují zkušenosti, aby vyřešili současté problémy," pochvaloval si loňský ročník soutěže Claus Jessen z elektrotechnické společnosti Festo.

Akce, která si klade za cíl zbořit ještě další zdi, kromě té známé Berlínské, není rozhodně nudná. Krátké prezentace mají publikum zaujmout a pobavit. Předloňská vítězka Katerina Sprangerová například začala zvukovou nahrávkou svého srdečního tepu. Pak představila nové chirurgické metody léčby kardiovaskulárních chorob sázející na technologie. "Byla jsem na řadě konferencí, ale tahle je nejúžasnější," myslí si neuroložka Michal Schwartzová z Weizmannova institutu v Izraeli.

Předkolo soutěže určené pro vědce, studenty i začínající podnikatele do 35 let se bude konat vůbec poprvé v Česku. Proběhne 17. září v prostorách Goethe-Institutu v Praze s podporou Informačního centra DAAD Praha. Zájemci o účast se mohou prostřednictvím webového formuláře hlásit ještě během čtvrtka.

Výherci předkol z celého světa se pak v listopadu zúčastní berlínského finále. Tam projekt představí před osmi stovkami diváků. Na akci jezdí výzkumníci z celého světa, byznysmeni i politici. V minulosti dorazila třeba i německá kancléřka Angela Merkelová. Tři nejlepší mohou vyhrát stipendium společnosti A.T. Kearney.

Související