Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Cider má v Británii velmi dlouhou a slavnou historii. Léta se mělo za to, že jeho výrobu na ostrovy přinesli Normané, ale zřejmě se zde připravoval ještě mnohem dříve, možná už v římských dobách, neboť právě Římané začali v Británii, respektive v jižní Anglii pěstovat jablka.

V 17. a 18. století popularita cideru významně vzrostla, zvlášť proto, že si ho na rozdíl od lidového piva oblíbila anglická elita, šlechta i bohatí podnikatelé.

Jeho výroba začala stoupat po klimatických změnách, kdy se v jižní Anglii přestalo dařit révě, a tak cider nahradil víno. V 19. století se dokonce stal jakýmsi záložním platidlem, neboť dělníci na farmách dostávali část odměny v naturáliích - právě v podobě cideru (vedle platu dostávali tři až čtyři pinty cideru denně).

Na konci 19. století, v době silné kampaně proti alkoholismu, bylo však vyplácení části platu v podobě cideru zakázáno.

Jak se zrodil Bulmers

Výrobce cideru Bulmers vznikl v Herefordu před 128 lety. Firmu založil dvacetiletý syn místního pastora Henry Percival Bulmer, který údajně poslechl rady své matky, aby se živil jídlem nebo pitím, neboť to nikdy nevyjde z módy.

Mladý Bulmer nejdřív začal cider vyrábět z jablek z otcovy zahrady, které vlastnoručně lisoval na obyčejném lisu, ale o dva roky později se spojil se svým bratrem, od otce si půjčili dva tisíce liber a rozjeli výrobu ve velkém. Dnes společnost Bulmers zabírá 65 procent britského trhu, kde se každý rok vypije na pět milionů hektolitrů cideru.

A současně je také hlavním vývozcem cideru do světa. Společnost ovšem už není v rodinných rukou, v současné době spadá Bulmers pod Heineken, který za tuto akvizici v roce 2008 údajně zaplatil necelých osm miliard liber (nekupoval pouze Bulmers, ale skupinu Scottish & Newcastle, do které slavná značka cideru již několik let patřila).

Obliba cideru stoupá

V současné době je továrna na cider ekonomicky nejdůležitějším odvětvím ve městě a okolí, neboť v samotném Herefordu zaměstnává na 350 lidí a od dalších 180 farem z okolí odebírá jablka, kterých se ve výrobně cideru spotřebuje každý rok kolem sto tisíc tun.

Starosvětská atmosféra

Zvláště když přijede návštěvník do Herefordu z Londýna, šokuje ho klid a starosvětská atmosféra tohoto jihoanglického města. Nikdo nikam nespěchá, v ulicích se jezdí na kole, prostě jako by se tu zastavil čas staré dobré Anglie.

Každou středu se v centru města koná tradiční trh, v podvečer se plní místní hospody, kde mají stále ruční pumpy na pivo či cider a kam si lidé po práci přicházejí dát jednu dvě pinty. Centrum města je plné viktoriánských domů, v jejichž středu ční k nebi slavná herefordská katedrála, založená roku 1079, která je jedním z nejkrásnějších chrámů v celé jižní Anglii.

Mapa světa

Uvnitř nádherného chrámu se skrývá ještě jeden klenot, a sice "mappa mundi", největší středověká mapa světa, která pochází ze 13. století. Za návštěvu stojí také Old house museum - kupecký dům ze 17. století s výstavou dobového vybavení a nábytku. A samozřejmě v Herefordu nechybí ani muzeum cideru, které dokládá dlouhou tradici výroby tohoto nápoje a jehož součástí je také prodejna s pestrou nabídkou.

Ciderů totiž existují desítky druhů: od suchých po nasládlé, od lehkých a osvěžujících nápojů podávaných na led až po výrazné cidery zrající v lahvi jako šampaňské. A liší se také podle síly, respektive obsahu alkoholu, neboť mohou mít od jednoho do osmi a půl procenta alkoholu.

Ve dnech 10. a 11. října se v Herefordu koná oslava jablek s názvem Velké jablko, při které se ochutnávají nejrůznější cidery a také se připravuje řada kulinárních specialit, při jejichž výrobě se používají jablka.

Související