Následkem sobotního ničivého zemětřesení v Nepálu zemřelo nejméně 4000 lidí. Uvádí to podle tiskových agentur pondělní nejnovější policejní odhad počtu obětí nepálských otřesů. Představitelé nepálské vlády odhadují, že počet mrtvých dosáhne nejméně 5000, a některé humanitární organizace působící na místě se obávají, že bilance se vyšplhá až na 15 tisíc obětí.

V Nepálu připravilo zemětřesení o život minimálně 5000 lidí, dalších 18 osob smetla lavina pod nejvyšší horou světa Mount Everestem, sousední Indie eviduje 66 mrtvých a Tibet 20 obětí.

Nepálský premiér Sušil Koirála v úterý vyhlásil třídenní státní smutek a upozornil, že mrtvých může být až dvojnásobek - tedy 10.000.

Otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v himálajské zemi od roku 1934, kdy zde při zemětřesení zahynulo 8500 lidí.

Nepálské ministerstvo vnitra uvedlo, že zraněných je zatím hlášeno více než 7000.

Videozáznam sesuvu laviny na Mount Everestu:

Další desítky obětí jsou hlášeny v sousedních státech, hlavně na severu Indie a v Tibetu.

České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. V Nepálu je podle posledních informací 226 českých občanů a úřadům se zatím nepodařilo spojit se čtyřmi z nich. V Indii jsou nezvěstní další dva Češi. V pondělí o tom telefonicky informoval velvyslanec ČR v indické metropoli Dillí Miloslav Stašek.

Dále uvedl, že na místě se již zlepšilo mobilní spojení, a české úřady se tak mohou lépe spojit s českými občany v postižených oblastech. Do Nepálu již také přicestovala česká konzulka z Dillí, která společně s honorárním konzulem v Káthmándú nyní pomáhá českým občanům na letišti v nepálské metropoli dostat se zpátky do vlasti.

Varšavě večer přistálo šest evakuovaných českých občanů. Cestovali na palubě polského speciálu, který z Káthmándú letěl přes Dillí. Jak uvedl na Twitteru Michal Safianik z polského ministerstva zahraničí, celkem do Polska přiletělo 50 osob. Dalších devět Čechů dnes Nepál opustilo na palubě komerčních letadel.

Stovky Nepálců prchaly z hlavního města Káthmándú do okolních nížin. I v pondělí ráno byly totiž zaznamenány nové otřesy nižší intenzity.

Silnice vedoucí z milionové metropole v horském údolí byly ucpané lidmi, kteří se snažili dostat do autobusů nebo si stopnout osobní automobil či nákladní vůz.

Většina uvádí, že od sobotních otřesů spali pod širým nebem - buď proto, že jejich dům zemětřesení srovnalo se zemí, anebo proto, že měli příliš velký strach z následných otřesů.

Situace v Nepálu je kritická, do země už ale po otevření letiště v Káthmándú začala v neděli proudit mezinárodní humanitární pomoc. Sbírky na pomoc obětem zemětřesení vyhlásily i české humanitární organizace, které rovněž uvolnily peníze pro rychlou pomoc nejpotřebnějším.

Tisíce Nepálců zbavených domova se uchýlily do stanů a shánějí potraviny a lékařskou pomoc.

Na otevřených prostranstvích v Káthmándú leží nemocní a zranění, kteří se nemohli dostat do zničené místní nemocnice. Lidé se řadí do front na vodu a v několika málo otevřených obchodech není k dostání takřka nic.

"Jsme zavaleni žádostmi o záchranu a pomoc z celé země," řekl agentuře Reuters Dípak Panda z nepálského krizového výboru.

Počet obětí bude zřejmě dál stoupat. Záchranáři se nyní pokoušejí dostat se do odlehlých oblastí v horách, zejména do oblasti epicentra zemětřesení, které bylo asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú.

"Tamní vesnice běžně postihují sesuvy půdy a není neobvyklé, že kameny zasypou celé vesnice s 200 až 1000 lidmi," řekl agentuře AP Matt Darvas z humanitní organizace World Vision.

Do Nepálu už v neděli dorazil čínský záchranářský tým, indická letadla s humanitární pomocí a lékaře i záchranáře vyslaly Francie i Německo. Pákistán vypravuje letoun s polní nemocnicí a do země pošle potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další vybavení. Do Nepálu směřuje také americký vojenský letoun se sedmdesátičlennou posádkou, dále rovněž 260 izraelských vojáků a v pondělí večer do země odstartuje letadlo s 37 experty na pátrací a záchranné práce z Nového Zélandu. 

Podle Káthmándú jsou v zemi nyní nutně zapotřebí stany, sušené potraviny, přikrývky a matrace, léky či elektrické generátory a také lékaři - specialisté.

Evropská komise oznámila, že okamžitě uvolní na pomoc tři miliony eur (81 milionů korun). Země jako Belgie, Finsko, Německo, Řecko, Nizozemsko, Polsko a Švédsko nabídly záchranáře, systémy na čištění vody a další technickou pomoc. Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že je připraven poslat do Nepálu tým, který by posoudil finanční potřeby země.

Pondělní zlepšení počasí umožnilo záchranářům na Mount Everestu evakuovat další desítky horolezců. Podle nepálského ministerstva turistiky se v pondělí podařilo evakuovat více než 50 lidí. 

Horolezci ale nejsou pouze v základním táboře, jehož část zasypala lavina, ale také na cestě nad ním směrem k vrcholu. Tyto výpravy se nemohou vrátit pěšky zpět dolů, protože série lavin zničila lana a žebříky na cestě, napsal server BBC News.

Zemětřesení zničilo i nepálské památky

Mnoho památek kulturního dědictví Nepálu se po sobotním zemětřesení změnilo v hromady suti a roztříštěného dřeva. S odvoláním na odborníky o tom v pondělí informovala agentura AFP.

V hlavním městě Káthmándú se zřítily mnohé z chrámů a soch postavených ve 12. až 18. století nepálskými panovníky. Z devítipodlažní věže Dharahara, která byla vyhledávanou turistickou atrakcí, zbyly v podstatě jen základy.

"Právě jsem si koupil vstupenku, abych vyšplhal nahoru, a byl jsem u vchodu, když jsem ucítil otřesy," řekl AFP šestatřicetiletý turista v nemocnici v Káthmándú. "Během pár minut se Dharahara zřítila k zemi. Uvnitř mohlo být víc než 100 lidí," dodal.

"Už víme, že vážně poškozena byla i palácová náměstí v Káthmándú, Pátanu a Bhaktapuru," řekl AFP Christian Manhart, zástupce UNESCO v Nepálu.

"Několik chrámů se zřítilo. Dva chrámy v Pátanu jsou zcela srovnány se zemí a situace na palácovém náměstí v Káthmándú je ještě horší," dodal.

Zatím je podle něj příliš brzy na to hovořit o rekonstrukci památek nebo o tom, kolik pomoci by UNESCO mohla poskytnout.

Manhartův úřad se snaží zjistit, zda nějaké škody utrpělo také Lumbiní zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO, kde se před víc než 2600 lety narodil Buddha. "Zprávy o vážnějších škodách v Lumbiní zatím nemáme, ale pořád ještě se snažíme shromáždit informace," řekl o místě ležícím 280 kilometrů západně od Káthmándú.

V Nepálu bude pomáhat i český traumatým

Obětem zemětřesení v Nepálu pomůže český záchranářský tým. Jeho vyslání v pondělí schválila vláda. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka by tým 36 lékařů, sester a hasičů mohl do Nepálu odletět už v pondělí v noci. Působit tam má minimálně dva týdny, mise se ale pravděpodobně prodlouží o další dva týdny. Nazpátek by letoun mohl vzít Čechy, kteří v zemi jsou. Na vyslání záchranářského týmu vláda uvolnila 20 milionů korun.

Podle Zaorálka jsou v Nepálu nyní nejvíce potřeba zdravotníci. "Proto se vláda rozhodla z těch variant vybrat traumatický tým. Je složený z devíti lékařů a 14 sester Fakultní nemocnice Brno a zároveň 13 hasičů pražského záchranného sboru," řekl ministr.

"Potom, co se mu podaří přistát v Káthmándú, tak se budeme snažit oslovit české občany, kteří jsou v postiženém prostoru, a nabídnout jim to eventuálně jako možnost se tímto letadlem vrátit zpátky do vlasti," doplnil Zaorálek.