Zisky v desítkách až stovkách procent, akciové indexy trhající rekordy. Loňský rok byl mimořádně štědrý k odvážným investorům. Situace, kdy skončilo v plusu devět z deseti akcií velkých amerických korporací, a bylo tak velkou smůlou šlápnout vedle, se ale letos opakovat s největší pravděpodobností nebude. Analytici sice shodně tvrdí, že na akciích firem především ve vyspělých zemích bude možné vydělat i letos, jejich růst ale bude pomalejší. Navíc už nebude plošný: bude tedy třeba pečlivěji vybírat konkrétní sektory i společnosti a brát zřetel na jejich hospodářské výsledky.

Základní investiční doporučení pro letošek tak zní: zachovat chladnou hlavu a nenechat se strhnout akciovou horečkou. "Nejlepší radou pro rok 2014 je být opatrný. Máme za sebou rok silného růstu akciových indexů, který však nebyl poháněný skutečnou kondicí firem, ale naopak stimuly centrálních bank. Proto bych byl velmi opatrný v očekávání podobného vývoje," varuje ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu Karol Piovarcsy.

Analytici odrazují také od investic do oblastí, které loni přinesly zcela extrémní výnosy: třeba virtuální měna bitcoin s růstem téměř pět tisíc procent nebo akcie firem obchodujících ve Spojených státech s lékařským konopím, které také několikanásobně zhodnotily vložené peníze. "Popularita těchto investic je vždy dočasná a pokud je ztracena, lze v krátkém čase přijít o celé jmění," tvrdí investiční specialista poradenské společnosti Partners Martin Tománek.

Akcie porostou. Ale jen některé

Hlavní a nejvýnosnější složkou portfolia budou i letos především akcie. Naproti tomu bude dobré vyhnout se nákupům zlata, pokud nemá sloužit k dlouhodobé investici (více viz Zlatá horečka končí

na str. 34). Malé výnosy přinesou kvůli trvajícím nízkým úrokovým sazbám i státní dluhopisy nebo termínované vklady. Zajímavou naopak může být oblast komodit, pro běžného investora je nicméně velmi riskantní.

Nejnadějněji podle více než desítky analytiků, které oslovil týdeník Ekonom, se pro letošek jeví především akcie firem z vyspělých zemí. "Nejvíce věřím evropským a japonským akciím," konstatuje analytik Komerční banky Josef Němý. Díky centrální bance Fed mají ale dobré vyhlídky i akcie americké. "Peníze natištěné během minulých let mohou způsobit další růst indexů. Najdou si totiž místo nejdříve právě na burzách," vysvětluje analytik společnosti Colosseum Vít Jedlička.

Velmi důležitá bude letos volba perspektivního sektoru ekonomiky. Zlepšující se hospodářská kondice nahrává především takzvaným cyklickým odvětvím. Tedy těm, která nejvíce těží z ekonomického oživení - například průmyslu včetně automobilového, technologiím, finančnímu sektoru či výrobcům luxusního zboží. Dařit se má i farmacii a zdravotnictví. Analytici ale zároveň varují, že i v rámci růstových odvětví bude třeba daleko více než loni dbát na skutečnou výkonnost firem. "Pro další růst cen akcií bude zásadní vývoj firemních zisků. Pokud se nebudou vyvíjet podle očekávání, ovlivní to cenu akcií negativně," upozorňuje investiční specialista společnosti Partners Martin Tománek. Dobré vyhlídky mají z tohoto pohledu podle analytika Komerční banky Josefa Němého například společnosti Rio Tinto, Total, ArcellorMittal, Sanofi nebo japonský Canon.

Pro drobného investora bude letos daleko obtížnější na růstu akcií vydělat a investice nebude možné vybírat s nadsázkou "poslepu". Přesto by podle doporučení analytiků do nich měl každý investor s ohledem na nízké výnosy jiných aktiv vložit alespoň část úspor.

Nejjednodušší cestou je využít některý z akciových podílových fondů. Z široké nabídky lze vybrat ty, které se orientují na perspektivní sektory či regiony. Investování do akcií prostřednictvím fondů využívají i sami investiční odborníci. Vedoucí oddělení investičního poradenství v ČSOB Aleš Prandstetter má v akciích nadpoloviční část úspor. "Nepouštím se ale do žádných velkých investičních dobrodružství. Investuji do fondů zaměřených převážně na rozvinuté země, jednotlivých akciových titulů mám jen pár," popisuje svou strategii Prandstetter.

Nakupování akcií konkrétních firem vyžaduje od investora daleko hlubší znalosti a čas. Pokud přesto někdo chce takovou investici vyzkoušet, měl by se podle Prandstettera zaměřit na firmy, které jsou něčím výjimečné. "Třeba kvalitou produktu jako výrobce čipů Intel nebo český producent netkaných textilií Pegas Nonwovens, mají monopol či duopol na trhu jako lodní dopravce Royal Caribbean, disponují komparativní výhodou v nákladech jako turecká rafinerka Tupras nebo částečně i český ČEZ, anebo těží ze změn spotřebitelských návyků jako vydavatel karet MasterCard nebo turistický server Trip Advisor," vypočítává Prandstetter.

Velmi specifickou a riskantní investicí jsou komodity. Ty patřily už mezi velká zklamání loňska - celkové indexy se propadly až o pět procent, některé jednotlivé komodity - například kukuřice nebo stříbro - zaznamenaly ještě horší výsledky.

Letos bude situace podobná. "Obecně se dá říci, že vzhledem ke zlepšující se ekonomické situaci by se relativně lépe mělo dařit cyklickým komoditám než například zlatu," odhaduje makroekonomický analytik ČSOB Petr Báča. Upozorňuje ale zároveň, že jednotlivá odvětví se liší a roli při pohybech cen hrají těžko předvídatelné faktory, jako jsou úroda či produkce. Pro drobného investora jde tedy o volbu s velmi nejistým výsledkem. Přesto analytici několik tipů mají. Podle Petra Báči lze čekat růst cen niklu. Zajímavá může být letos také měď a palladium.

Rok plný rizik

Předpovídat vývoj na finančních trzích na rok dopředu je ošemetné a připouštějí to sebekriticky i sami analytici. K naplnění jejich prognóz je vždy třeba splnění mnoha podmínek. Jaké to jsou letos?

"Hlavní podmínkou je, že bude pokračovat zlepšování stavu světové ekonomiky, zejména vyspělých států. Svět není nikdy bez více či méně závažných rizik. Letos jsou to třeba slabost bankovního sektoru v eurozóně, další zhoršení evropské dluhové krize, externí šok z Číny nebo skokový růst cen ropy kvůli prudkému zhoršení situace na Středním východě," vypočítává analytik finančních trhů České spořitelny Luboš Mokráš.

Kromě těchto faktorů budou investoři i letos bedlivě sledovat chování centrálních bank - jak za Atlantikem, tak na starém kontinentu. Jejich tištění peněz a snižování úrokových sazeb k nule totiž patřilo mezi hlavní hnací motory loňského růstu. Pokud by letos došlo k rychlejšímu zastavení rotaček na tisk dolarů či eur, na akciových trzích by se to projevilo poměrně dramatickým poklesem cen.

Nežádoucí a nečekané šoky ale mohou přijít i z Asie. "Spotřeba v rozvíjejících se ekonomikách Asie je hnacím motorem růstu evropského i amerického průmyslu. Největším rizikem je z tohoto pohledu zavedení obchodních bariér," připomíná Karol Piovarcsy ze Saxo Bank.

Letošní rok tedy nemusí být k investorům stejně přívětivý jako loňský. Důležitá proto bude skladba investičního portfolia. "Každý by měl budovat své portfolio tak, aby bylo co nejvíce odolné proti neočekávaným událostem," zdůrazňuje Michal Valentík z ČP Invest. Důležitou roli v něm letos mají hrát akcie či podíly ve fondech na akcie orientovaných, doporučit lze i firemní dluhopisy a jako pojistku malý podíl zlata.

Jan Němec

Nejlepší a nejhorší investice roku 2013

Z největších zisků se loni radovali ti, kteří se nebáli investovat do rizika - virtuální měny bitcoin, akcií společnosti GreenGro Technologies, která obchoduje s lékařským konopím, či hypoteční společnosti Fannie Mae.

Nejztrátovější investicí byla sázka na brazilského těžaře železné rudy MMX Mineracao e Metalicos. Špatně se vedlo také komoditám: nejhůře dopadla kukuřice, miliony investorů zasáhl i prudký pokles cen zlata.

Nejvýnosnějším tradičním investičním aktivem byly loni akcie. Rostly jak indexy rozvinutých zemí, tak jednotlivé americké, japonské či německé tituly. Výrazné výdělky mohla přinést i investice do akciových podílových fondů.

Rok 2013 komoditám nepřál - komoditní indexy se propadly až o pět procent. Vývoj na trzích se odrazil i ve výsledcích komoditních podílových fondů.

Dluhopisy loni kvůli nízkým úrokovým sazbám příliš nevynášely. S ohledem na různorodost dluhopisových trhů je uveden výnos investic do dluhopisových podílových fondů.

Investice do cizích měn loni výrazně ovlivnila listopadová devalvace koruny. Investoři tak za zahraniční měny dostali více korun než bez oslabení tuzemské měny.

Krátkodobou investici do nemovitostí umožňují podílové fondy. Jejich výnosy loni nebyly vysoké a výrazně zaostaly za zisky, které si připsaly akcie.

Vůbec nejméně výnosnou investicí bylo kvůli minimálním úrokovým sazbám nechat peníze na termínovaném účtu "ležet".

3,7 %
Takový růst globální ekonomiky v roce 2014 prognózuje MMF.

20 %
O tolik loni posílil globální akciový index MSCI World. Stejně vysoký růst se letos nebude opakovat.

Foto: Archiv, Shutterstock, Isifa, ČTK, Reuters

Související