Fyzik Andre Geim vyvinul před časem lepící pásku netušených vlastností. Centimetrový čtvereček pásky udrží čtvrtkilogramové závaží. Jak se mu to podařilo? Nositele Nobelovy ceny inspirovala příroda, konkrétně gekoní tlapky. Prsty gekona jsou totiž pokryty miliony drobných chloupků - Geim je napodobil a fungovalo to. Chloupky se "přilepily" k molekulám povrchu.

Napodobování přírody se osvědčilo už mnohokrát. Američané prokázali, že se letadlo kopírující pohyb keporkaka pohybuje svižněji než běžný stroj. Plavky vyrobené z vláken imitujících žraločí kůži zase umožnily rychlejší plavání. Japonský tým zjistil, že pokud mají jehly injekcí jemné vroubkování podobné tomu na komářím sosáku, bolest při vpichu se minimalizuje.

Jak minulý týden upozornil časopis The Scientist, není potřeba přírodu jen napodobovat, můžeme v ní i číst. A to bez nadsázky. Mají na mysli unikátní sbírku snímků norského fotografa Kjella Blocha Sandveda. Muž, který letos oslaví 92. narozeniny, se téměř celý život věnuje focení motýlích křídel.

Kjell v roce 1960 emigroval do Spojených států a pracoval v Národním muzeu přírodní historie spadajícím pod Smithsonovský institut. I proto přistoupil k fotografování vědecky. Ačkoliv to zní trochu neuvěřitelně, kolekce jeho snímků obsahuje téměř celou abecedu vepsanou do motýlích křídel. Přesně řečeno 26 písmen a navíc devět číslic.

Jelikož se letos zatím teploty pohybují nad průměrem, budeme mít zřejmě už brzy příležitost ulovit fotoaparátem své vlastní písmeno. Výzvou budou třeba ta s háčkem. Takže šťastný lov.

Související