Výbor Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v pátek začal na svém zasedání v západoněmeckém Bonnu rozhodovat o rozšíření seznamu světového dědictví.

Od pátku na něm bude například historická lokalita Betánie, v níž údajně svatý Jan Křtitel pokřtil Ježíše Krista. Přírodní poklady pod ochranou UNESCO obohatil národní park v pohoří Blue and John Crow Mountains na Jamajce. 

Jamajský národní park, ceněný pro pestrou skladbu zvířat a rostlin, se v pátek na seznam UNESCO dostal nejen pro své přírodní bohatství, ale i pro svůj kulturní význam. Před evropskými kolonisty tam totiž prchalo mnoho otroků, kteří si tam postupně vytvořili svébytné zvyky a tradice.

Výbor organizace v pátek také schválil rozšíření dvou chráněných přírodních památek v Jihoafrické republice a Vietnamu.

Česko v nominacích letos zastoupeno není.

Historické sídlo Betánie, které se v pátek rovněž dostalo na prestižní seznam, se nachází v Jordánsku nedaleko metropole Ammánu a je podle bible rodištěm a působištěm Jana Křtitele. Místo na východním břehu řeky Jordánu patří k nejdůležitějším archeologickým nalezištím dnešního Jordánska.

Na seznam kulturních památek se v pátek dostaly také arabsko-normanské památky v Palermu a katedrály v Cefalú a Monreale z 12. století na italském ostrově Sicílii.

Na letošním zasedání posuzují delegáti celkem 36 kandidátů, rozhodovat budou až do středy. Už teď je na seznamu kulturního a přírodního bohatství světa přes 1 000 položek ze 161 zemí světa.

Šéfka UNESCO Irina Bokovová na počátku zasedání organizace uvedla, že konečným cílem je dosáhnout geografické a kulturní vyváženosti. Dosud prý na seznamu až příliš dominují evropské památky.

Česká republika má na seznamu dědictví UNESCO celkem 12 zápisů. Kromě historických center Prahy, Telče a Českého Krumlova jsou to například i Lednicko-valtický areál, zámek v Litomyšli nebo brněnská funkcionalistická vila Tugendhat. V příštím roce se chce Česko ve společné kandidatuře s Německem ucházet o zapsání hornické oblasti Krušnohoří.