Přesně před dvěma stoletími zhasl na bitevním poli u belgického Waterloo jeden ze snů o jednotné Evropě, tentokrát v podání francouzského císaře Napoleona.

Pár týdnů před bitvou, hned po návratu z vyhnanství na Elbě, uveřejnil doplněk k dřívější Ústavě impéria. V úvodu stojí: "Naším cílem bylo vytvoření obšírné federace evropského systému, která by, podle našeho přesvědčení, odpovídala duchu doby a sloužila pokroku civilizace."

Za dalšího vyhnanství, tentokrát na Svaté Heleně, se před smrtí ve svém deníku k jednotné Evropě znovu vrátil. Při bilancování kariéry tvrdil, že jeho cílem nikdy nebyla francouzská nadvláda, ale nový řád, který by vytvořil jeden národ s jedněmi penězi a stejnými právy.

Francouzská převaha

Myšlenka sjednocené Evropy pod francouzskou nadvládou se nezrodila z ničeho a měla dlouhou historii. Už více než sto let před vojevůdcovým narozením byla Francie nejsilnější evropskou mocností. Jak díky lidnatosti a síle hospodářství, tak díky nezpochybnitelné kulturní převaze. Šířilo se módní osvícenství a ne náhodou evropská aristokracie mluvila francouzsky a oblékala se stejně jako velmoži ve Versailles.

Jenomže velmocenská politika bourbonských králů (například podpora USA ve válce proti Velké Británii) byla nesmírně drahá. Toto "imperiální přepětí" přivedlo zemi k finančnímu krachu, který se pak přetavil ve Velkou francouzskou revoluci.

Tradiční myšlenka o francouzské převaze dostala nový impulz. Heslo "volnost, rovnost, bratrství" získalo mnoho přívrženců od Německa přes Polsko až po carské Rusko. Tito nadšenci, většinou vzdělaní a činorodí, se na Francii obraceli jako na velký vzor.

Tři evropské plány

Podobně jako Římská říše, tedy válkami, vznikla v letech 1802 až 1812 i spojená Evropa. Napoleon postupně přišel se třemi plány. Po míru v Amiensu se mluvilo o sesterských republikách v bezprostřední blízkosti hranic. Už tehdy, podle historika Václava Vebera, šlo o satelitní státy. 

Představa o sesterských republikách, která ještě ponechávala prostor pro iluze, vzala zasvé v okamžiku, kdy se Napoleon prohlásil císařem a obnovil monarchii se všemi jejími atributy, včetně dohody s katolickou církví. Druhý plán z roku 1806 přicházel s myšlenkou evropské konfederace. V praxi to znamenalo dosazení Napoleonových bratrů a spolupracovníků na trůny vazalských království, například v Itálii a na Rýně, a ovládnutí poloviny Německa.

Napoleon nicméně nebyl spokojen ani s výkony členů své rodiny a o tři roky později nadiktoval další modifikaci, Evropu kontinentálního systému. Tentokrát šlo o nezastřenou francouzskou dominanci a jeho osobní diktaturu. Ke spolupráci donutil i bývalé protivníky, Rakousko a Prusko. Sama Francie expandovala, sahala až do Hamburku, Říma a na Jadran. Mimo zůstávali jen úhlavní nepřátelé: Velká Británie a Rusko.

Císař se vedle armády spoléhal na všemocnou policii a původní hesla francouzské revoluce tak vzala za své. Cenzoři zakázali většinu novin a časopisů a bránili dovozu knih v obavě, že by se v nich mohla objevit jména bývalých revolucionářů. O tom, že Napoleon v mládí sympatizoval s jakobíny, se mluvit nesmělo.

Hospodářská unie

Právní oporou nového režimu se stal liberální občanský zákoník Code Civil, který potvrdil výdobytky buržoazní revoluce a který načas Napoleonovi zajistil domácí podporu. Uznání se dočkalo i veřejné školství.

Sen o Evropě měl ale od počátku i hospodářský rozměr. Za zahraničněpolitickými kroky císařství se skrývaly zájmy francouzských průmyslníků i statkářů, kteří zbohatli za pozemkové reformy. Usilovali o monopol na evropském trhu, kterým jim měl být bez omezení otevřen.

Jejich představa se prolínala s Napoleonovým merkantilistickým přesvědčením, že ve Francii se má vyrábět, zatímco ostatní země se stanou zdrojem surovin a odbytištěm.

obalka Ekonom 2015 27 28Co odsoudilo Napoleonův sen o jednotné Evropě ke konci?

Odkud se vůbec bere touha po sjednocené Evropě?

Jaká je paralela s dnešním vývojem v Evropské unii?

Odpovědi na tyto a další otázky si můžete přečíst v aktuálním čísle týdeníku EkonomV elektronické podobě je k dostání také na iPaduiPhonu a tabletu Samsung.

 

 

Související