Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Město, které v Česku proslavil na konci devadesátých let tehdejší premiér Miloš Zeman svojí poněkud absurdní a nikdy nevysvětlenou Bamberskou aférou, jen obrovskou náhodou uniklo totální destrukci. Z Bamberku totiž pocházel letecký konstruktér Wilhelm Messerschmitt (i když se narodil ve Frankfurtu).

Přestože se jeho rodiče zabývali obchodem s vínem a provozováním hotelu, který stojí dodnes v centru města, Willy se zahleděl do letadel, vystudoval techniku v Mnichově a v roce 1923 založil v Bamberku společnost na výrobu letadel.

Jenže když chtěl v dalších letech po radnici pozemky na výstavbu nové továrny, místní radní jeho záměry nevyslyšeli a Messerschmitt se přestěhoval do Augsburgu, který za to později zaplatil těžkou daň, neboť v únoru 1944 podniklo několik set britských letadel nálet na tamní letecké továrny a celé město bylo kompletně zničeno.

Příběh chudého krejčího

Naopak Bamberk vyvázl bez větších šrámů a dnes je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Německu, neboť na seznam UNESCO je zapsáno historické centrum se dvěma a půl tisíci domy. A ještě jednoho slavného a bohatého rodáka město má, byť opět jeho osud nijak neovlivnil - v roce 1829 se zde v chudé židovské rodině narodil chlapec se jménem Levi Strauss. V osmnácti letech však mladík emigroval do Ameriky, kde začal šít svoje nezničitelné džínové kalhoty, které svoji pověst neztratily ani v 21. století. A tak má Bamberk alespoň malé muzeum, kde se příběh o splnění amerického snu vypráví.

Zahrady plné chřestu

Jen málo Čechů tuší, že Bamberk má spoustu historických spojnic s Prahou a Českým královstvím. S nadsázkou řečeno, kdyby nějaký kouzelník přenesl pár bamberských ulic do Prahy, možná by si toho nikdo ani nevšiml. Tak jsou si obě centra svojí atmosférou podobná. Ostatně místní katedrálu stavěl stejně jako katedrálu sv. Víta Petr Parléř a obě města měla i další společné architekty.

Co může Praha Bamberku závidět, je skvostná radnice postavená na malém ostrově uprostřed města či rozsáhlé zelinářské zahrady.

Bamberk je pověstný pěstováním farmářské zeleniny, vyhlášený je nejen lahodný bílý či zelený chřest (jeho sezona právě začíná) nebo lékořice, ale také řízná cibule, která ve středověku vynesla bamberským nelichotivou přezdívku šlapači cibule. Dnes je ovšem základem řady gurmánských specialit, třeba cibulových koláčů nebo pečené cibule plněné masem a servírované s pivní omáčkou.

Malé Benátky

Centrum města je velmi příjemné. Bamberk se totiž přes veškerou svoji krásu a více než dva miliony každoročních návštěvníků nestal mrtvým turistickým skanzenem, ale díky velkému počtu studentů i cizinců, kteří ve městě pracují, je stále živým městem, jež slouží v první řadě místním obyvatelům, a nikoli turistům (třeba na rozdíl od pražské Malé Strany).

Součástí starého města je také poněkud kuriózní čtvrť zvaná Malé Benátky, což byla původně rybářská osada na břehu řeky. Dnes je zde mnoho "rybích" restaurací, kam se chodí na zvláštní specialitu v podobě malých, smažených kapřích půlek - zhruba kilový kapr se rozřízne na polovinu, a ta se pak včetně hlavy i ocasu osmaží. Jinou bamberskou specialitou podávanou v pivnicích je vepřové koleno dušené na nakuřovaném pivě.

Související