Bude to asi telefon, možná i chytré hodinky, ale třeba ještě něco úplně jiného. Jak už je zvykem, tajnůstkáři z Applu neřekli o chystaném představení nových produktů vůbec nic. Ví se jen tolik, že se bude konat v úterý 9. září a že mezi novináři i veřejností vzbuzuje hodně velká očekávání.

Pozvánka dorazila vybraným novinářům někdy před týdnem a půl a kromě místa konání je na ní uvedeno pouze datum s krátkou větou, či spíše ironickým povzdechnutím: "Kéž bychom vám mohli říci víc."

Prezentace začne tradičně v 10 dopoledne místního času, tedy v sedm večer toho našeho, a na rozdíl od předešlých podobných událostí se neodehraje v San Francisku, ale přímo v Cupertinu, ve velkém sále místního Flint Centra. A to je rovněž zajímavé, protože zde mimo jiné představil Apple v roce 1984 svůj osobní počítač Mac, jeden z nejdůležitějších produktů své a asi i počítačové historie.

Byl to Steve Jobs, který kromě tajnůstkaření zavedl do kultury firmy posedlost velkými gesty, teatrálností a metaforami. A tak by i zvolené místo mohlo být důležité a dokládat, jak Applu na nových produktech záleží. Takže co dle spekulací můžeme čekat?

Téměř jistě novou, už osmou generaci telefonu iPhone. Logika napovídá, že se bude jmenovat iPhone 6, i když ani na to se nemůžeme spolehnout. V živé paměti novinářů je rok 2011, kdy Apple - těsně po smrti Steva Jobse - představoval rovněž nový model, všichni jsme psali o iPhonu 5, a firma místo toho jen přidala k číselnému označení písmenko "s" a dodala do obchodů "pouze" iPhone 4s. Této logiky se pak držela i u "pětky".

Čím překvapí "šestka"? Stejně jako minule bude i tentokrát modelů asi více. Loni se iPhone 5s a iPhone 5c lišily cenou, teď by Apple mohl nabídnout dva modely lišící se displejem. Z informací získaných od čínských výrobců vyplývá, že velikost obrazovky změní Apple každopádně.

Ta dnešní čtyřpalcová by se měla zvětšit na 4,7 palce a v nabídce by měl být i model s displejem o úhlopříčce 5,5 palce. Velikostí by se tak přiblížil menšímu tabletu iPad mini. Apple tím reaguje na rostoucí oblibu takzvaných phabletů, tedy "kříženců" mezi mobilem a tabletem. Jejich příznivci doteď museli nakupovat u Samsungu, nyní by podobný přístroj mohli dostat i s logem nakousnutého jablka.

Změní se zřejmě i materiál displeje, tedy alespoň u dražšího modelu. Obrazovka bude vyrobena ze syntetického safíru, tedy oxidu hlinitého, který patří mezi nejtvrdší materiály vůbec. Měla by tedy ještě lépe vzdorovat poškrábání či rozbití.

Jak bude "šestka" vypadat, není zatím známé, jistě víme jen to, co bude uvnitř. Tedy nová verze operačního systému iOS 8. V té se objeví několik nových nativních aplikací (například HealthKit, hlídající zdraví uživatele). Pak je tu však ještě očekávaná změna, která je významnější než ostatní a mohla by Apple posunout do nového segmentu trhu. Zdá se, že iPhone 6 bude vybaven takzvaným NFC čipem od firmy NXP Semiconductors.

Zkratka NFC pochází z angličtiny (Near Field Communication) a jde o technologii, která umožňuje bezdrátový přenos dat mezi zařízeními v blízké vzdálenosti. Zatím asi největší uplatnění nalezla v bankovnictví, ve stále populárnějších bezkontaktních platebních kartách. Jde o technologii, od které si řada firem slibuje velmi mnoho. Reálné využití však nalézá pomaleji, než se původně čekalo.

To by ovšem angažmá hráče jako Apple mohlo změnit. Díky NFC čipu se totiž mobil může proměnit v elektronickou peněženku a platební karty do určité míry nahradit. Všechno je připraveno. Řada telefonů už čipy NFC má, existují i aplikace, které placení mobilem usnadňují (Google Wallet, Square i další).

Čeká se jen na dostatečně silný impulz. A ten může Apple přinést. Je pro tenhle segment trhu dobře "vyzbrojen", ostatně disponuje platebními údaji zhruba 800 milionů uživatelů iTunes, kteří jsou navíc ochotní a zvyklí elektronicky platit. Tedy představují ideální cílovou skupinu. Navíc se před několika dny objevily zprávy, že na novém platebním systému spolupracuje Apple s firmou American Express. Už dříve se pak psalo, že podobná spolupráce už běží s karetní firmou Visa.

A to by mohl být ten největší průlom, který "šestka" či jinak pojmenovaný nový model iPhonu přinese. Telefony už více či méně nahradily fotoaparáty, hudební přehrávače, televizi i rádio, někomu také noviny a knížky. Umějí zastoupit počítač. O titul "nejdůležitější věci" v našich kapsách soutěží už jen s peněženkou. A právě ta je zároveň pro technologické firmy posledním "nedobytým územím". Možná už ne na dlouho.

Související