Andrej Babiš by chtěl vládnout sám - protože takovou vládu by nebrzdily politické kompromisy a byla by daleko akceschopnější. Za vzor považuje USA nebo Velkou Británii, kde se kabinet už po staletí vybírá na základě většinových voleb. Přestože jeho hnutí loni dostalo "jen" necelých 19 procent, je přesvědčen, že by v takovém klání uspěl.

K obdobnému závěru ostatně dospěli před lety i domácí futurologové, kteří představili možnost, že se tu jako silný premiér na řadu let prosadí výrazný a oblíbený podnikatel. Nikoho přirozeně nejmenovali, konkrétní jméno do této tajenky napsal až politický vývoj.

Babiš teoreticky může uspět už za současných podmínek. Stačí maličkost: dosáhnout o něco lepšího výsledku, než jaký právě získala ve slovinských předčasných volbách strana právníka Mirara Cerara. Ačkoliv vznikla před dvěma měsíci, dostala skoro 35 procent. Přitom nepředložila žádný zvláštní program a vystačila si s oblibou svého lídra (respektive jeho otce, olympijského vítěze) doplněného o slib, že zemi zajistí ekonomický růst.

Pro české poměry politologové odhadují, že k vládě, která se obejde bez koaličních partnerů, stačí volební výsledek někde kolem 40 procent hlasů. Což by, na základě současných průzkumů, nemuselo být pro hnutí ANO 2011 nedosažitelné.

Jinou věcí je, že úvahy o jednobarevné vládě v minulosti se železnou pravidelností předcházely pádu těch, kteří s nimi přicházeli.

Hned v polistopadové době s takovou možností počítali někteří předáci Občanského fóra, které se rok na to začalo rozpadat, a pak zcela zmizelo.

S jednobarevným, byť třeba menšinovým kabinetem s podporou komunistů, si opakovaně pohrávalo vedení ČSSD. Vždy ve chvíli, kdy - jak za Jiřího Paroubka či Bohuslava Sobotky - v průzkumech výrazně odskočilo svým soupeřům. Ve skutečnosti je dnes síla sociálních demokratů poloviční.

Do třetice o svém vlastním kabinetu snila ODS, a to v dobách volebních úspěchů Mirka Topolánka. Také tam volali po většinovém systému nebo alespoň o bonusu pro toho, kdo skončí na pásce jako první. Dokonce se připravovala změna volebního zákona. Navíc se stratégové této strany domnívali, že ani dosažení čtyřicetiprocentní mety není nereálné.

Místo toho je teď ODS ráda, že se jí vloni podařilo překonat pětiprocentní limit nutný pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Jedinou výjimkou byla jednobarevná vláda ČSSD za Miloše Zemana, ta ale závisela na vstřícnosti Václava Klause. Najde snad Andrej Babiš v politice protihráče, který s ním jednou uzavře opoziční smlouvu?

 


obalka Ekonom 292014- Jaké jsou aktuální plány ministra financí?

- Bojí se, že nestihne naplnit všechny své předvolební sliby?

Velký rozhovor s Andrejem Babišem najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související