Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

To, že si byt nebo dům u moře může dovolit jen málokdo, už neplatí. Realitní krize stlačila ceny nemovitostí v některých zemích na historicky nízkou úroveň. Možnost koupit si nemovitost v zahraničí se tak otevřela nejen menším podnikatelům, ale i domácnostem, které mají naspořeno několik milionů korun.

Podle odhadů realitních kanceláří vlastní dům či apartmán v některém ze zahraničních letovisek desítky tisíc Čechů. Jiné odhady, které zahrnují i nákupy "na vlastní pěst", hovoří dokonce o více než stovce tisíc.

Na letní či zimní sídlo může podle realitek dosáhnout každý, kdo má dostatek peněz na pořízení bytu v Praze nebo exkluzivnějších lokalitách České republiky.

"Nejedná se o záležitost jen pro horních deset tisíc, dle mého odhadu si nemovitost v zahraničí může dovolit nejméně sto tisíc českých rodin, jen si to ještě neuvědomily," říká jednatel realitní kanceláře Alexandria Real Martin Pinl.

A není zase tak daleko od pravdy. Podle zjištění týdeníku Ekonom se dá malý apartmán například v Bulharsku pořídit v přepočtu už za půl milionu korun. Při troše štěstí je možné najít malý apartmán v Chorvatsku už za 1,6 milionu korun.

"S rodinou rádi lyžujeme, proto jsem se zajímal o nějakou pěknou horskou chalupu v Krkonoších. Když jsem si porovnal ceny, zjistil jsem, že s financemi, které máme k dispozici, dosáhneme i na Alpy," říká nejmenovaný majitel malé pražské stavební firmy. Nyní tak několikrát za zimu jezdí se svojí rodinou do vlastního "bytu" v rakouském Zel am See nedaleko lyžařského střediska Kaprun. V rakouských Alpách pak začínají ceny apartmánů v přepočtu na 1,9 milionu korun.

Většina těchto obchodů probíhá v hotovosti. Pokud by ale zájemce o zahraniční nemovitost chtěl využít financování od tuzemských bank, musí počítat s tím, že je potřeba ručit jinou nemovitostí, ležící na území ČR.
Největší zájem mezi Čechy je o domy a apartmány v Chorvatsku, druhou nejoblíbenější lokalitou je Rakousko, třetí pak Španělsko.

"Hodně populární věc je kombinace občasného letního sídla s investičním záměrem, kde chtějí naši klienti být pár týdnů v roce a ve zbylých měsících nemovitost pronajímat," říká majitel realitní kanceláře Rellox Jan Rejcha. Podle něj se řada apartmánových domů v zahraničí už staví za účelem následného pronájmu.

"S kupní smlouvou tedy rovnou podepisujete i smlouvu s tour operátorem, který se postará o následný pronájem nemovitosti i o její údržbu," dodává. Tento systém dobře funguje třeba v Rakousku nebo Francii, naopak v Chorvatsku je takováto možnost minimální. Výnosy z pronájmu se pohybují okolo čtyř procent, například v Rakousku je to ale i sedm procent.

V každé zemi musí samozřejmě kupující postupovat podle tamních zákonů a předpisů, stejně tak se liší i výše poplatků za služby či zprostředkování následného pronájmu.

- Která země nabízí nejvíce nemovitostí k rekreaci?

- Kde se dá vydělat na pronájmu?

- A jaké jsou ceny a podmínky při nákupu?

Odpovědi na tyto otázky a mnohem více najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 25. června. Nový Ekonom si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPaduiPhonu a tabletu Samsung.

Související