Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Až se za pár let stane Čína a státy v jejím sousedství centrem světové ekonomiky, bude se hledat, kdo stál u základů "asijského výrobního způsobu".

Jedním z jeho tvůrců byl i nedávno zemřelý Lee Kuan Yew, který za více než třicet let svého premiérství v letech 1959 až 1991 přetvořil Singapur z nijak oslnivé britské kolonie v obdivovaného ekonomického tygra. A zemi, která nyní, co do přijmu na hlavu, patří ke světové špičce a vyrovná se Lucembursku.

Hospodářský vzestup pětimilionového ostrovního státečku s převahou čínské populace souvisí s globalizací a tím, že jde o finanční, obchodní a dopravní centrum.

Singapur, jak o to jeho bývalý šéf usiloval, charakterizují banky, obří přístav a velké rafinérie a také naprostá svoboda podnikání, o níž mluví kromě reality bez regulací opakované umístění země na čele žebříčků, které vstřícnost vůči byznysu hodnotí.

To je ale jen polovina pravdy a možná že ta menší. Za liberální fasádou se totiž skrývá pečlivě budovaný ekonomicko-politický systém, pro nějž je typický i rozsáhlý vliv státu v ekonomice zprostředkovaný rozmanitými fondy a hlavně akceschopná vláda pevné ruky.

Výsledkem je, že Singapur, ačkoliv vypadá jako výspa volného trhu, se stal významným oponentem euroamerického modelu liberální demokracie a - což je podstatné - vzorem pro řadu rozvojových zemí. Především pro zmíněnou Čínu, kde obdobně spoléhají na kombinaci volného trhu, státních zásahů v pozadí a vládu jedné strany.

V singapurském případě šlo o Stranu lidové akce, která se kolem roku 1960, v době zápasu o vliv s komunisty a o samostatnost na Indonésii, tvářila jako levicová formace.

Když Lee Kuan Yew vyhrál volby, zavedl na jedné straně zdravotní pojištění a zasadil se, aby každý měl byt v paneláku, ale současně potlačil vliv odborů a omezil svobodu tisku. Vše pod heslem, že stabilita a ekonomická prosperita znamená daleko víc než demokracie.

Právě tato stabilita, spolu s příhodnou polohou, přivedla do dříve výbušné, protože sociálně, etnicky i nábožensky velice pestré enklávy, potřebné finance a technologie.

Lee Kuan Yew, ačkoliv s výborným prospěchem vystudoval práva na univerzitě v Cambridge, ale nebyl Evropan. Jako potomek čínských přistěhovalců vyrostl na konfuciánské, autoritu uznávající tradici a nevěřil v rovnost lidí, což vysvětloval třeba i genetikou.

V souladu s orientálním pohledem na svět neuznával ani nadřazenost práv jedince nad zájmy společnosti. A tak, i když mluvil o zásluhách Winstona Churchilla, Charlese de Gaulla či Margaret Thatcherové a nechával se fotografovat s Ronaldem Reaganem, považoval za největšího z nedávných státníků čínského komunistu-pragmatika Teng Siao-pchinga.

Kvůli tomu, že svým obratem k trhu při zachování tuhého režimu vyvedl stamiliony Číňanů z chudoby. Nepochybně v něm, do jisté míry a navzdory faktu, že Teng byl starší, viděl svého žáka.

V každém případě se na východě Asie postupně prosazuje nový model, který se stává hlavní alternativou západního uspořádání společnosti.

Související