Brněnský městský soud ve čtvrtek zamítl žaloby, v nichž se syn a matka Vietnamce, který zemřel v lednu 2009 v Brně po brutálním policejním zákroku, domáhali po Česku vyplacení vysokého odškodného. Každý žádal 49 milionů Kč. V minulosti jim již stát uhradil milion korun. Procesy se konaly odděleně.

Milion korun pro každého z příbuzných je podle dnešních verdiktů částka v souladu s českou judikaturou a je zcela přiměřená. Oba soudci, kteří se kauzou zabývali, rozhodli obdobně. Pozůstalí nyní mohou podat odvolání.

"Zvážíme jej po domluvě s klienty, kteří se dnešního vyhlášení rozhodnutí neúčastnili," řekla jejich právní zástupkyně Martina Šamlotová. Částku milion korun za ubití příbuzného coby odškodné považuje za nepřiměřenou.

Připomněla, že české soudy přiřkly v minulosti obdobné částky známým lidem, například herci Marku Vašutovi nebo spisovateli Michalu Vieweghovi za zveřejnění nepravdivých informací v bulvárních médiích. "Pokud to pak srovnám s úmrtím souvisejícím s policejní brutalitou, pak milion korun není na místě," uvedla Šamlotová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Soudci Jan Sedláček a Pavel Matouš se s tímto argumentem ale neztotožnili. V minulosti každý z nich přisoudil pozůstalým po milionu korun. Tyto verdikty ve čtvrtek potvrdili.

Poté co brněnský městský soud přiřkl synovi i matce v minulosti po milionu korun odškodného, se kauza dostala ke Krajskému soudu v Brně. Ten výši odškodného sice potvrdil, zároveň ale věc vrátil městskému soudu, aby se zabýval tím, zda by odškodné nemohlo být vyšší.

Soudce Sedláček v kauze syna ubitého Vietnamce dospěl k závěru, že nikoliv. Nepřihlédl přitom ani k argumentům advokáta cizincova syna Marka Sedláka, který tvrdil, že vláda ČR vytvářela atmosféru nepřátelskou vůči vietnamské komunitě, protože prý v roce 2008 přijala tajné usnesení, kterým chtěla omezit příliv těchto cizinců do země.

Incident se stal vpodvečer 4. ledna 2009 v Körnerově ulici. Tři policisté prověřovali oznámení, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu a napadá přítomné. Po příjezdu policie seděl muž v křesle.

Zásah přesto vyvrcholil jeho bitím, do kterého se vedle policisty Jana Srnského údajně z vlastní iniciativy zapojila také Vietnamcova sousedka. Podle obžaloby se zeptala, jestli si může kopnout.

Vietnamec po zásahu skončil v policejní cele. Stěžoval si pak na zdravotní potíže. O den později zemřel. Ukázalo se, že měl zlomená dvě žebra, protrženou slezinu a krvácel do břišní dutiny.

Srnského poslal soud na deset let do vězení. Vietnamcova sousedka Kateřina Slavíčková si odpykává osmiletý trest. Policisté Jarmil Šimoník a František Jaroš dostali po třech letech nepodmíněně. Policisté patřili do kontroverzního týmu Delta, obvinění označili za vykonstruované a bití popřeli.