Českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) otevře specializaci na čínský trh. Ta se od příštího roku stane součástí oboru ekonomika podniku. Nová specializace má studenty připravit na čínský trh a podnikání. Jde o první podobnou specializaci tohoto směru na vysokých školách v Česku. Novináře o tom dnes informovali zástupci VŠTE.

Českobudějovická vysoká škola už delší dobu spolupracuje s některými čínskými univerzitami. "Je to samozřejmě proto, že čínský trh má obrovský potenciál. V roce 2014 se čínská ekonomika stala nejsilnější ekonomikou světa a po více než 150 letech se vrátila na výsluní, kde kdysi dávno byla," řekl rektor VŠTE Marek Vochozka.

Specializaci si zvolí studenti od druhých ročníků. V počátcích bude kapacita 20 míst, ale zájem je prý mnohonásobně vyšší. Podle Vochozky však půjde o výběrové studium, které předpokládá vynikající znalosti uchazečů, a to především v oblasti anglického jazyka. Jedním z předmětů specializace pak bude výuka čínštiny.

VŠTE bude v tomto směru spolupracovat s univerzitou v čínském Henanu. Její akademičtí pracovníci by pak měli v Českých Budějovicích přednášet. "Čínská ekonomika je fenoménem, který nelze ignorovat. Ale málokdo se na ni umí orientovat, málokdo jí rozumí," uvedl Vochozka. Dodal, že součástí studia bude i výuka čínské kultury nebo etiky a obchodního jednání.

VŠTE otevře od příštího roku ještě jednu novou specializaci. Půjde o cestovní ruch, který se bude věnovat především příjezdové turistice.

VŠTE byla založena zákonem v roce 2006 a patří do sítě veřejných vysokých škol. Letos ji navštěvuje na 4000 studentů v pěti bakalářských oborech: strojírenství, technologie dopravy a přepravy, konstrukce staveb, ekonomika podniku a stavební management a jednom magisterském oboru logistická technologie. Součástí školy je i nové Centrum technických studií VŠTE v Táboře se strojírenskou specializací na progresivní materiály v automobilovém průmyslu.