Země jako Německo a Dánsko usilují o závaznou 40procentní redukci spotřeby energie, většina členských států včetně Česka zůstává ke stanovení nové povinnosti skeptická.

Obecně je třeba říci, že snižovat energetickou náročnost je správné. Hlavně když se spojí zateplení staré chátrající budovy s celkovou rekonstrukcí a většinu nákladů zaplatíte dotací z evropských fondů. Třeba firma Enesa se v minulém týdnu pochlubila, že díky zateplení a náhradě topných systémů ve školách ušetří radnice Prahy 13 až polovinu původních nákladů za energie.

Jenže nic není tak idylické, jak se na první pohled zdá. Zrádné může být hlavně snižování spotřeby elektřiny ve firmách i domácnostech. Ve výsledku lze totiž ušetřit jen za cenu samotného proudu, jehož podíl v celkových nákladech klesá.

Naopak roste podíl dalších složek ceny - hlavně distribuce a příspěvků na obnovitelné zdroje. Při výraznějším snížení spotřeby zde zapracuje "vodárenský efekt". Stejný objem nákladů se zkrátka rozpočítá na menší objem spotřeby. Lidé ani firmy nakonec mnoho neušetří. A ti, co úsporná opatření ignorují, ve výsledku zaplatí víc.

Vodárenský efekt se v menší míře projeví také v případě centralizovaných teplárenských soustav a plynovodních sítí. Je třeba mít to na paměti. Aby nakonec ti, kdo odpovědně investovali do snižování spotřeby energie, nebyli nakonec za své úsilí potrestáni. Třeba zvýšením stálého měsíčního poplatku za připojení k síti.

Související