BMW i3 se dá považovat za přelomový automobil z mnoha hledisek. Malá revoluce se skrývá už v samotné výrobě. V Mnichově totiž přišli na způsob, jak levněji a ve větším množství vyrábět díly z uhlíkového vlákna, které až dosud téměř výhradně patřilo extrémně drahým sportovním vozům. Díky lehkosti konstrukce z karbonu a hliníku novinka váží jen 1195 kilogramů a díky tuhosti se obejde bez středového B sloupku. To umožnilo otvírat druhou řadu dveří protiběžně a usnadnit tak nástup do vozu.

 

Auto svými rozměry příliš stavbě klasických BMW neodpovídá - je krátké a vysoké. To z něj ale dělá snadno ovladatelný automobil v městském provozu. Proto nevadí, že objem kufru je minimální, jen 260 litrů nestačí ani na Fabii.

 

Prostor uvnitř prosvětlené kabiny je velmi příjemný. Na dekorech je vidět, že jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů. Futuristicky pojatá palubní deska pak připomíná vozy, jaké si představovali někteří autoři sci-fi filmů. Například velký displej multimediálního systému s navigací, který umí česky, je ukotven tak, aby navozoval pocit, že se volně vznáší v prostoru. Mezi sklem a místem pro řidiče je velký prostor, čímž BMW trochu připomíná velká rodinná auta. Volant jen se dvěma rameny perfektně padne do ruky. Řadí se pomocí zvláštně tvarované páky umístěné na jeho sloupku. Budíky tu neexistují, o rychlosti a dalších provozních detailech informuje displej v zorném poli řidiče.

 

Testovaný vůz je čistý elektromobil, ačkoli výhledově bude možné pořídit si i model vybavený dojezdovým spalovacím motorem. BMW i3 pohání elektromotor o výkonu 125 kW (170 koní) a disponuje maximem točivého momentu 250 Nm. Z papírového hlediska by se to mohlo zdát málo, jenže výhodou elektromotoru je fakt, že nejvyšší točivý moment nastupuje téměř okamžitě. Auto tak dokáže předvést nebývalou dynamiku. Z takového chování je zřejmé, že není zapotřebí ani převodovka s více než jedním stupněm vpřed.

 

Aby řidič vůbec poznal, že je vůz nastartovaný, ozve se v kabině tlumený zvukový signál. Pak už jen stačí zařadit a sešlápnout plyn. Pro někoho, kdo předtím v elektromobilu neseděl, jde jistě o nevšední zážitek. To když se auto rozpohybuje, aniž by vydalo jediný zvuk. Kouzelné je to zejména v rychlostech do 30 km/h, pak už začínají být slyšet valící se pneumatiky umístěné na nezvykle velkých 19palcových kolech. Další překvapení čeká za jízdy, když řidič sundá nohu z plynového pedálu. V tom okamžiku začne auto silně brzdit. Spustí se totiž rekuperace, která brzdnou energii přetvoří v elektřinu a následně ji uloží do baterií. Tím se prodlužuje dojezd vozu. BMW i3 je ve městě až podmanivě rychlé. Na plné sešlápnutí plynu reaguje ostrou akcelerací. Z klidu na 100 km/h zrychlí za 7,2 sekundy. Auto umí uhánět až 150 km/h. Řidič ovšem musí mít na paměti, že čím dynamičtěji a rychleji jede, tím rychleji vybije baterie.

 

A to je hlavním nedostatkem nejen BMW i3, ale všech dalších elektromobilů. Pokud nejsou provozovány ve městech, která jsou už na ně připravená (například Amsterodam), může se stát, že řidič zažije horké chvilky. BMW udává, že auto ujede na jedno nabití až 190 kilometrů, v průměru okolo 130 až 160. Ekonom s ním na jedno nabití zvládl 110 km. Na výdrž baterií s kapacitou 18,8 kWh má vliv řada dalších faktorů včetně venkovní teploty. V zimě se rychleji vybijí. A hledat nabíječku v Praze není vůbec snadné. Některé jsou ve vybraných nákupních centrech, jiné na centrále energetických společností. Dostatek jich však není a mimo hlavní město jsou už raritou.

 

Dojezd je možné prodloužit na úkor komfortu posádky. Vůz má totiž tři jízdní režimy: Comfort, Eco a Eco Pro. V tom posledním jmenovaném se vypíná klimatizace. Její chod ubere dojezdu běžně až 30 km. Při nabíjení je pak třeba počítat se spoustou volného času. Z běžné stanice by se auto mělo plně nabít do osmi hodin. Z obyčejné domácí zásuvky to ale může trvat i více než dvojnásobek času. Je také zapotřebí hlídat případné přepětí. Nešikovné nabíjení může vyhodit pojistky. BMW i3 je tak auto dvou tváří. Dynamickou jízdou po městě dělá řidiči radost, docházející energií v bateriích a nutností najít co nejrychleji zdroj naopak úzkost. Česko navíc nákup ekologických vozů nepodporuje žádnými výhodami, a tak bude BMW i3 za 900 tisíc korun zatím jen hračkou pro vyvolené.

 

Tabulka technických parametrů
BMW i3

Motor: elektromotor
Výkon: 170 k
Toč. moment: 250 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 7,2 s
Max. rychlost: 150 km/h
Dojezd: až 190 km
Doba nabíjení: 6 až 8 h
Rozměry: 3999 x 1775 x 1578 mm
Cena: 900 000 korun včetně DPH

Točivý moment nastupuje téměř okamžitě. BMW i3 tak dokáže předvést nebývalou dynamiku.

Při pohledu na BMW i3 upoutají nezvykle velká 19palcová kola.

Palubní deska vypadá futuristicky. Je vzdušná a vyrobená z recyklovatelných materiálů.

Auto se startuje tlačítkem. Pákou na sloupku volantu se pak volí pohyb vpřed, vzad nebo stání.

Středu palubní desky dominuje velký displej multimediálního systému.

Na místě nádrže se nachází přípojka pro nabíjecí stanici.

Díky chybějícímu B sloupku se dovnitř snadno nastupuje.

Lesklou plochu zádi doplňují brzdová světla z LED.

Foto: BMW

Související