Inženýři firmy Bosch vymysleli, jak nápad ze strojírenské výroby využít v medicíně. Zařízení, které původně sloužilo k vyhledávání závad u dieselových pump, má nové využití. Indičtí konstruktéři firmy ho mírně upravili a "přeškolili", aby vyhledávalo poškození očí.

Problémy se zrakem přestavují v Indii vážný problém. Mezinárodní statistiky ukazují, že každý třetí nevidomý člověk žije v Indii. Většina obyvatel této země tak nemá šanci dostat se k odpovídající lékařské péči. Jen pro srovnání - v Česku s 10 miliony lidí pracuje asi 1000 očních lékařů. V Německu, kde koncern Bosch sídlí, připadá na 80 milionů obyvatel zhruba 7600 očních lékařů. Několikanásobně lidnatější Indie s 1,2 miliardou obyvatel má pouze 1400 očních specialistů.

Řada lidí v Indii trpí cukrovkou a když je tato nemoc špatně léčená, což je v této zemi dost časté, může vést k poškození zraku. Nedostupnost očních lékařů přivedla konstruktéry indické pobočky firmy Bosch na zajímavou myšlenku. Napadlo je, že by se kamera určená původně pro hledání závad u dieselových pump dala po mírné úpravě využít ke kontrole očí, konkrétně k prohlídce sítnice. Loni na podzim zkonstruovali "hlídače" zraku a nyní ho s úspěchem testují v praxi.

"Práce s naším přístrojem je velmi jednoduchá. Nemusí ho používat lékař. Stačí ho dát do ruky proškolenému laikovi," popisuje pro Ekonom jednu z výhod autor nápadu Harsha Angeri. Kameru, která vyjde na zhruba 3000 euro, tak lze přinést do školy nebo komunitního centra a tam s ní na jednom místě zkontrolovala zrak velkému počtu lidí. "Prohlídka zraku kamerou zabere pouhé tři minuty," říká Harsha Angeri. Nápad by se časem mohl rozšířit i do dalších zemí.

Související