Hurikán, který promění energetiku. Tak by se daly s trochou nadsázky shrnout čerstvé poznatky vědců v Česku a USA.

 

Nápad fyzika Vladimíra Matolína, který podrobně popisujeme v aktuálním vydání Ekonomu, zřejmě otevře cestu k výrobě levnějších vodíkových aut. Cena vozů může díky českému vynálezu klesnout ze dvou milionů na polovinu a následně padat dál. A to by se pak v řadě zemí začalo častěji jezdit na vodík.

 

Tím však české angažmá ve vodíku nekončí. Když už jsme velmocí v rozšíření solárních panelů, mohli bychom se časem stát i lídrem ve vodíkových technologiích. Energie z fotovolaických elektráren totiž přitéká ve vlnách. A to není moc praktické. Tuzemští vědci proto testují ukládání elektrické energie získané ze solárních panelů právě do vodíku. I to zatím vypadá v celku nadějně.

 

Důvod k oslavám mají tento týden i američtí fyzici. Tým z laboratoří v kalifornském Livermore, vedený fyzikem Omarem Hurricanem, se pro změnu přiblížil k energetickému zdroji snů – jaderné fúzi.

 

O co jde? Energie by se mohla vyrábět slučováním atomových jader. Uspokojivé zhmotnění odvážné myšlenky však doposud pokulhávalo. Jak ale oznamuje čtvrteční vydání časopisu Nature, Omaru Hurricanovi se podařilo vytěžit z fúzního paliva téměř dvakrát víc energie, než kolik předtím palivo pohltilo.

 

V obou případech je ale na skutečné oslavy brzo, klasické zdroje energie budou hrát doma i ve světě ještě nějakou dobu prim.

 


 

obalka Ekonom 72014- Jak český nápad urychlil nástup levných vodíkových aut?

- Jaké země dnes fandí vodíku?

- A jaké překážky ještě bude třeba překonat?

Odpověď najdete aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související