Agrofert kvůli vládnímu angažmá Andreje Babiše údajně strádá. "Kdybych energii, kterou jsem věnoval státu, dal Agrofertu, tak má minimálně o miliardu korun zisku víc," říká jeho majitel a ministr financí v jedné osobě. Na svoje účinkování ve vládě si ale zvykl. Chce být do budoucna premiérem a už dnes vede něco jako vlastní zahraniční politiku. Hlavní pozornost však zatím věnuje zlepšení výběru DPH.

Proč tolik trváte na elektronické evidenci tržeb? Chorvaté tvrdí, že rozpočet moc nenaplnila. Nepoštvete si proti sobě část podnikatelů a živnostníky?

A které? Ty, kteří neplatí daně, kteří podvádějí? Každý ví, že tu máme šedou ekonomiku a hlavní cíl elektronické evidence tržeb je narovnání podmínek na trhu. Když jdete na guláš a na pivo, tak počítáte s tím, že v restauraci z toho, co vám donesou, odvedou DPH. Když ji takový podnikatel neodvede, tak asi také platí načerno své zaměstnance, neodvádí za ně sociální pojištění. Jiný podnikatel to všechno poctivě platí, a čelí tak nekalé konkurenci. I v Chorvatsku byl k elektronické evidenci zpočátku velký odpor a šířily se tam dezinformace. Dnes ji tam podporuje přes 90 procent lidí.

Jde i o rozpočet. Tvrdíte, že jen hotely, restaurace a obchody do něj přihodí nějakých 12 miliard korun, ale Hospodářská komora a Nejvyšší kontrolní úřad mají pochybnosti.

Nevím, z čeho Hospodářská komora nebo pan Miloslav Kala (šéf NKÚ - pozn. red.) vycházejí, když k tomu nemají podklady. Naše analýzy jsou vystavěné na datech finanční správy. Podle nich bychom u restauračních služeb měli ročně vybírat na DPH kolem 11 miliard, my přitom vybíráme 1,6 miliardy. Spolu s evidencí tržeb ale navrhujeme i snížení DPH u restauračních služeb z 21 na 15 procent a otázka je, zda nejít třeba na 10 procent.

Spadnou živnostníci pod tento systém? Mluvíte o dalších analýzách, ale žádné jasné slovo nepadlo...

V Chorvatsku se na něco takového neptali. Tady to připravujeme rok. Mělo by to platit tam, kde se platí v hotovosti nebo kartou. Nejdříve restaurační služby a hotely, později obchod a pak zákon mluví o tom, že další obory se zapojí na základě analýz a dohod v koalici.

Podnikatelé se zlobí, že náklady přenášíte na ně.

Každý, kdo má pokladny a internet, tak jen změní software. Navíc navrhujeme, že si náklady na programové vybavení, které bude umět komunikovat s finanční správou, může odečíst z daní. K tomu slouží úleva pět tisíc korun na dani z příjmů na pořízení pokladního zařízení. Živnostníci navíc mají vysoké nezdaněné částky.

Stihnete elektronizaci v termínu? Někteří experti na IT o tom pochybují.

Není to jednoduché, od revoluce tu s daněmi nikdo nic nedělal. Finanční správa byla v rozkladu, s podvody při placení DPH se dostatečně nebojovalo. Teď, po roční práci, se Česko stalo lídrem Evropy, pokud jde o boj s velkými neplatiči DPH.

Já se ptám, zda systém elektronické evidence stihnete spustit od poloviny února 2016.

Potřebujeme, aby zákon v parlamentu postupoval dál. Nevím, zda to stihneme, ale děláme pro to vše.

I lidé, kteří elektronizaci podporují, tvrdí, že je zaměřena na malé a na velké nemíří...

Řetězce a velké restaurace jsou pro vás malé? Navíc jsme v Evropě první, kdo bojuje o to, abychom si mohli sami rozhodovat, na co zavedeme reverse charge, tedy v jakých odvětvích přeneseme daňovou povinnost na toho posledního v řadě. Jde o efektivní nástroj v boji proti organizovanému zločinu kolem DPH při karuselových podvodech. Ty nás ročně okrádají o tři miliardy eur. Zatím Evropská unie povoluje reverse charge jen na některé zboží. Přesvědčil jsem už čtyři ministry financí - chceme výjimku pro všechny státy v okolí, pro Slovensko a Rakousko, zájem mají Bulhaři, Rumuni i Maďaři a Poláci.

Od 1. ledna také zavádíme kontrolní hlášení, připravuje se prokazování původu majetku, chystáme nový zákon o hazardu. Takže mi neříkejte, že připravujeme nějaká opatření jen pro malé živnostníky.

TADY ŘÍDÍM JÁ

Nemohou plány na zlepšení výběru daní narazit na to, že ani ministerstvo financí není zrovna stabilní? Zrovna odchází náměstek Lukáš Wagenknecht.

Dostal nabídku být náměstkem ministra, což je vyšší funkce, než kterou měl. Média z toho díky panu prezidentovi udělala politického náměstka, ale tak tomu není. Šlo by o mého nejbližšího spolupracovníka, který by mě zastupoval.

Je pravda, že náměstkyně pro daně Simona Hornochová má na ministerstvu zůstat na dobu určitou?

O tom nic nevím. Žádnou takovou smlouvu jsem s ní neuzavřel.

Jde o nějaké zásadní rozpory?

Prosím vás, to není o nějakých rozporech. Nejsme tu přece na stejné úrovni, já jsem ministr, já to tu řídím. Oni jsou moji podřízení. Mají plnit úkoly, pracovat. K tomu máme nějakou strategii a komunikaci.

Jste nebo byl jste s jejich výsledky spokojen?

Ano. Ale řídím já.

I váš spor s poslancem Ladislavem Šinclem z ČSSD je velká kauza...

Vymyšlená. A vy, média, ji dál živíte. I pan premiér Sobotka hlasoval pro návrh, který jsem předložil já, tedy proti panu Šinclovi. Ten je zlobbovaný pojišťovnami a nahrává jim 22 miliard korun z provizí při životním pojištění. Celé to začalo už tím, že můj náměstek Martin Pros, kterého jsem vyhodil, šel za mými zády a v rozporu s názorem i ČSSD a KDU-ČSL proti návrhu, který už prošel vládou. Pokračovalo to tím, že na koalici vystoupil pan premiér Sobotka a řekl, že chce o pozměňovacím návrhu pana Šincla jednat. Řekli jsme ano, připravovali jsme se na to, ale pan poslanec, který dobře věděl, že o tom celém bude další debata, mě sprostě a lživě napadl. Že na celé věci mám vlastní zájem. Následný den, když jsme předložili náš nový návrh, který dává 16 miliard korun lidem, a ne pojišťovnám, jsem mu jen četl z médií o jeho osobě.

Jen z médií? Nesháněl jste i jiné informace?

Je to člověk pochybné pověsti. Stačí si přečíst noviny. Zneužívá náhrady, majetek. Když byl v Karviné na úřadě, napsal městem zasíťovaný pozemek na matku, dům na manželku. To se dá dohledat.

Informace o něm jste hledal jen v novinách, nebo i jinde?

Vytáhl jsem to jen z tisku. To, co vy píšete. Můžu vám ukázat svoji kancelář? (Ministr nás odvádí do své kanceláře, viz Babišova papírová databanka na str. 14.)

Proč jste ale tak vyjel po panu Šinclovi? Každý poslanec má přece právo podávat pozměňovací návrhy. A pojišťovnictví v koaliční smlouvě určitě nefiguruje.

Byl to od něho podraz. Obvinil mne před celou sněmovnou. Já mu vše říkal za zavřenými dveřmi, on šel do médií.

NOVÉ VOLBY? NE, ZATÍM

Nervozita v koalici roste i proto, že se začíná projednávat státní rozpočet. Navíc to vypadá, že resorty s ministry za ANO 2011, například obrana, rostou, jiným třeba ve zdravotnictví, berete.

Když mluvíte o obraně, tak vláda se v rámci NATO zavázala k vyšším výdajům. Zatím zjišťujeme představy resortů. Každý rok se nejdříve určí deficit a pak se porovnávají představy o výdajích s příjmy. A pokud jde o zdravotnictví: rok a půl mluvím o tom, že není průhledné a že ho nikdo neřídí. OECD nás za ně kritizuje, Evropská komise říká, že je zkorumpované, a nedávno tu byla Margaret Chanová, šéfka Světové zdravotnické organizace. Řekla, že v našem zdravotnictví vidí až 30procentní úsporu.

A co s tím?

Potřebujeme jen jednu státní zdravotní pojišťovnu, zato transparentní.

Dostane více peněz policie? Pane redaktore, to ti ministři musí nejdříve přijít jednat. Ne svolat tiskovou konferenci a tam vyhlašovat požadavky. Vezmu si kalendář a podívejte: 17. června, osm ráno. Tak to u mě byl pan ministr Chovanec kvůli rozpočtu. Prvně. Teprve pak jsem si mohl napsat, co chce. Tedy 2,376 miliardy korun. Teď v koalici musíme jednat o rozpočtových prioritách a já si myslím, že platy policistů či důchody mezi ně patří. I platy učitelů. Jde o adresné peníze, platby za státní pojištěnce adresné nejsou. Ty natečou jen do pojišťoven a pak se rozpliznou.

Je vůbec z čeho dávat? Daří se vám lépe vybírat daně, jak jste před volbami slíbil?

Jasně, že se mi to daří. Už loni jsme vybrali 31 miliard navíc.

To je ale díky růstu HDP.

Nemáte pravdu. To, že roste HDP, ještě neznamená, že rostou daně. HDP roste hlavně v zásobách, roste díky exportu. Neříkám, že je to všechno naše zásluha, ale signál, že finanční správa není žádná nadace, má vybírat daně, chránit zájmy státu a dohlížet, aby se nepodvádělo, vliv má. Důraz klademe na Prahu, která se stala daňovým rájem. Vedle toho tu byly zadržené odpočty na daních, které jsme museli vracet. I tak jsme snižovali DPH u léků, přidávali důchodcům a poskytli daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě. Když se vrátím k vyšším výnosům, tak letos by to mělo být dalších 20 miliard a příští rok asi 46 miliard navíc.

Občas připouštíte, že to v koalici drhne, uvažujete tedy o předčasných volbách? Nové rozdávání karet by bylo pro ANO 2011 výhodné, dokud stojí v průzkumech vysoko.

Průzkumy jsou každý měsíc jiné, ale o předčasných volbách jsem vůbec neuvažoval. Zatím. Fakt je, že koalice má problémy.

Nebudou problémy narůstat a nestane se vláda neschopná akce?

Snažím se fungovat v rámci koalice, jak jen to jde. Ministři ČSSD komunikují hlavně s médii a ta se pak ptají nás, co na jejich požadavky říkáme. O něco takového ale nestojím. Chci komunikovat u stolu. Když mě na koaliční radě pan premiér Sobotka požádal, abych se setkal k poslancem Šinclem, tak jsem mu vyhověl. Ten ale jednat nechtěl a pak jsem byl překvapen, když pan premiér říkal, že si mám vybrat, zda chci být v politice, či si nechat Agrofert. Nechápu, proč to říká. Ví, že ho neprodám.

Jak vážně se hlásíte k pravici, k liberalismu? Mnozí z těch, kteří vám pomáhali zakládat ANO 2011, byli přece z řad ČSSD. Měli jsme tu pravici a levici. Ale jakou. Pravice navyšovala daně, premiér Miloš Zeman privatizoval banky. Tím chci říci, že se jako pravice ani levice nechovaly, spíše jsem měl pocit, že mají stejný program. Prachy a moc. Vy ne?

Jsem dost bohatý, abych takový program nepotřeboval. Chtěl jsem něco udělat pro lidi. Navíc moje firmy za minulý rok odvedly sociální a zdravotní pojištění za 2,35 miliardy korun a dalších 752 milionů na daních, jsem asi největší zaměstnavatel v republice. A tak jsem šel do politiky, třeba i kvůli pocitu, že není možné, aby tu různí kmotři řídili premiéra přes jeho milenku.

Když jste nastupoval do vlády, zjišťovali jsme, jak je to jinde ve světě s lidmi jako vy. Vycházelo nám, že jsou třeba v Gruzii či Libanonu, ale na Západě.

Teď i ve Finsku. Tam je to premiér. Na Slovensku mají takového prezidenta. Říkáte, že to v Evropě je anomálie, ale třeba to začne být pravidlo.

Takový trend pokládáte za správný?

Samozřejmě. Už Aristoteles říkal, že politici by měli být ti nejlepší z nás. Nepovažuji se za nejlepšího, ale přece jen mám něco za sebou, něco jsem vytvořil. Nejde o to, zda je někdo bohatý podnikatel. Může jít o lékaře, který se vypracoval od píky, byl v zahraničí, a potom, když takto naplní profesní kariéru, tak se obětuje a prosadí reformu zdravotnictví.

Přesto - není lepší nechat politickou, ekonomickou a mediální moc oddělenou?

Jenomže v mém případě to oddělené je. Odešel jsem z firmy, a ta se státem žádný velký byznys nedělá. Představuje nějaké jedno procento tržeb. Proč by se firma, která je znevýhodněná už tím, že ji neřídím, o takové obchody nemohla ucházet? Kdybych energii, kterou jsem věnoval státu, dal Agrofertu, tak má minimálně o miliardu korun zisku víc. Proč se připravují zákony proti Babišovi, o financování stran, mediální zákon? Existuje přece zákon o střetu zájmů, já ho dodržuji. Všichni mě sledují.

Sledují, ale zákon o státní podpoře biopaliv se v Poslanecké sněmovně odhlasoval.

Podporu nechal odhlasovat pan Kalousek v roce 2008. Moje firma z toho nedostává ani korunu.

Má přece díky ní zajištěn odbyt.

Má. Předtím jsme tu řepku vozili do zahraničí, teď se alespoň zpracovává doma. To je špatně? Nebo je špatně, že tu někdo postavil fabriku za dvě miliardy a zaměstnává nějaké čtyři stovky lidí? Tisíce dalších z tohoto byznysu žijí, jde i o semena, pesticidy, hnojiva, přepravce nebo krmiva. Mně to vlastně bylo jedno, dokonce jsem chtěl, aby se další podpora už neschvalovala, ale koalice měla jiný názor. Máme ohledně biopaliv závazky vůči Evropské unii, a když je nebudeme plnit, nastanou problémy a riskovali bychom pokuty.

Proč nevydáte pokyn, aby vaše firmy se státem neobchodovaly?

Lidi z nich mám propustit? I to jedno procento z tržeb se státem je asi 2,5 miliardy korun. Proč bych to dělal? Moje firmy vyhrávají tendry, protože nabízejí nejlepší cenu.

Ještě k tomu prodeji Agrofertu. Sám jste říkal, že hlavním zdrojem jeho zisku je chemie v Německu. Někdo spekuloval, že výsledkem toho, že jsem šel do politiky, je nárůst zisku Agrofertu. Tak jsem argumentoval tím, že ten nárůst zisku je v Německu a ne v Čechách. V každém případě jsem Agrofert vymyslel a je to moje dítě. Nezneužívám svoji pozici ve prospěch firmy. Naopak, pro ni je fakt, že jsem v politice, velký handicap. A nezneužívám ani noviny. Od nich hlavně chci, aby vydělávaly. Což dělají.

S VELVYSLANCI NA ČAPÍM HNÍZDĚ

Jste známý tím, že nerad mluvíte o zahraniční politice.

To není pravda. Nedávno jsem obědval s 35 velvyslanci ze zemí Evropské unie a ESVO. Dělal jsem pro ně party u sebe na Čapím hnízdě, za své peníze. Byl jsem pětkrát služebně v Rakousku. Zorganizoval jsem setkání ministrů financí Německa, Rakouska, Polska, Maďarska, Slovenska a Chorvatska. Mám je na mobilu, bavím se s nimi německy, francouzsky a anglicky. Byl jsem na Europaforu ve Wachau.

Výborně. Co sankce proti Rusku?

Zatím nepřinesly výsledek. Prodloužily se jen proto, že evropští politici jsou bezradní. Ve Wachau jsem mluvil i o neschopnosti Evropské unie přijmout dlouhodobou strategii. Ať jde o imigrační politiku, Řecko nebo energetiku. Máme sankce a co? Putin je podle průzkumů v Rusku nejpopulárnější v historii, věří mu 89 procent lidí. Někdo asi měl Ukrajině říci, že asociační dohoda ano, ale členství v EU ne. Na to prostě nemáme.

Co s uprchlíky? Dlouho jste byl v Maroku, pravděpodobně tak znáte reálie.

Hlavně by se měly řešit problémy v těch zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Byla tu paní Victoria Nullandová, náměstkyně amerického ministra zahraničí. Skoro hodinu jsme spolu mluvili a já říkal, že mnozí lidé, kteří do Evropy přicházejí, to dělají proto, že se v jejich zemích zásadně změnil režim. V Libyi, Sýrii, Iráku. Také jsem jí řekl, že některé státy prostě nejsou vhodné pro vývoz západních hodnot. Nedávno jsem také měl oběd s arabskými velvyslanci. Jordánsko, milion uprchlíků, Libanon, milion uprchlíků. Na co je OSN? Tam by si měli sednout - USA, Evropa, Rusko, Saúdská Arábie - a řešit problémy v zemích, kde vznikají. Připomínám jen, že před pěti lety Američané opakovali slovo reset, tedy že budou kamarádit s Ruskem. Kvóty řešením nejsou. Každá země má jinou imigrační historii. U nás máme Vietnamce a Ukrajince. Apeloval jsem na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ať se něco udělá s vízovou politikou. Naše firmy čekají na víza pro Ukrajince, nemáme elektrikáře, svářeče, truhláře. Chci říci, že musíme dělat vlastní imigrační politiku a orientovat se na slovanské země.

Jak naložit s Temelínem a případným ruským zájemcem o takový tendr?

Dostavba jednou určitě bude, ale ČEZ nesplnil domácí úkol, neměl chodit na Balkán ani tu stavět hnědouhelné elektrárny. Měl postavit Dukovany. U té jaderné energetiky je tragédie také v tom, že jsme takové elektrárny uměli a teď už neumíme. Na jádro ale mám jednoznačný názor. Má to postavit ČEZ, má na to peníze. Dávno měl postavit blok Temelína a také bloky v Dukovanech. Potřebujeme tu tři nové reaktory.

A ruská účast na tendru?

Tu si těžko umím představit. Určitě ne.

Vyjádřil jste se, že byste jednou mohl být výkonným premiérem, co si pod tím ale představit?

To je popis toho, že premiér tu hlavně reprezentuje. Jezdí po světě, stříhá pásky, ke všemu se vyjadřuje. Konkrétní úkoly nemá. Já jsem spíše na to řízení a někteří ministři by řídit potřebovali. Potřebujeme většinový volební systém. Jako je v USA, Velké Británii, jak teď v podstatě, i když v menšinovém systému, funguje na Slovensku. Pak se skutečně rozhoduje, nedělají se na všechno komise a dopadové studie. Naše koalice přijímá kompromisy, jde to ztěžka, drhne to.

Připravujete vizi Česka pro rok 2040. Něco podobného, tedy spisek "Budujeme stát pro 40 000 000 lidí", nechali psát už bratři Baťové. V době, kdy si pohrávali s prezidentskou kandidaturou. Platí to snad i pro vás?

Už jsem x-krát říkal, že prezidentem být nechci. Být ale premiérem většinové vlády - proč ne. Ale nevím, co bude.

Jaká je ta vize?

Nechte se překvapit.

To pak ale riskujete, že někdo nakonec řekne, že jde o nějaké socialistické plánování.

No jasně. Klidně ale napište, že já plánuju po celý život. Především ve vlastní hlavě, musíte mít sny a cíle. A ty pak realizovat. K tomu potřebujete i urputnost, a tu já mám.

 

Andrej Babiš (60)

- Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Bratislavě.
- Pracoval jako delegát podniku zahraničního obchodu Petrimex v Maroku.
- Pobočku Petrimexu v Praze v roce 1992 přejmenoval na Agrofert. O tři roky později při navyšování jmění tuto firmu ovládl.
- V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ. Soud loni rozhodl, že ve svazcích komunistické tajné policie byl jako spolupracovník evidován neoprávněně.
- V roce 2011 vstoupil do politiky a o rok později založil politické hnutí ANO 2011, které se hlásí k pravici a liberalismu.
- V předčasných volbách v roce 2013 se ANO 2011 umístilo na druhém místě a Andrej Babiš se stal v koaliční vládě ministrem financí.
- V ministerské funkci se orientoval na boj proti daňovým únikům a zejména na potírání podvodů s DPH. V současné době v parlamentu prosazuje zákon o elektronické evidenci tržeb.



Spojenci a soupeři. Andrej Babiš se netají, že by chtěl Bohuslava Sobotku po příštích volbách vystřídat v křesle premiéra.


Inspiraci k zavedení elektronické evidence tržeb ministr financí Andrej Babiš nalezl v Chorvatsku. Velkým propagátorem tohoto systému je tamní strážce státní pokladny Boris Lalovac (vpravo).


Andrej Babiš si zvyká být mediální veličinou. Zde na aukci panenek známých osobností ve prospěch očkovacích programů UNICEF.

 

Foto: Jan Rasch, Profimedia.cz, Michaela Danelová

Související