Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Ministr financí Andrej Babiš na svoji stranu přilákal mocné spojence, kteří chtějí být u toho, až se každoročně bude dělit tří až čtyřmiliardový balík na technické zajištění celého systému elektronické evidence tržeb.

Své služby s předstihem začaly nabízet jak velké společnosti, třeba Česká spořitelna, tak i začínající firmy. Představují jak jednotlivé aplikace, tak pokladní systémy, které se kromě mnoha funkcí usnadňujících řízení podniku budou umět v on-line režimu přes internet napojit na servery finančních úřadů.

Například start-up Storyous, který zatím spolupracuje s kavárnami Mamacoffee, nabízí takový pokladní systém pro gastronomické provozovny, restaurace, kavárny a bary. O tom, že se elektronická evidence spustí, nepochybuje ani jiný dodavatel pokladních systémů System-Commerce. A připravují se i další tradiční dodavatelé pokladních systémů, společnosti TPC nebo P.V.A. systems.

V on-line evidenci tržeb ale vidí příležitost i mobilní operátor Vodafone a míří hlavně na drobné podnikatele. Přichází s ePokladnou, aplikací, která z chytrých telefonů a tabletů umožní odesílat informace o tržbách na finanční úřady. Vodafone také spolu s Českou spořitelnou, společností MasterCard a firmou Wincor Nixdorf vytvořily společný projekt, který je určen menším podnikatelům a živnostníkům.

Všechny jmenované firmy si velice pospíšily, návrh zákona je napsán natolik obecně, že se zatím ani neví, kdo spadne pod jeho režim a kdy. A tak se ještě dají čekat změny a velký lobbing.

Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR souhlasí s elektronickou evidencí obecně jen čtyři z deseti živnostníků či majitelů malých a středních firem. A pokud by se měla týkat jich samotných, tak jen dva z deseti, což ukazuje na míru odporu v podnikatelských kruzích.

Zatímco o evidenci tržeb hotelů, restaurací a obchodů se moc nepochybuje, v nejistotě stále žijí živnostníci. O jejich "osudu" mají v budoucnu rozhodovat až analýzy ministerstva financí a další dohody resortu a podnikatelských svazů.

Samotný zákon začnou poslanci projednávat během léta, přičemž Hospodářská komora dopředu mluví o nutnosti posunout platnost zákona, protože jinak kvůli složité technické stránce věci a očekávanému přívalu elektronických dat vypukne chaos.

Není ani jasné, co zákon udělá s politikou. Poslanci ODS a TOP 09 rovnou hrozí obstrukcemi, které projednávání návrhu mohou v parlamentu pozdržet o celé měsíce. Pak přijdou na pořad nové volby, v příštím roce do krajů a Senátu a v roce 2017 do Poslanecké sněmovny.

Pokud obstrukce zákon zdrží až do té doby, bude otázkou, jak by koaliční politici, a zejména lidovci, kteří se ve vládě začínají tvářit jako hlavní ochránci živnostníků, zareagovali v okamžiku, kdy by jim bezprostředně hrozila ztráta většiny "živnostenských" hlasů.

Na druhou stranu ale není jisté, zda by zablokování činnosti sněmovny kvůli elektronické registraci veřejnost přijala a nepovažovala pravicové strany za obtížné kverulanty. Jak ODS, tak TOP 09 proto musí o své avizované "protiregistrační" strategii ještě přemýšlet.

Ministr Babiš před zdržováním varuje. Jde totiž o jeho rozpočtové plány a například od první vlny týkající se restaurací a hotelů si ročně slibuje 12 miliard korun. Už upozornil, že pokud se vládní opatření proti daňovým únikům nezdaří, nezbude než zvýšit daně.

obalka Ekonom 2015 23Více o nových "spojencích" Andreje Babiše si můžete přečíst v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPaduiPhonu a tabletu Samsung.