Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Francouzský premiér Manuel Valls nemluvil obrazně, když prohlásil, že Francie je ve válce s radikálním islámem. Otevřená válka skutečně probíhá a ohavné teroristické útoky v Paříži byly její součástí. V této válce stejně jako ve většině jiných válek však nejde jen o náboženství, fanatismus a ideologii. Jde rovněž o geopolitiku a také řešení této války se ukrývá v geopolitice.

Zločiny podobné těm v Paříži, New Yorku, Londýně a Madridu - útoky na bezpočet kaváren, nákupních center, autobusů, vlaků a nočních klubů - jsou urážkou našich nejzákladnějších lidských hodnot, poněvadž obnášejí záměrné vraždění nevinných lidí a snahu šířit ve společnosti strach. Jsme zvyklí prohlašovat je za dílo šílenců a sociopatů a cítíme zhnusenost z představy, že kromě šílenství pachatelů mohou mít tyto činy i jiné vysvětlení.

Ve většině případů však terorismus nemá kořeny v šílenství. Častěji jde o válečný akt, byť jde spíše o válku slabých než o válku organizovaných států a jejich armád. Islamistický terorismus je odrazem či dokonce prodloužením dnešních válek na Blízkém východě. A vzhledem k vměšování se vnějších mocností se z těchto válek stává jediná regionální válka - konflikt, jenž se ustavičně proměňuje a rozšiřuje a je stále násilnější.

Z pohledu džihádistů - tedy z pohledu, který například americkým či francouzským muslimům mohou vštěpovat ve výcvikových táborech v Afghánistánu, Sýrii a Jemenu - je každodenní život ultranásilný. Smrt je všudypřítomná a často přichází od bomb, bezpilotních letadel a vojáků Spojených států, Francie a dalších západních mocností. A oběťmi často bývají nevinné "vedlejší ztráty" západních útoků, které zasahují domy, svatby, pohřby a setkání místních občanů.

My na Západě si velmi neradi připouštíme - a většina z nás tomu odmítá uvěřit -, že naši vedoucí představitelé už sto let křiklavým způsobem mrhají životy muslimů v nesčetných válkách a vojenských střetech vyvolaných drtivou západní silou. Jaký vzkaz dostali muslimové při Američany vedené invazi do Iráku v roce 2003? Ve válce rozpoutané pod veskrze falešnými záminkami zahynulo více než 100 tisíc iráckých civilistů - a to je velmi konzervativní odhad. USA se za tuto válku nikdy neomluvily, natož aby masakr civilistů vůbec připustily.

Dávno předtím, než se na Západě objevil islamistický terorismus, se Británie, Francie a USA opíraly o diplomatickou šikanu a iniciovaly na Blízkém východě převraty, války a tajné operace, aby nad tímto regionem upevnily a udržely západní politickou kontrolu.

Historikové tento špinavý příběh znají, ale většina lidí na Západě nikoli (z nemalé části proto, že řada intervencí probíhala tajně). Od pádu Osmanské říše před sto lety usilují západní mocnosti o kontrolu nad Blízkým východem z řady různých důvodů, mimo jiné kvůli nárokům na ropu, přístupu k mezinárodním námořním trasám, bezpečnosti Izraele nebo geopolitickému soupeření s Ruskem v Egyptě, Sýrii, Iráku a Íránu.

Spojené státy dnes mají více než dvacet vojenských základen v šesti zemích regionu (v Afghánistánu, Bahrajnu, Džibutsku, Ománu, Spojených arabských emirátech a Turecku) a rozsáhlou vojenskou přítomnost v mnoha dalších státech včetně Egypta, Kuvajtu, Kataru a Saúdské Arábie.

USA desítky let financují násilí, v Afghánistánu vyzbrojily a vycvičily mudžahedíny pro boj proti Sovětům (čímž v podstatě vytvořily předchůdce al-Káidy), v 80. letech přiživovaly irácko-íránskou válku, v roce 2003 podnikly invazi do Iráku, od roku 2011 se snaží svrhnout Asada a v posledních letech provedly bezpočet útoků bezpilotními letouny.

Skutečnost, že džihádistické teroristické útoky na Západě jsou relativně novým jevem a dochází k nim teprve asi jednu generaci, naznačuje, že jsou důsledkem - nebo přinejmenším prodloužením - blízkovýchodních válek. Až na několik málo výjimek došlo k těmto útokům v zemích, které se účastnily Západem vedených vojenských operací v Afghánistánu, Iráku, Libyi a Sýrii po roce 1990.

I sami teroristé dávají svým činům politický kontext, třebaže jim málokdy nasloucháme; výroky teroristů se v reportážích obvykle zmiňují jen stručně, pokud vůbec. Skutečnost je však taková, že téměř každý teroristický útok na Západě nebo proti západním ambasádám či představitelům doprovázelo oznámení, že jde o odplatu za vměšování se Západu na Blízkém východě. Teroristé z Paříže poukazovali na francouzské operace v Sýrii.

Počínání Západu samozřejmě ani v nejmenším neospravedlňuje islamistický terorismus. Připomínám ho proto, abych jasně ukázal, co islamistický terorismus na Západě pro teroristy představuje: rozšířenou frontu blízkovýchodního násilí. Západ se o vytvoření této fronty do značné míry zasloužil, když vyzbrojoval jím preferované aktéry, sváděl války v zastoupení a zmařil zcela neúnosný počet životů civilistů.

Je načase, aby Západ umožnil arabskému světu, aby si vládl sám a zvolil si vlastní cestu bez západních vojenských zásahů. A existují povzbudivé důvody věřit, že samosprávný arabský Blízký východ by se v takovém případě moudře rozhodl stát se pokojnou globální křižovatkou a partnerem v oblasti vědy, kultury a rozvoje.

Jeffrey D. Sachs, profesor na Kolumbijské univerzitě
(c) Project Syndicate 2015
www.project-syndicate.org

Související