Vládnutí na dluh je v Česku od roku 1996 tradicí a bude pokračovat i se současnou vládou. Je možné, že roční schodky budou sníženy pod tříprocentní hranici. Politici pak budou říkat, že schodek splňuje maastrichtské kritérium, a je proto v pořádku. Zejména pokud zároveň dodržíme druhé kritérium, zadlužení do 60 procent HDP. Tato pravidla však skoro nic neřeší.

 

Co se týče zadlužení a schopnosti dluhy splácet, není důležitá jejich absolutní výše, ale poměr na zdrojích k jejich splácení. Proto se vžilo poměřování zadlužení s HDP. Není to ale zcela přesný ukazatel, neboť státní dluh není splácen z HDP, ale z vládních příjmů. Ty tvoří pouhou část HDP (v Česku asi 40 procent). Vláda, které roste zadlužení vůči příjmům, se bude v budoucnu potýkat s nutností příjmy na splátky dluhů zvyšovat, a to nakonec na úkor daňových poplatníků - ať už formou daní, inflací nebo tím, že nesplatí některé dluhy.

 

Samotné hranice maximálního zadlužení i maximálního schodku jsou však nedostatečně použitelné ještě z dalších důvodů. Pokud budou schodky provázeny růstem HDP, bude se snižovat poměr starých dluhů vůči novému produktu. Pokud budou nové schodky mírné, může být poměr celkového dluhu k HDP konstantní i v případě, kdy vláda dosahuje permanentních schodků. To však není případ schodků ve výši tří procent.

 

K tomu, aby se zadlužení stabilizovalo na 60 procentech HDP, by při takových schodcích musel růst ekonomiky činit zhruba 5,25 procenta ročně, což je nereálný předpoklad. Když vezmeme v potaz růst HDP za posledních 10 let, který činil 4,1 procenta ročně, ustálila by se hranice zadlužení na 75 procentech. Pokud by pokračovalo tempo růstu z posledních pěti let, ustálilo by se zadlužení až na hodnotách přes 300 procent HDP. Pokud by se tedy nedostavila období vysokých temp růstu, je sledování tříprocentních schodků jistou cestou do pekel.

 

Ať již se nazvou pravidla maastrichtskými kritérii, dluhovými brzdami nebo jinak, vždy je třeba pamatovat na to, že takováto pravidla nikdy nemohou být samospasitelná.

 

Martin Jurek
analytik společnosti Fincentrum

Související