Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

V prvním roce regulace emisí, tedy v roce 2005, vypustily velké zdroje znečištění 2348 milionů tun emisí. Loni už to bylo podle statistik Evropské komise "jen" 1786 milionů tun.

Jedná se o očištěné hodnoty, které berou v potaz rozšiřování Evropské unie i přidávání nových oborů (třeba letecké dopravy) a zplodin do regulovaného systému EU ETS.

Je třeba položit si otázku: přispěly k tomu všechny členské země stejnou měrou?

Nápadně vysoké snížení emisí lze vysledovat u zemí jižní Evropy. Itálie oproti roku 2005 vypouští o 39 procent méně, Španělsko o 38 a Portugalsko o 36 procent.

Snížení spotřeby energie je zde z velké části nevítané a souvisí s dlouhodobou ekonomickou a dluhovou krizí. Rekord drží Rumunsko s poklesem o 42 procent.

Naopak tři tradičně velcí producenti emisí skleníkových plynů se příliš nevyznamenali. Němci a Poláci srazili své emise o 11 procent a Nizozemci dokonce jen o 3,5 procenta. Pro úplnost je třeba dodat, že Česká republika se nachází blízko průměru, za posledních devět let emise z velkých zdrojů srazila o 22,5 procenta na 66,7 milionu tun.

Německo se tedy ocitá v pozici černého pasažéra. O snižovaní emisí nejvíc mluví, ale výsledky má stejně špatné jako "fosilní" Polsko. Pro Němce je zkrátka důležitější vést svatou válku proti jaderným elektrárnám, a to i za cenu vyššího využívání uhlí v energetice.

Související