Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Biotechnologický sektor patřil v loňském roce ve světě mezi vůbec nejziskovější odvětví. Od počátku ledna 2014 do poloviny prosince téhož roku vzrostl akciový index S&P 500 Biotechnology o neuvěřitelných 43,6 procenta. A další index sledující stejný sektor - Nasdaq Biotechnology Index - se za 12 měsíců zvedl jen nepatrně méně: o 36,9 procenta.

Pro srovnání: zmiňované zisky akciových biotechnologických indexů jsou třikrát až šestkrát větší oproti trhu v širším kontextu. Například index Dow Jones Industrial Average loni dokázal růst o "pouhých" 6,1 procenta, index S&P 500 o 10,3 procenta a technologický Nasdaq o 12,8 procenta. Ve všech případech jde o slušné nárůsty, biotechnologiím ale nemohou konkurovat.

Jedním z dalších ukazatelů síly v odvětví biotechnologií byl v loňském roce i počet IPO. Jen během roku 2014 ve Spojených státech uskutečnilo první veřejnou nabídku akcií 262 společností. Vůbec nejdominantnější v rámci sektoru pak byla oblast zdravotní péče se 100 primárními úpisy akcií. Tyto zdravotní společnosti, které přišly na trh se svou veřejnou nabídkou akcií, dokonce dokázaly již výrazně odměnit včasné investory. Zmíněných 100 IPO získalo celkem 8,7 miliardy dolarů a průměrný zisk v první den obchodování byl 13,6 procenta.

Biotechnologický trh přitom v roce 2014 ukázal svou vitalitu, když překonal ostrý výprodej, který se odehrával od konce února do poloviny dubna 2014. Tehdy Nasdaq Biotechnology Index poklesl o 20,8 procenta.

Důvodů, na základě kterých očekáváme, že biotechnologickému odvětví se bude dařit i nadále, je hned několik. Jaké to jsou?

Například analytická společnost Evaluate Pharma ve své prognóze predikuje, že tržby značkových léků na předpis se celosvětově budou zvyšovat tempem téměř o čtyři procenta ročně, a to až do roku 2018.

Dalším významným katalyzátorem je a v příštích letech dále bude stárnutí americké populace. Agentura zřízená americkým ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb - U.S. Administration on Aging - uvedla ve své zprávě prognózu, ve které očekává, že do roku 2030 se počet starých lidí zdvojnásobí oproti stavu z roku 2000. Agentura zároveň uvedla, že tito lidé budou žít déle, jelikož průměrná délka lidského života se stále zvyšuje.

Tato skutečnost představuje obrovské příležitosti pro všechny typy biotechnologických společností, včetně těch, které se zabývají oftalmologií a vývojem léků na neurologické a psychiatrické nemoci. V neposlední řadě je to taktéž šance pro ty společnosti, které se zabývají léčbou různých bolestí a nemocí ve stáří, jako je rakovina.

V oblasti biotechnologií je nejdůležitější nalézt firmy s reálnou hodnotou. Jsou to zejména ty, které jdou vývojem vpřed, vyrábějí kvalitní léky a splňují kritické potřeby lidstva.

Akcie biotechnologických firem lze obchodovat pomocí burzovně obchodovaných fondů. Nejznámější jsou iShares Nasdaq Biotechnology Index Fund, First Trust AMEX Biotechnology Index Fund, SPDR S&P Biotech ETF, Market Vectors Biotech ETF, PowerShares Dynamic Biotechnology & Genome Portfolio a ProShares Ultra Nasdaq Biotechnology.

 

Eva Mahdalová
analytička Colosseum