Tip

Ochutnejte vyhlášený indický chléb „naan“ ochucený rozehřátým máslem či česnekem, který se peče v tandooru a podává se teplý.

Ukázka z menu

Kuřecí Jalfraise     195 korun

Butter kuře     210 korun

Majitel podniku Mamun Hassan přišel do Prahy jako kuchař už před dvaceti lety až z Bangladéše, která byla dlouho součástí Indie a jehož kuchyně je značně provázaná. Tehdy začal vařit indická jídla pro jinou restauraci, ale před pěti lety si otevřel vlastní podnik na Palmovce, který nazval symbolicky Curry House. A pustil do přípravy tradičních jídel, připravovaných podle rodinných receptů. Indická kuchyně je velmi pestrá a bohatá, a byť je značně kořeněná, nemusí být vždycky pálivá.

 

Koření svědčí trávení

Na menu jsou tak jídla, která nepálí téměř vůbec, pikantní pokrmy jsou pak odstupňovány od jedné až do šesti hvězdiček, přičemž pokrmy s pěti či šesti hvězdičkami jsou pro běžného Čecha už nepoživatelné. Nicméně obsluha se každého hosta ptá, zda má rád pálivé, a podle toho mu doporučí konkrétní pokrm, díky čemuž si každý může užít indickou kuchyni v té míře pálivosti, která je mu příjemná. A to byl možná i jeden z důvodů, proč Curry House před měsícem zvítězil v anketě o nejlepší kari v Praze, kterou pořádal portál expats.cz a které se zúčastnilo 32 indických restaurací.

Ale zpátky na Palmovku. Kuchaři používají typickou hliněnou pec tandoor, v interiéru převládají indické motivy, z reproduktorů zní v podkresu indická hudba a k dispozici je také příjemná, klidná zahrádka ve vnitrobloku. Samotná indická kuchyně je chuťově velmi výrazná, za což vděčí hojně používanému speciálnímu koření, jako je kurkuma, koriandr, paprika, zázvor, chilli nebo římský kmín, které mají příznivý účinek na lidský organismus a současně ulehčují trávení.

Samozřejmě nechybí ani bylinky a zelenina. I díky tomu představuje návštěva indické restaurace nejen chuťový, ale i vizuální zážitek. Stačí už samotný začátek, kdy vám na stůl přinesou křehkou placku papadam (buď pálivou s chilli, nebo s nepálivou s římským kmínem) a k tomu lehce pikantní nakládanou zeleninu, sladké mangové čatní či pálivou mátovou omáčku.

 

Šest stupňů pálivosti

Při ochutnávce indických jídel je ideální, když přijde více lidí, jídlo se servíruje doprostřed stolu a hosté ochutnávají více pokrmů. Z předkrmů je pro podobné sdílení vhodné hlavně thalí, což není jídlo, ale právě způsob servírování nejrůznějších specialit v malých mističkách, a to jak v masové tak ve vegetariánské verzi.

Za zkoušku určitě stojí vynikající šiš kebab, mleté marinované maso s kořením pečené v tandooru či slavné samozy, smažené taštičky plněné směsí z brambor a zeleniny. Z hlavních jídel je třeba vybírat hlavně podle tolerance k pálivosti. Pro ty, kteří pikantní tóny v jídle vůbec nemusí, se hodí především lahodné kuře na másle s kari omáčkou, které má jen jemně štiplavý nádech, případně úprava madras, která je středně pikantní.

Naopak milovníci pálivého jídla si užijí velmi ostrou omáčku jalfrezi se zeleninou, zázvorem, bengálským chilli a dalším kořením, případně populární kari Vindaloo (původně portugalský pokrm), které je velmi oblíbené v Británii a v Curry House má tři papričky. Naopak extrémně pálivé Phall je označeno šesti papričkami a pro 99.9 procent české populace bude nepoživatelné.

Podívejte se do kuchyně Curry House:

Curry house

Kobra nebo Kongfisher

K indické kuchyni, která je chuťově velmi výrazná, se hodí spíše chuťově neutrální pivo, v Curry House můžete vyzkoušet originální indická piva Kingfisher a Cobra. V nabídce jsou jako kuriozita také indická vína, ať už červené víno Sula z Nashiku (odrůdově se jedná o schiraz 2010) či bílé víno Ivy, připravené jako cuvée tří odrůd.

Z českých piv můžeme doporučit oblíbený Fénix, který je připraven jako originální pivo s orientálními tóny koriandru. Mnohem pestřejší je nabídka tuzemských vín, za zkoušku stojí víno od Petra Skoupila, který před časem získal titul vinaře roku. Ochutnejte třeba Cabernet Sauvignon 2009, krásné víno s mnoha úspěchy na tuzemských i zahraničních výstavách, či slušně udělaný Vlašský ryzlink 2013.

 

Rozhovor se šéfkuchařem: Saiz Hassan Mamun

Ze které suroviny rád vaříte a proč?

V indické kuchyni jsou všechny suroviny velmi důležité, od masa a zeleniny až po koření, protože největší umění je správně vyladit chutě. Ale pokud bych měl přece jen jmenovat, tak rád v kuchyni používám jehněčí a čočku.

Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?

Nedávno jsem ochutnal v restauraci u svého přítele na Smíchově thajské nudle Pad Thai a velmi mě překvapily kombinací lahodné a pikantní chuti, kterou si může každý upravit přidáním chilli.

Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?

Asi nedovedu vybrat jednu konkrétní restauraci, ale rád chodím na mexická jídla a samozřejmě také na česká, obvykle si dávám guláš s knedlíky nebo svíčkovou.

Související