Bez ohledu na pochybnosti podnikatelů i pravicové opozice je Martin Janeček, kterého ministr financí Andrej Babiš postavil do čela boje proti daňovým únikům, přesvědčen, že elektronická evidence tržeb přinese každoročně do rozpočtu nejméně deset miliard korun. A že se náklady jak státu, tak i podnikatelů na vybudování on-line systému vyplatí.

Z jeho slov pro týdeník Ekonom je cítit snaha jím vedeného Generálního finančního ředitelství spustit elektronickou evidenci tržeb pokud možno plošně a bez větších výjimek, tak aby nutil k plnění daňových povinností i živnostníky. Což v následujících měsících povede k mnoha sporům s podnikatelskými svazy, kterým Babiš slíbil úlevy, a hlavně uvnitř vládní koalice. V ní se něčemu takovému stále hlasitěji brání lidovci.

Janeček ale pro svůj postup uvádí dva podpůrné argumenty. Jednak se elektronická evidence zvolna začíná šířit - zatím funguje v Chorvatsku, které je pro ostatní vzorem, a od počátku příštího roku bude i nás. Ke stejnému datu se připravuje také ve Slovinsku a doplňuje i starší systém registračních pokladen na Slovensku.

Zájem o ni je tedy v postkomunistických zemích, kde jsou - jak ve své nedávné správě uvádí Nejvyšší kontrolní úřad - problémy s vybíráním DPH řádově vyšší než v tradiční západní Evropě.

Na druhém místě Janeček slibuje, že si jeho lidé on-line evidencí tržeb konečně uvolní ruce k dalším kontrolám. První na řadě je ostrý zákrok proti tzv. bílým koňům, nastrčeným firmám využívaných ke karuselovým podvodům s DPH, kde také ročně unikají miliardy. A kromě toho by finanční úřady měly získat čas, aby se lépe podívaly do účetnictví domácích dcer nadnárodních firem, které pomocí nadsazených převodních cen vyvádějí peníze, které pak chybějí v českém rozpočtu.

Tak chce Babišův resort otupit i kritiku, že elektronickou evidencí tržeb zbytečně sekýruje malé plátce a přitom vcelku blahovolně staví k velkým společnostem, které své zisky díky poradcům, právníkům a vůči velkému byznysu vstřícné legislativě dokáží před požadavky státu ochránit.

Související