Ještě loni v říjnu se zdálo, že vše je na správné cestě. Evropská komise dala navzdory brutálnímu tlaku ze strany Rakouska projektu zelenou. Schválila totiž nárok konsorcia investorů na zvýhodněnou výkupní cenu elektřiny během prvních 35 let provozu. Teď, po sedmi měsících, se původní naděje mění v jaderné zoufalství. 

Hlavní člen konsorcia, francouzská státem ovládaná společnost EDF, ztratila původní nadšení a začala projekt zanedbávat. Propustila většinu dělníků, kteří měli na starosti přípravné práce na staveništi, a odkládá finální rozhodnutí o investici.

Ironií osudu byl dosud koncern EDF terčem kritiky za to, že to s požadovanou výkupní cenou elektřiny přehnal. Měl totiž pobírat 92,5 libry (3430 korun) za megawatthodinu, tedy skoro dvojnásobek tržní ceny v Británii. Kritici upozorňovali, že projekt je předražený a investoři se dostanou na „pohádkovou“ garantovanou výnosnost někde mezi 20 a 35 procenty ročně.

Už i britský premiér David Cameron osobně vyzval Francouze, ať konečně začnou stavět. Z britského pohledu se jedná o neuvěřitelný příběh. Nabídli investorům v čele s EDF skvělé podmínky a garantovanou návratnost, přesto se zahájením stavby dvou jaderných bloků v elektrárně Hinkley Point váhají.

Neklidní jsou také čínští spoluinvestoři, kteří chtějí po francouzské vládě garance, že dodavatel reaktorů Areva zvládne své úkoly včas a v rámci rozpočtu. Při pohledu na tristní stav nových bloků ve finském Olkiluotu a francouzském Flamanville, kde vznikají nové bloky EPR od Arevy, se jedná o zcela oprávněné obavy.

Na počátku dubna tyto obavy ještě zesílily. Francouský jaderný regulátor upozornil, že tlaková nádoba budovaného reaktoru ve Flamanville nemá požadovanou kvalitu, a vyžádal si další bezpečnostní testy. Pověst Arevy tím utrpěla další vážný šrám.

Projekt, který měl jaderné oživení v Británii – a možná celé Evropě – spustit, tak možná skončí fiaskem. Rakušané se tedy nemusejí vyčerpávat sepisováním žaloby na Evropskou komisi za to, že garantované podmínky pro britskou elektrárnu schválila. Tento projekt se zřejmě zhroutí i bez jejich aktivity.

Jaderná energetika se tedy nachází ve smutném stavu. Investoři nemají zájem stavět nové reaktory ani v případě, kdy jim stát garantuje luxusní návratnost vynaložených peněz. Britská zkušenost by měla být poučením i varováním pro ostatní evropské země včetně Česka.

Související